• خانه
  • اخبار
  • مایکروسافت و HPE هوش مصنوعی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی با دستکش آزمایش کردند

مایکروسافت و HPE هوش مصنوعی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی با دستکش آزمایش کردند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مایکروسافت و HPE هوش مصنوعی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی با دستکش آزمایش کردند

مایکروسافت و HPE هوش مصنوعی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی با دستکش آزمایش کردند
تصویری از دستکش یک فضانورد برای نشانه های سایش با استفاده از هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می شود. (عکس مایکروسافت)

“دستکش های من را برای فضا بررسی کنید، HAL.”

HAL 9000 که در «2001: A Space Odyssey» ایفای نقش کرد – و مشکلات تعمیر و نگهداری را برای فضاپیمای Discovery One ایجاد کرد – در ایستگاه فضایی بین المللی کار نمی کند. اما مایکروسافت و هیولت پاکارد اینترپرایز با ناسا همکاری کرده‌اند تا هوش مصنوعی را برای انجام وظایف روزانه مداری، با آزمایش دستکش‌های فضانوردان برای پوشیدن، آماده کنند.

این تنها یکی از دوجین آزمایش در هوش مصنوعی، رایانش ابری و محیطی است که بر روی HPE Spaceborne Computer-2، پس از ارسال سخت افزار به ایستگاه فضایی یک سال پیش، انجام شد.

استیو چین، مدیر ارشد Azure Space در مایکروسافت، به brooztechnology گفت: «ما هوش مصنوعی را به فضا معرفی می‌کنیم و توسعه‌دهندگان فضایی خارج از سیاره را با Azure قادر می‌سازیم، و این امکان ساخت ابر و سپس استقرار در فضا را فراهم می‌کند.

آزمایش آزمایش دستکش پیچ و تاب جدیدی به یک دهه روش ایمنی فضایی اضافه می کند. پس از هر پیاده روی فضایی، فضانوردان باید از دستکش های خود عکس بگیرند و آنها را در Mission Control دانلود کنند تا مطمئن شوند هیچ نشانه ای از آسیب یا آلودگی وجود ندارد که می تواند خطری ایجاد کند.

فضانوردان همچنین در طول سفرهای فضایی بازرسی های بصری دستکش های خود را انجام می دهند – و این بازرسی ها می تواند عواقب جدی داشته باشد. به عنوان مثال، در سال 2007، ناسا مجبور شد ارزیابی آسیب شاتل را کوتاه کند که یک راهپیمای فضایی متوجه پارگی در دستکش خود شد.

مایکروسافت روشی مبتنی بر هوش مصنوعی برای ساده‌سازی فرآیند تأیید توسعه داده است.

چین گفت: «کاری که ما با همکاری HPE و ناسا انجام دادیم استفاده از Custom Vision بود که بخشی از بسته خدمات شناختی Azure است. آنچه این امکان را فراهم می کند، توانایی توسعه مدل های هوش مصنوعی بدون داشتن مدرک دکترا است.

یک مدل با هوش مصنوعی با کلیک بر روی عکس‌هایی که دستکش‌های آسیب‌دیده و آسیب‌دیده را نشان می‌دهند، روی زمین آموزش داده شد. این مدل بر روی کامپیوتر HPE در ایستگاه فضایی آپلود شد و سپس با عکس‌ها و فیلم‌های گرفته شده پس از پیاده‌روی فضایی آزمایش شد.

چین گفت: «حتی قبل از اینکه به زمین فرستاده شوند، به رایانه فرستاده می شوند. “این کامپیوتر با الگوریتم هوش مصنوعی بسیار بسیار سریع کار می کند و قادر است مناطق بالقوه سایش و پارگی را شناسایی کند. و این نگرانی‌ها را به زمین می‌فرستد، جایی که تحلیلگران می‌توانند بررسی بیشتری انجام دهند.”

این به مأموریت‌های برنامه‌ریزی ناسا بستگی دارد که تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند از بازرسی‌های هوش مصنوعی در مراحل ایستگاه‌های فضایی خود به‌طور دائمی استفاده کنند، اما در درازمدت، چین گفته است که با اعزام خدمه توسط ناسا، احتمالاً ابزارهای هوش مصنوعی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. خارج از مدار زمین

فضانوردان ممکن است مجبور باشند برای راه‌حل‌های مرگ و زندگی به هوش مصنوعی تکیه کنند، «وقتی به ماه و مریخ و فراتر از آن می‌روید – جایی که پهنای باند محدود و تأخیر زیاد وجود دارد، اما باید درک درستی از آسیب وارده به هر یک از سیستم‌ها وجود داشته باشد. توانایی ها، “چین گفت.

بنابراین، در مورد HAL چطور؟ چین گفت که برخلاف هوش مصنوعی تقلبی سال 2001، سیستم های توسعه یافته توسط ناسا و شرکای آن برای به دام انداختن افراد طراحی شده اند.

او گفت: «معمولاً بین آنچه در فیلم ها می بینید و زندگی واقعی تفاوت زیادی وجود دارد. اما آنچه قابل توجه است این است که این فناوری تا چه حد در حال پیشرفت است، ما چقدر فرصت هایی را ایجاد می کنیم که توسعه دهندگان بتوانند از آنها استفاده کنند، و واقعاً به آنها فرصت انجام کارهای بیشتر را می دهیم.”

مشارکت NASA-HPE تنها یکی از ابتکارات مایکروسافت است که در سی و هفتمین سمپوزیوم فضایی امسال در کلرادو برجسته شد. در اینجا چند مورد دیگر وجود دارد:

  • مایکروسافت با Thales Alenia Space در یک سیستم حسگر طراحی شده برای نظارت بر زمین از ایستگاه فضایی بین‌المللی، با تمرکز بر پردازش داده‌های آب و هوایی، همکاری کرده است.
  • مایکروسافت با همکاری Loft Orbital ابزارهای جدیدی را برای توسعه، آزمایش و اعتبارسنجی برنامه های کاربردی نرم افزاری که می توانند توسط ماهواره ها در مدار اجرا شوند، توسعه خواهد داد. مایکروسافت گفت که فرصت‌های جدیدی برای استقرار نرم‌افزار باید در ماهواره مشترک که در سال 2023 پرتاب می‌شود، راه اندازی شود.
  • Ball Aerospace قصد دارد مجموعه ای از ماهواره های مداری بسازد که امکان استقرار انعطاف پذیر نرم افزار و سخت افزار جدید را برای برنامه های کاربردی دولت ایالات متحده فراهم می کند. این ماهواره‌ها فناوری‌های پردازش در مدار قابل تنظیم مجدد را با استفاده از Azure Cloud مایکروسافت نشان خواهند داد.
  • Azure Space یک معماری مرجع با کدهای نمونه همراه منتشر کرده است که نشان می دهد چگونه می توان هوش مصنوعی را در مقیاس تصاویر ماهواره ای به کار برد. سرویس تجزیه و تحلیل جغرافیایی Blackshark.ai، معروف به Orca، اکنون از طریق Microsoft Azure Synapse در دسترس است.
  • مایکروسافت و اینتل ست در یک نمایش فناوری همکاری کردند که خدمات ماهواره ای FlexEnterprise اینتلست را با خدمات ارائه شده توسط Azure Private 5G و Microsoft’s Azure Orbital ترکیب کرد تا شبکه های 5G ایمن و پرسرعت را تقریباً در هر نقطه از زمین ارائه دهد.
  • مایکروسافت، SES و نوکیا با موفقیت دسترسی ایمن به پلتفرم ابری Azure را از طریق شبکه های ارتباطی 5G خصوصی و ماهواره ای برای نیروهای دفاعی استرالیا نشان داده اند.
  • Omnispace و مایکروسافت برای ایجاد یک معماری شبکه مشترک مبتنی بر Azure با یکدیگر همکاری کرده اند که می تواند پوشش 5G مناطق محروم در سراسر جهان را فراهم کند. این شبکه ترکیبی از زیرساخت های زمینی و همچنین صورت فلکی ماهواره ای که Omnispace در مدار پایین زمین می سازد استفاده خواهد کرد.