• خانه
  • اخبار
  • مایکروسافت تصویر FTC از بازی های انحصاری Bethesda خود را در یک نبرد حقوقی بر سر معامله با Activision به چالش می کشد.

مایکروسافت تصویر FTC از بازی های انحصاری Bethesda خود را در یک نبرد حقوقی بر سر معامله با Activision به چالش می کشد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مایکروسافت تصویر FTC از بازی های انحصاری Bethesda خود را در یک نبرد حقوقی بر سر معامله با Activision به چالش می کشد.

مایکروسافت تصویر FTC از بازی های انحصاری Bethesda خود را در یک نبرد حقوقی بر سر معامله با Activision به چالش می کشد.
«Redfall»، «Starfield»، «Ghostwire: Tokyo» و «Deathloop» برخی از بازی‌های Bethesda/ZeniMax هستند که توسط مایکروسافت و FTC در اختلافشان بر سر قرارداد پیشنهادی مایکروسافت با Activision به آنها اشاره شده است.

مایکروسافت ادعاهای کمیسیون تجارت فدرال مبنی بر عدم انجام تعهدات خود در قبال کمیسیون اروپا در خرید 7.5 میلیارد دلاری ZeniMax Media، مادر استودیوی بازی سازی Bethesda در سال گذشته را رد می کند.

این شرکت ادعا می کند که به قول خود عمل کرده است حتی زمانی که به ضرر تجارت خود بوده است.

این موضوع می‌تواند کلیدی برای تلاش‌های مایکروسافت برای غلبه بر مخالفت رسمی کمیسیون تجارت فدرال با آنچه که بزرگترین خرید در تاریخ این شرکت است، یعنی خرید پیشنهادی 69 میلیارد دلاری Activision-Blizzard، غول بازی‌سازی در پشت فرنچایزهایی مانند “Warcraft” باشد. «ندای وظیفه» و «آب نبات کراش».

نتیجه نهایی این پرونده می‌تواند توانایی FTC را برای مسدود کردن موفقیت‌آمیز معاملات بزرگ فناوری، در یکی از اولین آزمایش‌های حقوقی بزرگ برای آژانس تحت رهبری لینا خان، تقویت یا تضعیف کند.

در مخالفت با قرارداد هفته گذشته، FTC گفت: “رفتار گذشته” مایکروسافت از زمان خرید ZeniMax، تعهدات فعلی مایکروسافت در خرید Activision-Blizzard را غیرقابل اعتماد کرد، “علیرغم هرگونه اطمینانی که شرکت ممکن است در مورد برنامه های خود ارائه دهد.”

FTC در شکایت خود نوشت: «مایکروسافت طی بررسی ضدتراست خرید ZeniMax به کمیسیون اروپا (“EC”) اطمینان داد که مایکروسافت هیچ انگیزه ای برای خودداری از عناوین ZeniMax از کنسول های رقیب نخواهد داشت.” اما اندکی پس از اینکه EC تراکنش را تسویه کرد، مایکروسافت تصمیم خود را برای ساخت چندین عنوان تازه خریداری شده ZeniMax، از جمله استارفیلد، ردفالو طومارهای بزرگ ششممحصولات انحصاری مایکروسافت.”

به عبارت دیگر، FTC می‌گوید جدی گرفتن پیشنهاد مایکروسافت برای انتشار بازی‌های آینده «ندای وظیفه» به‌طور همزمان برای ایکس‌باکس و پلی‌استیشن، بدون تبدیل این فرنچایز پرفروش به یک بازی انحصاری مایکروسافت، دشوار است.

اما با نگاهی به قرارداد ZeniMax، مایکروسافت می گوید که تمایز بین بازی های موجود و آینده مهم است.

زمانی که کمیسیون اروپا در حال تصمیم گیری برای اجازه به مایکروسافت برای خرید ZeniMax بود، مایکروسافت قول داد به تعهدات موجود ZeniMax احترام بگذارد و موافقت کرد که “هیچ بازی ZeniMax موجود را انحصاری برای Xbox نخواهد ساخت.”

با این حال، همانطور که در یک سند توجیهی مایکروسافت ذکر شد، این شرکت با کمیسیون اروپا نیز صریح بود: “تصمیمات آینده در مورد توزیع بازی های ZeniMax برای کنسول های دیگر به صورت موردی اتخاذ خواهد شد.”

مایکروسافت دو بازی Deathloop و Ghostwire: Tokyo را به عنوان مثال ذکر می‌کند که زمانی که مایکروسافت خرید ZeniMax را در مارس 2021 به پایان رساند توسط استودیوی بازیسازی Bethesda در حال توسعه بود.

پس از بسته شدن قرارداد ZeniMax، مایکروسافت اعلام کرد که به توافق قبلی Bethesda مبنی بر انتشار بازی‌های پلی‌استیشن یک سال قبل از عرضه Xbox آن‌ها احترام گذاشته و به این تعهد به ضرر خود احترام گذاشته است.

در اینجا آنچه مایکروسافت در مورد “Starfield” و “Redfall”، دو بازی نامگذاری شده توسط FTC، می گوید.

  • Starfield یک بازی جدید است که توسط استودیوی بازیسازی Bethesda ساخته شده است. این بر روی کنسول ایکس باکس و رایانه شخصی در دسترس خواهد بود. با این حال، Starfield هنوز منتشر نشده است. ایکس باکس اعلام کرده است که در سال 2023 عرضه خواهد شد. این یک بازی تک نفره است. هیچ فروش، درآمد یا جامعه ای از گیمرها در هیچ کنسولی وجود ندارد، به خصوص پلی استیشن که تحت تأثیر تصمیم انحصاری قرار می گیرد.
  • Redfall بازی جدیدی است که توسط Arkane Studios Austin ساخته شده است. این بر روی کنسول ایکس باکس و رایانه شخصی در دسترس خواهد بود. با این حال، Redfall هنوز منتشر نشده است. ایکس باکس اعلام کرده که در سال 2023 عرضه خواهد شد.این بازی تک نفره با قابلیت چند نفره می باشد. هیچ فروش، درآمد یا جامعه ای از گیمرها در هیچ کنسولی وجود ندارد، به خصوص پلی استیشن که تحت تأثیر تصمیم انحصاری قرار می گیرد.

وضعیت در مورد سومین بازی منتشر نشده ای که FTC به آن اشاره کرده، «The Elder Scrolls VI» چندان واضح نیست.

در پاسخ به پرسش brooztechnology، مایکروسافت از اظهار نظر در مورد اینکه آیا قصد دارد «The Elder Scrolls VI» را انحصاری برای ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی بسازد، خودداری کرد، همان‌طور که GQ سال گذشته به نقل از فیل اسپنسر، مدیرعامل مایکروسافت گیمینگ در آن زمان گزارش داد.

علاقه مندان به زبان شناسی حقوقی پیشرفته توجه خواهند داشت که اظهارات FTC و مایکروسافت لزوماً متناقض نیستند، زیرا توسط استفان توتیلو Axios در این موضوع طولانی توییتر توضیح داده شده است.

در مقابل، در قرارداد اکتیویژن، «ندای وظیفه» به دلیل اندازه و اهمیت آن در دنیای بازی، عملاً در لیگ مخصوص به خود قرار می‌گیرد. هر گونه خطری که مایکروسافت اقساط آتی پرفروش‌ترین فرنچایز را منحصراً برای پلتفرم‌های خود بسازد، نگرانی‌های ضدرقابتی جدی ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، مایکروسافت می‌گوید ساخت انحصاری Call of Duty یک اشتباه مالی و یک کابوس روابط عمومی است.

بخش مهمی از درآمد «ندای وظیفه» اکتیویژن بلیزارد از فروش بازی‌های پلی‌استیشن به دست می‌آید. برد اسمیت، رئیس مایکروسافت در مقاله ای در وال استریت ژورنال که بخشی از یک شکست شکست خورده است، نوشت: با توجه به محبوبیت بازی متقابل، این هم برای فرنچایز Call of Duty و هم برای خود ایکس باکس فاجعه بار خواهد بود و میلیون ها گیمر را از خود دور می کند. آخرین تلاش برای استفاده از دادگاه افکار عمومی برای تحت تاثیر قرار دادن FTC.

همانطور که WSJ بیان کرد، این بخشی از تقریباً یکساله مایکروسافت بود.

پرونده اکنون به یک دادگاه اداری FTC منتقل می شود.

اسمیت در بیانیه‌ای گفت: «از روز اول، ما متعهد به رفع نگرانی‌های رقابتی، از جمله ارائه امتیازات پیشنهادی به FTC در اوایل این هفته بوده‌ایم. “در حالی که ما معتقد بودیم که به صلح فرصت می دهیم، اما به پرونده خود اطمینان کامل داریم و از فرصت ارائه آن در دادگاه استقبال می کنیم.”