• خانه
  • اخبار
  • مایکروسافت پیشرفتی را در زمینه انرژی پاک برای مراکز داده ای که از اینترنت پشتیبانی می کنند نشان می دهد

مایکروسافت پیشرفتی را در زمینه انرژی پاک برای مراکز داده ای که از اینترنت پشتیبانی می کنند نشان می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مایکروسافت پیشرفتی را در زمینه انرژی پاک برای مراکز داده ای که از اینترنت پشتیبانی می کنند نشان می دهد

مایکروسافت پیشرفتی را در زمینه انرژی پاک برای مراکز داده ای که از اینترنت پشتیبانی می کنند نشان می دهد
هانا بالدوین، یک مهندس برق در گروه ثابت با توان بالا در Plug Power، یک سلول سوختی در ژنراتور ساخته شده در نیویورک با مشارکت مایکروسافت را بررسی می کند. (Microsoft Photo/John Brecher)

مراکز داده پر از میلیون‌ها سرور، ستون فقرات اینترنت را فراهم می‌کنند و همه چیز را از فیلم‌های گربه‌ها گرفته تا تراکنش‌های مالی و بازی‌های آنلاین در زمان و مکان مورد نیاز جمع‌آوری می‌کنند.

با توجه به اهمیت مراکز داده، اپراتورهای آنها – از جمله مایکروسافت، آمازون و گوگل – تمام تلاش خود را می کنند تا اطمینان حاصل کنند که همیشه قدرت برای پشتیبانی از عملیات آنها وجود دارد. این به معنای داشتن انرژی پشتیبان کافی از دیزل ژنراتورها و باتری ها در صورت قطع برق است.

اما شرکت های فناوری همچنین اهداف بلندپروازانه اقلیمی را وعده می دهند که با سوزاندن سوخت های فسیلی دیزل همخوانی ندارد.

مایکروسافت در حال کار بر روی جایگزین‌های پاک‌تر است و روز پنج‌شنبه آنچه را که «لحظه فرود روی ماه» برای صنعت مرکز داده نامید، اعلام کرد: نمایش موفقیت‌آمیز یک ژنراتور در مقیاس بزرگ که روی سلول‌های سوختی هیدروژنی کار می‌کند.

مارک مونرو، مهندس اصلی زیرساخت مایکروسافت، در مصاحبه با brooztechnology گفت: «قبل از شروع این پروژه تحقیقاتی و الهام بخشیدن به شرکت‌های پیل‌سوختی که واقعاً به انرژی ثابت فکر کنند، چیزی شبیه به این وجود نداشت.

هیدروژن به عنوان یک سوخت جهانی و پاک سوز، سر و صدای بیشتری در سطح جهان ایجاد می کند. مایکروسافت این ژنراتور را برای یک پروژه آزمایشی با Plug Power، یک شرکت متخصص در سلول‌های سوختی و انرژی هیدروژن، توسعه داد. ژنراتور پشتیبان می تواند تا 3 مگاوات برق تولید کند که برای جایگزینی یک دیزل ژنراتور کافی است. پیل های سوختی در دو کانتینر حمل و نقل به طول 40 فوت قرار دارند.

مایکروسافت پیشرفتی را در زمینه انرژی پاک برای مراکز داده ای که از اینترنت پشتیبانی می کنند نشان می دهد
مایکروسافت و پلاگ پاور یک ژنراتور پشتیبان در لاتام، نیویورک ساختند که از سلول های سوختی هیدروژنی که برق، گرما و آب تولید می کنند، نیرو می گیرد. بیشتر آب به صورت مایع آزاد می شود، اما برخی از منفذها به صورت بخار در اینجا خارج می شود. (Microsoft Photo/John Brecher)

مایکروسافت مستقر در ردموند، واشنگتن، بیش از 200 مرکز داده در سراسر جهان را اداره می کند که به عنوان سخت افزار خدمات ابری بسیار سودآور Azure آن عمل می کنند.

سباستین ماس، سردبیر DatacenterDynamics، ارائه‌دهنده تجزیه و تحلیل مرکز داده مستقر در لندن، گفت: دلایل زیادی برای شرکت‌های فناوری وجود دارد که به دنبال قدرت پشتیبان خالص باشند.

“پیاده شدن از دیزل مزایای متعددی فراتر از الزامات اخلاقی اساسی خواهد داشت.”

ماس از طریق ایمیل گفت: «رها کردن گازوئیل مزایای متعددی فراتر از الزامات اخلاقی اساسی خواهد داشت. «دریافت مجوز برای مراکز داده آسان تر است زیرا نیازی به نگرانی ندارند [pollution] ذرات معلق و این به معنای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برای مشتریانی است که به طور فزاینده ای نسبت به آب و هوا آگاه هستند.

مایکروسافت در واقع ابزاری برای مشتریان دارد تا میزان انتشار گازهای گلخانه ای مبتنی بر Azure خود را محاسبه کنند. و این هدف را برای خود تعیین کرده است که تا سال 2030 کربن منفی شود، به این معنی که کربن بیشتری نسبت به آزاد کردنش حذف می کند.

در چهار سال گذشته، مایکروسافت در حال آزمایش نسخه های کوچکتر ژنراتورهای سلول سوختی هیدروژنی بوده است. این شرکت با همکاری محققان آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر در گلدن، کولو، و نوآوری های پاور در سالت لیک سیتی کار کرد. آخرین پروژه با پلاگ پاور مستقر در نیویورک 36 برابر بیشتر از تلاش اولیه آنها انرژی تولید می کند.

مقامات مایکروسافت می گویند که آنها همچنین به دنبال باتری های کارآمدتر و طولانی تر هستند. این شرکت همچنین دارای یک مرکز داده در سوئد است که از ژنراتورهایی استفاده می کند که با سوخت دیزل سازگار با آب و هوا بیشتر تولید می شود که تا حدی از مواد خام تجدید پذیر تولید می شود.

سیستم توسعه یافته با Plug Power از فناوری سلول سوختی به اصطلاح غشای تبادل پروتون یا PEM استفاده می کند. پیل های سوختی PEM با ترکیب هیدروژن و اکسیژن برق و گرما تولید می کنند. محصول «ضایعات» آن آب است.

انرژی سلول ها توسط هیدروژن تامین می شود که به عنوان یک محصول جانبی در تولید صنعتی کلر و هیدروکسید سدیم به دست می آید. این منبع “هیدروژن آبی” در نظر گرفته می شود، به این معنی که برخی از اثرات آب و هوایی ناشی از سوخت وجود دارد. مایکروسافت قصد دارد به عنوان سوخت خود به “هیدروژن سبز” خنثی از آب و هوا روی بیاورد، اما در حال حاضر عرضه محدودی دارد.

مایکروسافت پیشرفتی را در زمینه انرژی پاک برای مراکز داده ای که از اینترنت پشتیبانی می کنند نشان می دهد
نمونه اولیه ژنراتور سلول سوختی هیدروژنی 3 مگاواتی که در لاتام، نیویورک توسط پلاگ پاور با مشارکت مایکروسافت ساخته شده است. (Microsoft Photo/John Brecher)

مقامات مایکروسافت از بیان تعداد دیزل ژنراتورهای این شرکت خودداری کردند و آنها را “بیش از صدها” نامیدند. به گفته Moss of DatacenterDynamics، گوگل تخمین زده است که حدود 20 گیگاوات دیزل ژنراتور پشتیبان در سراسر جهان دارد.

اما حتی در آن سطح، رد پای غول پیکر نیست.

جورج کامیا، تحلیلگر انرژی دیجیتال مستقر در پاریس در آژانس بین المللی انرژی (IEA) گفت: انتشار گازهای گلخانه ای از ژنراتورهای دیزلی در حالت آماده به کار سهم کمی از انتشارات عملیاتی برای اپراتورهای مراکز داده بسیار بزرگ است، بنابراین مزایای آب و هوایی فوری احتمالاً اندک خواهد بود. ).

کامیا از طریق ایمیل گفت که تأثیر بزرگ‌تر، پتانسیل گسترش این فناوری در بخش‌هایی مانند بیمارستان‌هایی است که به ژنراتورهای دیزلی نیز متکی هستند.

او گفت: “این به نوبه خود می تواند مزایایی برای شبکه برق داشته باشد، در حالی که انتشار گازهای گلخانه ای را در دراز مدت کاهش می دهد.”

اما هنوز موانعی وجود دارد که باید قبل از اینکه پیل های سوختی هیدروژنی به یک راه حل گسترده تر تبدیل شوند، غلبه کرد.

مایکروسافت پیشرو در شارژ هیدروژن است، اما [hydrogen] چگالی انرژی آن مانند دیزل نیست، بنابراین باید از فضای بسیار بیشتری برای ذخیره همان مقدار انرژی استفاده کنید. “همچنین یک زنجیره تامین پایدار وجود ندارد، بنابراین نمی توانید در صورت تمام شدن منابع، عرضه مداوم را تضمین کنید.”

مقامات مایکروسافت موافقت کردند که کمبود تامین کننده برای سخت افزار پیل سوختی و هیدروژن سبز وجود دارد. اما برنامه های کاربردی بالقوه بسیار زیادی وجود دارد، امید این است که غول نرم افزاری و ابری بتواند به ایجاد تقاضا در این بخش برای رشد آن کمک کند.

برایان ژانوس، مدیر کل انرژی و پایداری مایکروسافت گفت: «به همین دلیل این موضوع برای ما جالب است. “از آنجایی که بسیار فراتر از این پروژه نمایشی، واقعاً به این موضوع می‌پردازیم که چگونه ما به سرعت بخشیدن به اقتصاد هیدروژن کمک می‌کنیم.”