مایکروسافت وعده یک رویکرد "باز و سازنده" را به اتحادیه های کارگری می دهد

مایکروسافت وعده یک رویکرد “باز و سازنده” را به اتحادیه های کارگری می دهد

رئیس مایکروسافت برد اسمیت در سال 2019 در تالار شهر سیاتل سخنرانی می کند (عکس فایل brooztechnology / کوین لیسوتا)

مایکروسافت با اذعان به اینکه ظهور اتحادیه‌های کارگران فناوری در نهایت می‌تواند به کسب‌وکار خودشان برسد، مجموعه جدیدی از اصول را منتشر کرده است که حقوق کارمندان را برای سازمان‌دهی به رسمیت می‌شناسد، قول می‌دهد که با هرکسی که این کار را می‌کند کار سازنده داشته باشد، و روشن می‌کند که او امیدوار است. برای برنده شدن احساس نیاز نمی کنم.

برد اسمیت، رئیس مایکروسافت، با اشاره به مکانیسم‌های موجود بازخورد کارمندان، نوشت: «کارمندان ما هرگز مجبور نخواهند شد برای گفتگو با رهبران مایکروسافت سازماندهی کنند. با این حال، وی افزود: “ما می دانیم که ممکن است مواقعی پیش بیاید که برخی از مقامات برخی کشورها بخواهند اتحادیه ای تشکیل دهند یا به آن بپیوندند.”

او قول داد که مایکروسافت “رویکردی باز و سازنده” اتخاذ خواهد کرد.

او نوشت: “ما به رویکردهای مشترکی متعهد هستیم که تصمیم گیری آگاهانه و استفاده از حق قانونی خود را برای انتخاب تشکیل یا پیوستن به اتحادیه برای کارمندان ما آسان تر از دشواری می کند.”

این وعده غیرعادی با رأی اتحادیه هفته گذشته توسط تیم تضمین کیفیت در شرکت تابعه Activision-Blizzard Raven Software، سازنده ندای وظیفه بازی ها. مایکروسافت به دنبال تاییدیه نظارتی برای معامله 68.7 میلیارد دلاری خود برای خرید Activision Blizzard است. او اقدامات پیشگیرانه دیگری برای رسیدگی به اعتراضات احتمالی انجام داد.

اسمیت در مصاحبه ای با brooztechnology این رای را تایید کرد، اما گفت که انگیزه مایکروسافت گسترده تر است.

او گفت: «این بدیهی است که بخشی از مجموعه تحولاتی است که ما به آن توجه می کنیم، و همچنین بسیاری موارد دیگر. اگر Activision-Blizzard بخشی از مایکروسافت شود، اصولی که امروز اعلام می کنیم، مطمئناً در آینده اعمال خواهند شد.

رویکرد مایکروسافت در تضاد با یکی دیگر از غول های فناوری سیاتل، آمازون است که با اتحادیه ها در شبکه اجرایی خود مخالفت کرده است. کارمندان در استیتن آیلند آمازون، نیویورک، اولین نفر از نیروی کار این شرکت در ایالات متحده بودند که در ماه آوریل رأی دادند.

اسمیت در پاسخ به این سوال که آیا حرکت مایکروسافت تا حدودی آمازون را هدف قرار داده است، گفت: نه.

او گفت: «ما در تلاش هستیم تا دوره مناسبی را برای مایکروسافت ایجاد کنیم. “هر شرکتی منحصر به فرد است، هر صنعتی منحصر به فرد است. ما سعی نمی کنیم چیزی در مورد خوب یا بد بودن هیچ شرکت دیگری بگوییم.

لیز شولر، رئیس AFL-CIO در بیانیه‌ای گفت: «رویکرد مشترک مایکروسافت برای کار با کارکنانش که به دنبال سازماندهی هستند، بهترین روشی است که ما مشتاقانه منتظر اجرای آن در مایکروسافت و سایر شرکت‌ها هستیم».

مایکروسافت سابقه اتحادیه‌ها را دارد که به تلاش‌هایی که در اواخر دهه 1990 توسط اتحادیه کارگران فناوری واشنگتن و کارگران ارتباطات آمریکا برای سازماندهی کارگران و پیمانکاران موقت در شرکت انجام شد، بازمی‌گردد. این تلاش ها در نهایت ناموفق بود.

در اینجا چهار اصل ذکر شده در نشر اسمیت آمده است:

ما به اهمیت گوش دادن به نگرانی های کارکنان خود اعتقاد داریم. کارمندان ما هرگز مجبور نخواهند شد برای گفتگو با رهبران مایکروسافت سازماندهی کنند. رهبران ما یک خط مشی درهای باز دارند و ما روی سیستم های شنود و منابع کارکنان سرمایه گذاری می کنیم که به طور مداوم به ما کمک می کنند تا بهتر بفهمیم چه چیزی کار می کند و کجا باید پیشرفت کنیم. اما می‌دانیم که ممکن است مواقعی پیش بیاید که برخی از کارمندان در برخی کشورها بخواهند اتحادیه تشکیل دهند یا به آن بپیوندند.

ما می دانیم که کارمندان حق قانونی برای انتخاب تشکیل اتحادیه یا پیوستن به آن دارند. ما به این حق احترام می گذاریم و معتقد نیستیم که کارمندان ما یا سایر ذینفعان شرکت با مخالفت با تلاش های قانونی کارکنان برای مشارکت در فعالیت های محافظت شده، از جمله تشکیل یا پیوستن به اتحادیه، سود می برند.

هنگامی که کارکنان می خواهند از حقوق خود استفاده کنند، ما متعهد به رویکردهای خلاقانه و مشارکتی با اتحادیه ها هستیم و مایکروسافت با پیشنهاد اتحادیه خاص ارائه شده است.. در بسیاری از موارد، پیشنهادات اتحادیه کارمندان ممکن است فرصت هایی را برای مایکروسافت ایجاد کند تا با اتحادیه موجود در فرآیندهای توافق شده کار کند تا کارمندان از حقوق خود از طریق توافق خصوصی استفاده کنند. ما متعهد به رویکردهای مشترک هستیم که تصمیم گیری آگاهانه و استفاده از حق قانونی خود را برای انتخاب تشکیل یا پیوستن به اتحادیه برای کارمندان ما آسان تر از دشواری می کند.

بر اساس تجربه کاری جهانی خود، ما متعهد به حفظ روابط نزدیک و مشارکت مشترک با همه کارمندان خود، از جمله آنهایی هستیم که توسط اتحادیه نمایندگی می شوند.. برای چندین دهه، مایکروسافت با شوراهای کارگران در سراسر اروپا و همچنین با چندین اتحادیه در سراسر جهان همکاری نزدیک داشته است. ما می دانیم که رهبری و موفقیت مستمر مایکروسافت مستلزم ادامه یادگیری و سازگاری با محیط در حال تغییر محل کار در سال های آینده است.

یک داستان در حال تکامل هنوز در راه است.