• خانه
  • اخبار
  • ماموریت تحقیقاتی بدون خدمه زیرمداری Blue Origin به دلیل ناهنجاری پرتاب متوقف شد

ماموریت تحقیقاتی بدون خدمه زیرمداری Blue Origin به دلیل ناهنجاری پرتاب متوقف شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ماموریت تحقیقاتی بدون خدمه زیرمداری Blue Origin به دلیل ناهنجاری پرتاب متوقف شد

ماموریت تحقیقاتی بدون خدمه زیرمداری Blue Origin به دلیل ناهنجاری پرتاب متوقف شد
تقویت کننده فضاپیمای نیو شپرد در حین صعود آتش می گیرد. (Blue Origin از طریق یوتیوب)

نقص احتراق تقویت کننده باعث شد امروز یک ماموریت فضایی بدون خدمه فضایی که توسط شرکت فضایی جف بزوس بلو اوریجین به فضا پرتاب شده بود، به پایان برسد.

این اولین مأموریت Blue Origin بود که از زمان اولین پرواز فضاپیمای زیرمداری نیو شپرد این شرکت در سال 2015 به هدف خود نرسید.

هیچ فردی در سفینه فضایی وجود نداشت. در عوض، این ماموریت به محموله های علمی و آموزش STEM اختصاص داشت. فضاپیمای نیو شپرد 36 محموله حمل می کرد که نیمی از آن توسط ناسا تامین شده بود، به علاوه ده ها هزار کارت پستال که توسط دانش آموزان ارسال شده بود و توسط بنیاد آموزشی Blue Origin پرواز می کرد. باشگاه برای آینده

این اولین پرتاب محموله اختصاصی از آگوست 2021 بود که پس از یک سری شش پرواز زیرمداری با خدمه انجام شد که 31 مشتری و مهمانان ویژه (از جمله خود بزوس) به فضا رفتند و برگشتند.

پرواز امروز از سکوی پرتاب One Blue Origin در غرب تگزاس در همان مسیری که ماموریت های خدمه بود آغاز شد. تقویت کننده هیدروژنی نیو شپرد، کپسول را پس از یک سری توقف در سکوی پرتاب به آسمان صاف فرستاد.

ماموریت تحقیقاتی بدون خدمه زیرمداری Blue Origin به دلیل ناهنجاری پرتاب متوقف شد
موشک نیو شپرد شرکت بلو اوریجین در غرب تگزاس منفجر شد. (Blue Origin از طریق یوتیوب)

اما در حدود 27000 پا – درست پس از اینکه موشک حداکثر فشار دینامیکی یا Max-Q را تجربه کرد – تقویت کننده با یک فلاش روشن مشتعل شد. سپس سیستم پرتاب کپسول درگیر شد و کپسول را حتی بالاتر از آن شلیک کرد تا اینکه تقویت کننده سوخته سقوط کرد.

اریکا واگنر، مفسر پرتاب از مقر بلو اوریجین در کنت، واشنگتن گفت: کپسول خدمه ما توانست با موفقیت فرار کند. دنبال کردن توییتBlue Origin گفت که سیستم رهاسازی کپسول “همانطور که طراحی شده بود کار می کند.”

این کپسول به حداکثر ارتفاع کمی بیش از 37000 فوت رسید که بسیار کمتر از ارتفاع هدف 62 مایلی (100 کیلومتری) بود. او چترهای خود را مستقر کرد و در علفزارهای تگزاس فرود آمد.

واگنر گفت: “ایمنی بالاترین ارزش ما در Blue Origin است.” به همین دلیل است که ما ذخایر زیادی در سیستم ایجاد کردیم.

محموله‌های امروزی شامل آزمایشی با بودجه ناسا است که هدف آن آزمایش فناوری‌های سلول سوختی هیدروژنی است که می‌تواند برای تأمین انرژی مریخ نوردها و تجهیزات روی سطح ماه استفاده شود. محموله آزمایشی دیگری به نام ASSET-1 – که توسط Honeybee Robotics، یکی از شرکت‌های تابعه Blue Origin ساخته شده بود – قرار بود مسیری را برای مطالعه خاک روی سیارک‌ها و دیگر اجرام آسمانی ایجاد کند.

آزمایش‌های دیگری برای بررسی چگونگی تأثیر G صفر بر پدیده‌های اعم از امواج صوتی اولتراسونیک تا تولید سوخت غیرسمی طراحی شده‌اند. از آنجایی که این کپسول مسیر برنامه ریزی شده خود را دنبال نکرد، آزمایش های امروزی احتمالاً باید به یک مأموریت تحقیقاتی آینده تغییر مسیر دهند.

دو سوم پروازهای امروز توسط مدارس K-12، دانشگاه ها و سایر سازمان های متمرکز بر علوم، فناوری، مهندسی و آموزش ریاضی انجام شد. این یک امتیاز جدید برای برنامه تحقیقاتی STEM Blue Origin است.

Blue Origin قصد دارد از طریق برنامه ای که هفته گذشته در ارتباط با جلسه شورای ملی فضایی اعلام شد، به آموزش STEM رونق بیشتری بدهد. برنامه Space Days که توسط باشگاه آینده سازماندهی شده است، رویدادهای اجتماعی و نمایش فیلم را در سراسر کشور سازماندهی خواهد کرد.

شرکت فضایی بزوس همچنین بخشی از یک ائتلاف صنعتی است که بر پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای نیروی کار فنی ماهر در فضا تمرکز خواهد کرد.

سایر اعضای ائتلاف عبارتند از: بوئینگ، لاکهید مارتین، نورثروپ گرومن، آمازون، جاکوبز، ال 3 هریس، آزمایشگاه های سیاره، پی بی سی، راکت لب، سیرا اسپیس، اسپیس ایکس و ویرجین اوربیت. برنامه کارآموزی کنسرسیوم سواحل فضایی فلوریدا و حامیان مالی آن: SpaceTEC، Airbus OneWeb Satellites، Vaya Space و Morf3D به این سرمایه گذاری های تجاری خواهند پیوست.