• خانه
  • اخبار
  • متا، مادر فیسبوک، به دلیل نقض قانون افشای تبلیغات سیاسی ایالت واشنگتن، 24.6 میلیون دلار جریمه شد

متا، مادر فیسبوک، به دلیل نقض قانون افشای تبلیغات سیاسی ایالت واشنگتن، 24.6 میلیون دلار جریمه شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
متا، مادر فیسبوک، به دلیل نقض قانون افشای تبلیغات سیاسی ایالت واشنگتن، 24.6 میلیون دلار جریمه شد

باب فرگوسن
باب فرگوسن، دادستان کل ایالت واشنگتن. (عکس فایل brooztechnology/Dan DeLong)

متا، شرکت مادر فیس بوک، روز چهارشنبه به دلیل نقض قانون شفافیت مالی مبارزات انتخاباتی ایالت واشنگتن به حداکثر جریمه 24.6 میلیون دلاری محکوم شد.

داگلاس نورث، قاضی دادگاه عالی شهرستان کینگ دریافت که متا 822 بار عمداً قانون واشنگتن را نقض کرده است. هر جریمه 30000 دلار جریمه دارد. دفتر دادستان کل باب فرگوسن این حکم را “بزرگترین تحریم مالی مبارزات انتخاباتی در سراسر کشور – تا کنون” خواند.

فرگوسن در یک بیانیه خبری گفت: “من یک کلمه برای رفتار فیس بوک در این مورد دارم – تکبر.” او عمداً قوانین شفافیت انتخابات واشنگتن را زیر پا گذاشت.» اما این کافی نبود. فیس بوک در دادگاه استدلال کرد که این قوانین باید خلاف قانون اساسی اعلام شوند. نفس گیر است.

فرگوسن ادامه داد: مسئولیت شرکت کجاست؟ من از فیس بوک می خواهم که به خود بیاید، مسئولیت خود را بپذیرد، از رفتار خود عذرخواهی کند و از قانون پیروی کند. اگر فیس بوک از انجام این کار امتناع کند، دوباره آنها را در دادگاه شکست خواهیم داد.

به گفته دادستان کل، قانون تبلیغ کنندگان کمپین، از جمله نهادهایی مانند Meta که تبلیغات سیاسی را میزبانی می کنند، ملزم می کند که به سرعت اطلاعاتی درباره تبلیغات سیاسی واشنگتن که در پلتفرم های آنها برای بازبینی عمومی ظاهر می شود، ارائه دهند. ایالت مدعی است متا از دسامبر 2018 چندین بار قانون را نقض کرده و صدها تخلف مرتکب شده است.

در پرونده های دادگاه، متا ایالت واشنگتن را “یک انحراف” خواند و استدلال کرد که قانون افشای اصلاحیه اول با هدف قرار دادن ناعادلانه سخنان سیاسی و تعیین مهلت های طاقت فرسا برای افشای جزئیات غیرمنطقی برای افرادی که خواهان اطلاعات در مورد تبلیغات سیاسی هستند، را نقض می کند. .

یک قاضی این استدلال را در سپتامبر رد کرد و با درخواست واشنگتن برای قضاوت اجمالی موافقت کرد و پرونده را بدون محاکمه حل کرد.

متا همچنین به بازپرداخت هزینه ها و هزینه های AG دستور داده شد. نورث دستور داد که دستمزد این وکلا نیز سه برابر شود “به عنوان خسارات تنبیهی برای نقض عمدی متا از قوانین ایالتی.” دفتر فرگوسن در مجموع به دنبال 10.5 میلیون دلار است.

دفتر AG قبلاً گفت که واشنگتن یک “قانون استاندارد طلایی” در سراسر کشور دارد و به استناد رتبه برتر ایالت برای قوانین مالی مبارزات انتخاباتی توسط ائتلاف غیرانتفاعی برای صداقت، اشاره کرد.

AG در یک پرونده در دادگاه در ماه اوت گفت: “این اساسنامه در خدمت هدف حیاتی اطلاع رسانی به مردم در مورد تلاش ها برای تأثیرگذاری بر انتخابات در واشنگتن است.” این هدف هرگز مهمتر از امروز نبوده است زیرا بازیگران خارجی و دیگران به طور تهاجمی اطلاعات نادرست انتخاباتی از جمله در فیس بوک منتشر می کنند. در واقع، متا خود علناً اهمیت شفافیت انتخابات را در بوق و کرنا کرده و از نقش خود در دخالت در انتخابات عذرخواهی کرده است.

دفتر AG دو بار از متا به دلیل عدم تولید سوابق تبلیغات کمپین شکایت کرده است. اولین شکایت در سال 2018 تنظیم شد و منجر به رضایت نامه ای شد که متا را ملزم به پرداخت 238000 دلار می کرد و متا را به شفافیت در امور مالی کمپین و تبلیغات سیاسی شامل می شد. با این حال، متا به اجرای تبلیغات سیاسی در واشنگتن بدون حفظ اطلاعات مورد نیاز ادامه داد – که باعث شد فرگوسن دوباره در سال 2020 شکایت کند.

brooztechnology برای نظر دادن با متا تماس گرفته است و پس از شنیدن این خبر، این داستان را به‌روزرسانی خواهد کرد.