• خانه
  • اخبار
  • ماهواره‌های کویپر آمازون پس از تایید FCC برای طرح زباله‌های مداری آماده هستند

ماهواره‌های کویپر آمازون پس از تایید FCC برای طرح زباله‌های مداری آماده هستند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ماهواره‌های کویپر آمازون پس از تایید FCC برای طرح زباله‌های مداری آماده هستند

ماهواره‌های کویپر آمازون پس از تایید FCC برای طرح زباله‌های مداری آماده هستند
آثار هنری موشک ولکان ULA را نشان می‌دهد که با ماهواره‌های کویپر آمازون بلند می‌شود. (تصویر در آمازون)

کمیسیون ارتباطات فدرال می گوید صورت فلکی 3236 ماهواره ای آمازون پروژه کویپر پس از ارائه طرح قابل قبولی از سوی شرکت برای مقابله با خطرات زباله های مداری، به طور کامل برای استقرار پاک شده است.

دستور این هفته به دنبال تایید مشروط FCC صادر شده در سال 2020 است. در آن زمان، FCC گفت که برنامه های کویپر می تواند ادامه یابد، اما آمازون مجبور شد برنامه خود را برای کاهش زباله های مداری به روز کند تا نگرانی ها در مورد خطرات برخورد، هماهنگی با سایر ماهواره ها را برطرف کند. سیستم ها و روش های پرتاب ماهواره ای

پس از صحبت با تیم کویپر و رقبای آن از SpaceX و Viasat، و همچنین سهامداران ناسا و سایر آژانس های فدرال، FCC از تغییرات آمازون راضی بود.

این آژانس در دستوری که روز چهارشنبه به تصویب رسید گفت: «اقدام ما به کویپر اجازه می‌دهد تا استقرار صورت فلکی خود را برای ارائه اتصال پهن باند پرسرعت به مشتریان در سراسر جهان آغاز کند».

مانند شبکه استارلینک اسپیس ایکس، شبکه پروژه کویپر آمازون نیز برای دسترسی به اینترنت پهن باند از طریق ماهواره ها در مدار پایین زمین برای صدها میلیون نفر که در حال حاضر تحت پوشش قرار دارند، طراحی شده است.

انتظار می‌رود کویپر دامنه خدمات وب آمازون و سایر خدمات آنلاین این شرکت را گسترش دهد. برای مثال نوامبر گذشته، AWS و کویپر گفتند که در پروژه ای برای ارتقای سیستم های ارتباطی نظامی پنتاگون شرکت خواهند کرد.

ماهواره‌های Project Kuiper در تأسیساتی در ردموند، واشنگتن توسعه یافته‌اند و آمازون در حال آماده‌سازی یک مرکز تولیدی به مساحت 172000 فوت مربع در همسایگی Kirkland برای ساخت هزاران ماهواره است. اولین نمونه های اولیه قرار است در چند ماه آینده به عنوان محموله های محموله بر روی اولین موشک ولکان-سنتور یونایتد لانچ آلیانس به مدار پایین زمین فرستاده شوند. اولین مرحله این موشک با موتورهای Blue Origin، سرمایه گذاری فضایی مستقر در کنت، واشنگتن که توسط بنیانگذار آمازون جف بزوس تأسیس شده است، تامین می شود.

آمازون می گوید قصد دارد حداقل 10 میلیارد دلار برای پروژه کویپر هزینه کند، از جمله میلیاردها دلار برای پرتاب موشک های ULA، Blue Origin و Ariane.

جولی زولر، رئیس امور نظارتی جهانی پروژه کویپر آمازون، از اقدام FCC در این هفته استقبال کرد.

زولر در لینکدین گفت: «ایمنی فضا یک اصل اصلی برای تیم کویپر است و ما متعهد هستیم که ایمن و مسئولانه در فضا کار کنیم. طرح‌های کاهش زباله‌های مداری ما نشان می‌دهد که سیستم کویپر به گونه‌ای طراحی شده است که تمام الزامات تعیین‌شده توسط FCC را برآورده کند یا از آن فراتر رود. ما خوشحالیم که کمیسیون درخواست ما را پذیرفت و از هماهنگی برای اطمینان از اینکه صنعت ایمنی را در اولویت قرار می دهد، قدردانی می کنیم.

آمازون در طرح اصلاح شده خود اعلام کرد که ماهواره‌هایش به سیستم‌های محرکه‌ای مجهز خواهند شد که می‌توانند مدارها را برای جلوگیری از برخورد تصحیح کنند و مسیر ماهواره‌ها و دیگر اجرام مداری برای جلوگیری از تماس‌های نزدیک قبل از وقوع ردیابی خواهند شد.

این طرح می‌گوید که ماهواره‌ها سوخت کافی برای ورود مجدد ایمن و کنترل‌شده برای دفع در صورت نیاز خواهند داشت. اگر سوخت ماهواره‌ای تمام شود، می‌توان آن را به دلایل ایمنی زودهنگام از سرویس خارج کرد.

آمازون در پاسخ به سؤالاتی در مورد بلوغ طراحی ماهواره گفت که طراحی اکنون کامل شده است. نمونه اولیه ماهواره های آمازون – KuiperSat-1 و KuiperSat-2 – برای آزمایش طراحی و همچنین کنترل زمینی و سیستم ارتباطی کویپر طراحی شده اند.

بر اساس شرایط سفارش مشروط FCC در سال 2000، آمازون باید حداقل نیمی از 3236 ماهواره مجاز را تا سال 2026 مستقر کند. و طبق شرایط دستور این هفته، شرکت باید گزارش های شش ماهه در مورد تعداد ماهواره های پرتاب شده و قابلیت اطمینان در زمان دفع اگر میزان دفع ناموفق به دو مورد در سال برسد، آمازون نیز ملزم به ارائه گزارش خواهد بود.

اسپیس ایکس می‌خواست FCC از پروژه کویپر در مورد میزان خرابی‌های آینده درخواست کند، همانطور که در مورد ماهواره‌های استارلینک نسل دوم اسپیس‌ایکس وجود دارد. اما FCC گفت چنین الزامی زودرس خواهد بود.

FCC گفت: «از آنجایی که کویپر شروع به استقرار یا بهره برداری از صورت فلکی خود نکرده است، ما در حال حاضر تحمیل چنین شرایطی را غیر ضروری می دانیم.