• خانه
  • اخبار
  • مایکروسافت در تلاش برای جلوگیری از شکایت FTC بر سر قرارداد Activision، موضع سونی در مورد Call of Duty را به چالش می کشد.

مایکروسافت در تلاش برای جلوگیری از شکایت FTC بر سر قرارداد Activision، موضع سونی در مورد Call of Duty را به چالش می کشد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مایکروسافت در تلاش برای جلوگیری از شکایت FTC بر سر قرارداد Activision، موضع سونی در مورد Call of Duty را به چالش می کشد.

مایکروسافت در تلاش برای جلوگیری از شکایت FTC بر سر قرارداد Activision، موضع سونی در مورد Call of Duty را به چالش می کشد.
برد اسمیت رئیس مایکروسافت. (عکس فایل brooztechnology/کوین لیزوتا)

مایکروسافت می‌گوید در صورتی که شرکت ردموند خرید اکتیویژن بلیزارد را تکمیل کند، به سونی یک قرارداد 10 ساله پیشنهاد داده است تا بازی‌های جدید «ندای وظیفه» را همزمان با عرضه‌های ایکس‌باکس به پلی‌استیشن بیاورد.

برد اسمیت، رئیس و نایب رئیس مایکروسافت، این پیشنهاد را روز دوشنبه در مقاله ای برای وال استریت ژورنال فاش کرد. او گفت که برنامه FTC برای جلوگیری از معامله 68.7 میلیارد دلاری مایکروسافت با Activision “یک اشتباه بزرگ” خواهد بود که “به رقابت، مصرف کنندگان و هزاران توسعه دهنده بازی آسیب می رساند.”

سونی قبلاً وعده های مایکروسافت در مورد این فرنچایز پرفروش را “در بسیاری از سطوح ناکافی” خوانده بود.

اسمیت در پرونده جدید نوشت: سونی “به همان اندازه که Blockbuster درباره ظهور نتفلیکس هیجان زده بود، از این معامله خوشحال است.”

Politico در 23 نوامبر گزارش داد که FTC در حال آماده شدن برای طرح دعوای ضد انحصار برای جلوگیری از معامله پیشنهادی به نقل از سه نفر از افراد آشنا با موضوع است. با این حال، در آخر هفته، نیویورک پست گزارش داد که کمیسیونرهای FTC به طور فزاینده ای در مورد مسدود کردن این معامله اختلاف دارند.

اسمیت در مقاله WSJ خود از زبانی استفاده کرد که هیچ مدیر ایکس باکس هرگز روی صحنه به زبان نمی آورد: «مایکروسافت با چالش های عظیمی در صنعت بازی مواجه است. ایکس‌باکس ما در جایگاه سوم بازی‌های کنسولی، پس از سونی پلی‌استیشن و نینتندو سوییچ، در جایگاه سوم قرار دارد. ما در صنعت بازی های موبایلی حضور چشمگیری نداریم.”

همه اینها درست است، اما مایکروسافت در سیستم عامل های رایانه شخصی، پلتفرم انتخابی بسیاری از گیمرها، حضور غالب دارد. همچنین یکی از پیشتازان صنعت در فناوری‌های ابری مشترک و بازی‌های مبتنی بر اشتراک است.

اداره رقابت و بازار بریتانیا، در نگاه اولیه خود به این قرارداد، ابراز نگرانی کرد که ترکیب محتوای Activision با Xbox Game Pass “می تواند موانعی را برای ورود ایجاد کند، موقعیت مایکروسافت را به عنوان ارائه دهنده خدمات اشتراک پیشرو برای بسیاری از بازی ها تقویت کند و به میزان قابل توجهی موجود و بالقوه را کاهش دهد. رقابت.”

سونی در پاسخ خود با این ارزیابی موافقت کرد.

اسمیت در مقاله WSJ خود استدلال کرد که نگرانی های سونی در مورد انحصاری بودن «ندای وظیفه» بی معنی است.

اصلی‌ترین خطر احتمالی ضد رقابتی که سونی مطرح می‌کند این است که مایکروسافت ارائه «ندای وظیفه» در پلی‌استیشن را متوقف می‌کند. اما این از نظر اقتصادی غیرمنطقی خواهد بود.” بخش مهمی از درآمد «ندای وظیفه» اکتیویژن بلیزارد از فروش بازی‌های پلی‌استیشن به دست می‌آید. با توجه به محبوبیت بازی متقابل، برای فرنچایز Call of Duty و خود Xbox نیز مضر است و میلیون‌ها گیمر را از خود دور می‌کند.

زمان انتشار، که به دنبال ایجاد حمایت عمومی از موقعیت مایکروسافت است، می تواند به این معنی باشد که این شرکت معتقد است FTC در مورد این پرونده اقدام خواهد کرد، یا اینکه آژانس به نقطه محوری در مذاکرات خود رسیده است.