• خانه
 • اخبار
 • مایکروسافت از موتور جستجو و مرورگر جدید با هوش مصنوعی «کمک خلبان» رونمایی کرد که نبرد با گوگل را تشدید کرد

مایکروسافت از موتور جستجو و مرورگر جدید با هوش مصنوعی «کمک خلبان» رونمایی کرد که نبرد با گوگل را تشدید کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مایکروسافت از موتور جستجو و مرورگر جدید با هوش مصنوعی «کمک خلبان» رونمایی کرد که نبرد با گوگل را تشدید کرد

مایکروسافت از موتور جستجو و مرورگر جدید با هوش مصنوعی «کمک خلبان» رونمایی کرد که نبرد با گوگل را تشدید کرد
یوسف مهدی، مدیر عامل مایکروسافت، از تجربیات جدید Bing و Edge مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کرد. (عکس از brooztechnology/Todd Bishop)

ردموند، شستشو. – مایکروسافت نسخه‌های جدیدی از موتور جستجوی Bing و مرورگر وب Edge را معرفی کرد که از نسل بعدی مدل‌های هوش مصنوعی OpenAI بهره می‌برد، در اقدامی که نوید افزایش رقابت با رقیب دیرینه گوگل را می‌دهد.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت روز سه شنبه در یک رویداد در دفتر مرکزی این شرکت گفت: «این روز جدیدی برای جستجو است. “مسابقه امروز از نظر انتظارات شما شروع می شود.”

«بینگ جدید»، همانطور که مایکروسافت آن را توصیف می کند، از امروز به صورت پیش نمایش محدود در دسترس است.

مایکروسافت آنچه را که به عنوان چهار پیشرفت فنی در قلب یک تجربه جستجوی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی توصیف می‌کند، اعلام کرده است:

 • بینگ اکنون در حال کار بر روی یک مدل زبان جدید نسل بعدی OpenAI است که قدرتمندتر از چت ربات ChatGPT و برای جستجو طراحی شده است.
 • یک “مدل پرومتئوس” جدید به Bing امکان می دهد ارتباط را بهبود بخشد، پاسخ ها را حاشیه نویسی کند، نتایج به روزتری ارائه دهد، موقعیت جغرافیایی را درک کند و ایمنی را بهبود بخشد.
 • به گفته این شرکت، پیشرفت هایی در موتور رتبه بندی جستجوی اصلی صورت گرفته است، به گفته این شرکت، هوش مصنوعی بیشترین جهش را در ارتباط در سال های اخیر ایجاد کرده است.
 • تجربه کاربری جستجو را با هوش مصنوعی، چت و سایر قابلیت ها ترکیب می کند.

مایکروسافت تعدادی از موارد استفاده بالقوه را با تجربه جستجوی جدید در پاسخ به درخواست‌ها بررسی کرد:

 • از بینگ می‌خواهیم تعیین کند که آیا صندلی عشق جدید می‌تواند در یک مدل خودروی خاص جای بگیرد یا خیر.
 • از بینگ راهنمایی در مورد جایگزین های تخم مرغ بپرسید.
 • از بینگ بخواهید یک برنامه سفر ایجاد کند و از آن بخواهید آن را به بیش از 100 زبان ترجمه کند.
 • درخواست از بینگ برای ایجاد یک برنامه غذایی برای خانواده ای با محدودیت ها و ترجیحات غذایی متفاوت.
 • درخواست از بینگ برای ایجاد چیزهای بی اهمیت.
مایکروسافت از موتور جستجو و مرورگر جدید با هوش مصنوعی «کمک خلبان» رونمایی کرد که نبرد با گوگل را تشدید کرد

ویژگی‌های جدید Edge شامل امکان باز کردن نوار کناری است که از هوش مصنوعی برای پیش‌نویس متن، مانند پست لینکدین، در پارامترهای تنظیم‌شده توسط کاربر، از جمله آهنگ صدای مورد استفاده، استفاده می‌کند.

هدف ما این است که آن را در دسترس همه مرورگرها قرار دهیم. یوسف مهدی، مدیر عامل مایکروسافت در پاسخ به سوال خبرنگاری که آیا مایکروسافت تجربه جدیدی را برای کروم و سایر مرورگرها ارائه خواهد کرد، گفت: ما با Edge شروع می کنیم.

تحلیلگر Wedbush، Dan Ives، روز سه شنبه اعلامیه مایکروسافت را “اولین شلیک از روی کمان در این نبرد بزرگ هوش مصنوعی” خواند.

مایکروسافت از اواخر دهه 1990 زمانی که MSN Search را راه اندازی کرد، تلاش کرده است تا نشان خود را در تجارت موتورهای جستجو بگذارد، که در ابتدا توسط فناوری شخص ثالث پشتیبانی می شد. این به جستجوی Windows Live تبدیل شد که در سال 2009 با نام Bing دوباره راه اندازی شد.

ظهور هوش مصنوعی می تواند به مایکروسافت فرصت دیگری برای به چالش کشیدن سلطه جستجوی گوگل بدهد.

مایکروسافت علیرغم عمر طولانی خود در جستجو، تلاش کرده است تا نشان خود را در برابر غول جستجو ایجاد کند. گوگل با داشتن بیش از 90 درصد سهم بازار جهانی بر اساس برخی معیارها، در مقایسه با تک رقمی پایین برای Bing، دومین بازیکن بزرگ در بازار جستجوی جهانی، همچنان بازیگر غالب در صنعت است.

با این حال، مایکروسافت بی سر و صدا یک تجارت تبلیغاتی بزرگ در این فرآیند بر اساس Bing و ویژگی های آنلاین مرتبط ایجاد کرده است. تبلیغات جستجو و اخبار در ۱۲ ماه گذشته بیش از ۱۲ میلیارد دلار درآمد برای مایکروسافت داشته است.

با این حال، این تنها حدود 5 درصد از کل درآمد مایکروسافت است که به طور قابل توجهی در سال های اخیر به دلیل رشد در فضای ابری ایجاد شده است. این به مایکروسافت این پتانسیل را می‌دهد که بدون تضعیف مستقیم تجارت کلی خود، ریسک‌های بیشتری را در جستجو بپذیرد.

مایکروسافت از موتور جستجو و مرورگر جدید با هوش مصنوعی «کمک خلبان» رونمایی کرد که نبرد با گوگل را تشدید کرد

گوگل در موقعیت متفاوتی قرار دارد و همچنان به موتور جستجوی پرچمدار خود برای پیشبرد تجارت خود متکی است. درآمد حاصل از جستجوی گوگل و خدمات مرتبط در سال 2022 به بیش از 162 میلیارد دلار خواهد رسید که بیش از 57 درصد از درآمد آلفابت مادر گوگل است.

پیش از رویداد Microsoft-OpenAI، گوگل روز دوشنبه از راه اندازی آتی سرویس هوش مصنوعی مکالمه ای “تجربی” به نام Bard خبر داد. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل و آلفابت، در پستی با اعلام این خبر گفت که این شرکت همچنین قصد دارد به زودی ابزارها و ویژگی های جستجوی هوش مصنوعی جدید را منتشر کند.

اعلامیه گوگل پس از ماه‌ها دزدی OpenAI سرفصل‌ها و ایجاد سر و صدا با سرویس ChatGPT و چندین هفته گمانه‌زنی درباره ادغام فناوری‌های OpenAI توسط مایکروسافت منتشر شد.

اخبار مایکروسافت روز سه شنبه بازتاب جهانی را به خود جلب کرد. این امر، حداقل به‌طور موقت، موج اخراج‌ها در صنعت فناوری در ماه‌های اخیر، از جمله 10000 کاهش شغلی که مایکروسافت در 18 ژانویه اعلام کرد، را از بین می‌برد.

اخبار روز سه‌شنبه پس از اعلام ۲۳ ژانویه مبنی بر سرمایه‌گذاری اضافی مایکروسافت در OpenAI منتشر شد که توسط مایکروسافت به عنوان یک سرمایه‌گذاری «چند ساله و چند میلیارد دلاری» که برای تسریع پیشرفت‌ها و عرضه‌های هوش مصنوعی طراحی شده است، توصیف شد.

ظهور ChatGPT در هفته‌های اخیر توجه گسترده‌ای را به خود جلب کرده است و مزایا و خطرات هوش مصنوعی مولد را نشان می‌دهد. این فناوری پاسخ‌ها و پاسخ‌های پیچیده‌ای را به درخواست‌های پیچیده و گاهی باطنی کاربر ارائه می‌دهد، اگرچه صحت آن نیز در برخی موقعیت‌ها مورد تردید قرار گرفته است.

در هفته‌های اخیر، مایکروسافت سرعت ادغام هوش مصنوعی در محصولات خود را تسریع کرده است، که بسیاری از آن‌ها از فناوری پردازش زبان طبیعی GPT OpenAI پشتیبانی می‌کنند.

 • این شرکت سرویس Azure OpenAI خود را به طور کلی در 17 ژانویه در دسترس قرار داد و گفت که به زودی ChatGPT را به این سرویس اضافه خواهد کرد.
 • در 1 فوریه، تیم های مایکروسافت یک “خلاصه هوشمند” را در نسخه پریمیوم خود اعلام کرد که یادداشت های جلسه را ایجاد می کند، موارد بعدی را توصیه می کند و نکات برجسته را برای افراد مختلف شخصی سازی می کند.
 • قابلیت‌های جدید هوش مصنوعی در Microsoft Viva Sales که در 2 فوریه اعلام شد، از سرویس Azure OpenAI و GPT برای پیشنهاد محتوای ایمیل به فروشندگان در سناریوهای رایجی که با آن مواجه می‌شوند، استفاده می‌کند.

ادغام‌های موجود از فناوری OpenAI در محصولات مایکروسافت شامل ویژگی GitHub Copilot است که به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار یک جفت برنامه‌نویس مجازی هوش مصنوعی می‌دهد تا کد و ویژگی‌ها را هنگام ساخت برنامه‌ها و سرویس‌ها پیشنهاد کنند.

S. “Soma” Somasegar، مدیر عامل Madrona Venture Group و رئیس سابق بخش توسعه دهندگان مایکروسافت، گفت که اعلامیه روز سه شنبه “به وضوح بخشی از یک برنامه بلند مدت است.”

او گفت: “من معتقدم مایکروسافت به شدت بر روی ادغام عمیق این نوع فناوری در برنامه های کاربردی تجاری و اطلاعاتی که در حال حاضر میلیاردها کاربر دارند، متمرکز است.”

نادلا که دو هفته پیش در مجمع جهانی اقتصاد صحبت می کرد، ظهور هوش مصنوعی را به عنوان نمونه ای از شتاب دادن به نوآوری ذکر کرد. او گفت در حالی که اینترنت حدود 30 سال طول کشید تا به بخش‌های بزرگی از جهان دسترسی پیدا کند، و فناوری‌های ابری و موبایلی 15 سال طول کشید، «اکنون فکر می‌کنم ما در مورد ماه‌ها صحبت می‌کنیم» از نظر پذیرش گسترده فناوری‌های هوش مصنوعی.

برای OpenAI، یکی از مزایای کلیدی این همکاری، دسترسی به زیرساخت‌های فناوری مایکروسافت، از جمله منابع محاسباتی عظیم مورد نیاز برای آموزش مدل‌های عظیم هوش مصنوعی است.

این به نوبه خود از بسیاری جهات به نقطه فروش مایکروسافت تبدیل شد و دسترسی به فناوری هوش مصنوعی باز و نمونه برجسته ای از قابلیت های ابری آنها را در رقابت با خدمات وب آمازون و Google Cloud فراهم کرد.

OpenAI در اطلاعیه 23 ژانویه در مورد همکاری گسترده خود با مایکروسافت گفت که “طراحی معماری منحصر به فرد Azure برای ارائه بهترین عملکرد و مقیاس برای بارهای کاری آموزش هوش مصنوعی و استنتاج بسیار مهم است.”