• خانه
  • اخبار
  • مایکروسافت به دنبال تقویت روابط خود با OpenAI از طریق سرمایه گذاری بالقوه 10 میلیارد دلاری و ادغام های جدید است

مایکروسافت به دنبال تقویت روابط خود با OpenAI از طریق سرمایه گذاری بالقوه 10 میلیارد دلاری و ادغام های جدید است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مایکروسافت به دنبال تقویت روابط خود با OpenAI از طریق سرمایه گذاری بالقوه 10 میلیارد دلاری و ادغام های جدید است

مایکروسافت به دنبال تقویت روابط خود با OpenAI از طریق سرمایه گذاری بالقوه 10 میلیارد دلاری و ادغام های جدید است
مدیر عامل مایکروسافت ساتیا نادلا و مدیر عامل OpenAI سام آلتمن در پردیس مایکروسافت در 15 جولای 2019. (عکس توسط اسکات اکلوند/Red Box Pictures برای مایکروسافت)

سرمایه‌گذاری بالقوه 10 میلیارد دلاری مایکروسافت در OpenAI، مشارکت غول فناوری با سازنده ChatGPT را تقویت می‌کند، زیرا این غول فناوری به ادغام‌های جدیدی که از پیشرفت‌های قدرت هوش مصنوعی بهره می‌برند، نگاه می‌کند.

بر اساس گزارش روز دوشنبه Semafor به نقل از منابع ناشناس، قرارداد احتمالی که در حال حاضر بین شرکت‌ها در حال مذاکره است، ارزش OpenAI را 29 میلیارد دلار خواهد داشت و مایکروسافت 75 درصد از سود OpenAI را تا زمانی که سرمایه‌گذاری خود را بازیابی کند، دریافت می‌کند.

به گزارش سمافور، مایکروسافت که قبلاً یک میلیارد دلار در OpenAI در سال 2019 سرمایه گذاری کرده بود، در نهایت 49 درصد از سهام این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو را در اختیار خواهد داشت. سایر سرمایه گذاران نیز در دور جدید تامین مالی شرکت خواهند کرد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز با استناد به منابع ناشناس این مذاکرات را تایید کرد. سرویس خبری گزارش داد که برنامه فعلی مایکروسافت را برای سرمایه گذاری در طول چندین سال فرا می خواند، اما اشاره کرد که شرایط نهایی نیستند.

این خبر در حالی منتشر می شود که طبق گزارش 7 ژانویه The Information، مایکروسافت ظاهراً به دنبال ادغام فناوری های OpenAI در بیشتر محصولات خود از جمله Microsoft Word، PowerPoint و Outlook است. این سایت قبلا گزارش داده بود که مایکروسافت به دنبال ادغام ChatGPT OpenAI در موتور جستجوی Bing خود است.

ظهور ChatGPT در هفته‌های اخیر توجه گسترده‌ای را به خود جلب کرده است و مزایا و خطرات هوش مصنوعی مولد را نشان می‌دهد. این فناوری پاسخ‌ها و پاسخ‌های پیچیده‌ای را به درخواست‌های پیچیده و گاهی باطنی کاربر ارائه می‌دهد، اگرچه صحت آن نیز در برخی موقعیت‌ها مورد تردید قرار گرفته است.

OpenAI از منابع محاسباتی و فناوری ابری مایکروسافت در آموزش مدل‌های هوش مصنوعی بهره می‌برد، از جمله ابررایانه Azure که در سال 2020 برای استفاده انحصاری توسط OpenAI معرفی شد.

ادغام های موجود از فناوری OpenAI در محصولات مایکروسافت شامل ویژگی GitHub Copilot است که به توسعه دهندگان نرم افزار یک برنامه نویس مجازی برای یک جفت هوش مصنوعی می دهد تا کد و ویژگی هایی را هنگام نوشتن برنامه ها پیشنهاد کند.

روزنامه نگار مری جو فولی، سردبیر DirectionsOnMicrosoft.com در پادکست brooztechnology گفت: مایکروسافت در نهایت می تواند از رویکرد مشابهی برای حرفه ای ها در امور مالی، خرده فروشی یا سایر صنایع استفاده کند.

او گفت: «مایکروسافت گفت که این نوع فناوری را می توان در هر صنعتی استفاده کرد. “این فقط برای برنامه نویسی نیست.”

مایکروسافت تا 30 سپتامبر موجودی بیش از 107 میلیارد دلار پول نقد و سرمایه گذاری کوتاه مدت را گزارش کرد. خرید 68.7 میلیارد دلاری شرکت Activision-Blizzard در صورتی که مایکروسافت بتواند بر مخالفت FTC غلبه کند و خرید غول بازی را در اواخر سال جاری انجام دهد، یک معامله کاملا نقدی خواهد بود.