• خانه
  • اخبار
  • ماموریت عجیب ناسا برای پیش بینی سرنوشت کیهان

ماموریت عجیب ناسا برای پیش بینی سرنوشت کیهان

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ماموریت عجیب ناسا برای پیش بینی سرنوشت کیهان

ناسا قصد دارد در سال های آینده یک ماموریت عجیب را برای پیش بینی جهان انجام دهد. این ماموریت نانسی گریس رومن نامیده می شود که می تواند زمان فروپاشی جهان را پیش بینی کند.

سرویس خبری نجوم و هوافضای تکنا، تلسکوپ مورد استفاده در این ماموریت، به نام یکی از برترین ستاره شناسان ناسا نامگذاری شده است که در زمینه اخترفیزیک، موفق شد تلسکوپ فضایی هابل را به عنوان قوی ترین تلسکوپ فضایی جهان به فضا بفرستد. به همین دلیل نام تلسکوپ نقشه برداری مادون قرمز به نانسی رومن تغییر یافت.

این تلسکوپ قرار است بخش‌های بزرگی از جهان را برای مطالعه انرژی تاریک نقشه‌برداری کند. انتظار می رود این تلسکوپ تا سال 2027 به فضا پرتاب شود و کاوش میلیون ها کهکشان را با نقشه برداری از بخش هایی از کیهان آغاز کند. هدف این نقشه بررسی توزیع کهکشان ها و چگونگی توسعه انرژی تاریک است. این تلسکوپ همچنین میلیون ها سیاره فراخورشیدی را از طریق ریز همگرایی گرانشی شناسایی می کند. با این روش به کمک همگرایی گرانشی می توان اجرام نجومی را بدون توجه به نوری که می توانند شناسایی کرد.

محققان داده های تلسکوپ فضایی رومی را به تفصیل بررسی خواهند کرد تا به یکی از مهم ترین سؤالات خود در مورد کیهان پاسخ دهند. آنها می خواهند با کمک قدرت تلسکوپ فضایی جدید به این سوال پاسخ دهند که آیا جهان به انبساط خود ادامه می دهد و در نهایت به مه متلاشی می شود؟ مه درباره سرنوشت کیهان است که به مفهوم کیهان‌شناسی معروف است که در آن همه ستارگان، کهکشان‌ها و حتی ذرات زیراتمی به یکباره تجزیه می‌شوند.