• خانه
  • اخبار
  • مایکروسافت به رگولاتور برزیلی می گوید که سونی به توسعه دهندگان پول می دهد تا محتوا را به Xbox Game Pass ارسال نکنند

مایکروسافت به رگولاتور برزیلی می گوید که سونی به توسعه دهندگان پول می دهد تا محتوا را به Xbox Game Pass ارسال نکنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مایکروسافت به رگولاتور برزیلی می گوید که سونی به توسعه دهندگان پول می دهد تا محتوا را به Xbox Game Pass ارسال نکنند

مایکروسافت به رگولاتور برزیلی می گوید که سونی به توسعه دهندگان پول می دهد تا محتوا را به Xbox Game Pass ارسال نکنند
از اکتیویژن Call of Duty: Modern Warfare 2 (2022) تقریباً مطمئن است که پرفروش‌ترین بازی سال خواهد بود، در هر پلتفرمی که ظاهر می‌شود. (تصویر توسط Activision)

مایکروسافت در پرونده‌ای نزد تنظیم‌کننده رقابت ملی برزیل، ادعا کرد که سونی به توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی ناشناس پول می‌دهد تا از اضافه کردن محتوا به Xbox Game Pass جلوگیری کند.

این ادعا در پرونده ای در 9 اوت که مایکروسافت به Conselho Administrativo de Defesa Econômica (CADE) برزیل ارائه کرده بود، پیدا شد، زیرا این شرکت به دنبال تأییدیه نظارتی برای خرید استودیوی بازی های ویدیویی مستقر در کالیفرنیا Activision Blizzard است.

در ترجمه‌ای که توسط The Verge منتشر شد، مایکروسافت گفت که توانایی آن برای ادامه گسترش Game Pass “به دلیل تمایل سونی برای جلوگیری از چنین رشدی مختل شده است.” او در ادامه ادعا می‌کند که «سونی برای جلوگیری از اضافه کردن محتوا به Game Pass و سایر خدمات اشتراک رقیب، برای «حقوق مسدود کردن» پول می‌پردازد.

این یک بیانیه جسورانه است، اما مایکروسافت اطلاعات بیشتری از آنچه در پرونده است ارائه نمی دهد و سونی هنوز اظهار نظری نکرده است. با این حال، چند جزئیات جالب در اینجا وجود دارد.

CADE برزیل یکی از بسیاری از آژانس‌های نظارتی رقابت است که مایکروسافت باید برای نهایی کردن خرید Activision Blizzard با آن برخورد کند. با این حال، برخلاف بسیاری از معادل‌های بین‌المللی، فرآیند بررسی CADE عمومی است و بسیاری از اسناد مربوطه به‌طور رایگان در وب‌سایت آن در دسترس هستند.

به عنوان یک قاعده، شرکت‌های بزرگ بازی‌های ویدیویی تمایل دارند تا حد امکان اطلاعات داخلی خود را محرمانه نگه دارند. قابل ذکر است که مایکروسافت سال هاست که فروش ایکس باکس را اعلام نکرده است. شفافیت نظارتی CADE، مانند شکایت اپل علیه Epic در سال گذشته، فرصتی نادر برای نگاه کردن به پشت پرده ارائه می دهد. در نتیجه، موضوعی در انجمن بازی ResetEra از اواخر جولای در حال حفاری در فایل‌های CADE مایکروسافت بوده است.

مایکروسافت به رگولاتور برزیلی می گوید که سونی به توسعه دهندگان پول می دهد تا محتوا را به Xbox Game Pass ارسال نکنند
سونی در حال حاضر در حال تلاش برای تنوع بخشیدن به مجموعه بازی های شخص اول خود با کمک Bungie است تا بازی های بیشتری را به سرویس زنده اضافه کند. (تصویر از سونی)

یکی از نکات برجسته شده در این تاپیک، پاسخ های سونی به پرسشنامه ای از CADE است. به طور خلاصه، سونی ادعا می کند که پرچمدار اکتیویژن بلیزارد است ندای وظیفه اساسا یک فرنچایز ضروری و بدون رقیب واقعی است.

در حالی که برخی از رقبا وجود دارند، ترکیبی از عواملی مانند بودجه بازی ها، اندازه اکتیویژن بلیزارد و وضعیت فعلی آن در این سبک به این معنی است که ندای وظیفهاز نظر سونی، در یک دسته بندی خاص خود قرار دارد.

استدلال سونی در اینجا توسط ندای وظیفهشماره های فروش سال گذشته، دو بازی پرفروش سال 2021 هر دو بودند ندای وظیفه بازی ها، با بیش از نیمی از عملیات سیاه: جنگ سردفروش دیجیتال روز اول از پلی استیشن سونی انجام شد. شما باید تمام راه را به سال 2006 برگردید تا یک سال با حداقل یک سال پیدا کنید ندای وظیفه بازی نبود یکی از پرفروش ترین های سال

مایکروسافت بارها اعلام کرده است که قصد ندارد آینده را حفظ کند ندای وظیفه بازی‌های خارج از پلتفرم رقبا؛ در واقع، بازی بعدی این سری، زمستان امسال است جنگ مدرن 2 (با سال 2009 اشتباه نشود جنگ مدرن 2) از قبل یک صفحه Steam دارد. با این حال، سونی اکنون خود را در موقعیتی می‌بیند که پردرآمدترین بازی شخص ثالث روی پلتفرم خود را می‌توان در اختیار بزرگترین رقیب خود قرار داد و برای آن درآمد کسب کرد.

علاوه بر این، سونی به CADE ادعا کرد که Game Pass در حال حاضر 60 تا 70 درصد از سهم بازار خدمات اشتراک بازی را به خود اختصاص داده است. در حالی که سونی اخیراً کلاه خود را در این دایره خاص پرتاب کرده است، همراه با سایر بازیکنان بزرگ مانند Apple Arcade، GeForce Now انویدیا و Humble Choice، به CADE گفت که ممکن است سال ها طول بکشد تا Xbox Game Pass رقابت واقعی در این فضا داشته باشد.

مایکروسافت به رگولاتور برزیلی می گوید که سونی به توسعه دهندگان پول می دهد تا محتوا را به Xbox Game Pass ارسال نکنند
(عکس فایل brooztechnology)

در حالی که همه اینها را باید با کمی نمک گرفت، اما تصویر جالبی از تغییر اولویت‌های سونی ارائه می‌کند. با ورود به نسل فعلی سخت‌افزار کنسول، به نظر می‌رسید که این شرکت قصد دارد از روی پلی استیشن 4 حرکت کند و طبق معمول به کار خود ادامه دهد. در مقابل، رویکرد مایکروسافت حرکت به سمت یک مدل مبتنی بر خدمات بود.

حالا سونی Bungie را خرید. قصد دارد اولویت توسعه خود را به بازی های زنده سودآورتر تغییر دهد. و پلی استیشن پلاس را به عنوان پلتفرمی مشابه با Game Pass دوباره طراحی کرد. برنامه ها و اولویت های او در طول هشت ماه گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

سونی آشکارا در تلاش است تا خود را به شکلی غیرمنتظره در حال بسته بندی مجدد در اینجا قرار دهد. این می تواند به دلیل تاخیرهای متعدد برای زمان بندی عرضه پلی استیشن 5 باشد.

یکی از فاکتورهای بزرگ به نفع پلی استیشن، به خصوص در مورد PS4، مجموعه بازی های انحصاری آن است و بسیاری از آن ها به سال 2023 منتقل شده اند. اکنون مایکروسافت در مورد حذف بازی پرفروش سال 2022 از زیر آن صحبت می کند. سونی باید با عجله چند چیز را کشف کند.

به طور کلی، این اتهام مایکروسافت را در زمینه مفیدی قرار می دهد. با توجه به این وضعیت، اگر سونی از موقعیت خود برای دور نگه داشتن برخی از توسعه دهندگان از Xbox Game Pass استفاده کند، منطقی است. با این حال، به نظر می رسد که سونی در نهایت بیش از آنچه قبلاً تصور می شد، از ابتکارات کنسولی فعلی مایکروسافت احساس خطر کرد.