• خانه
  • اخبار
  • مالزی برخلاف سایر کشورها برای تامین تراشه با روسیه همکاری می کند

مالزی برخلاف سایر کشورها برای تامین تراشه با روسیه همکاری می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مالزی برخلاف سایر کشورها برای تامین تراشه با روسیه همکاری می کند

حمله روسیه به اوکراین بهانه خوبی برای اعمال تحریم های گسترده علیه این کشور بود. از سوی دیگر روسیه برای رفع نیازهای خود از چین کمک گرفت که با پاسخ منفی مواجه شد. اما به نظر می رسد باید دید که مالزی بر خلاف نظر سایر کشورها در تامین تراشه با روسیه همکاری می کند. اس ترنجی با من باش.

آیا همکاری مالزی با روسیه برای تامین تراشه نتیجه مثبتی خواهد داشت؟!

به نظر می رسد مالزی در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین در حال آماده شدن برای تامین تجهیزات الکترونیکی و محصولات نیمه هادی روسیه است. این اطلاعات توسط بالا چاندران تارمن، سفیر مالزی در فدراسیون روسیه تایید شده است. وی گفت که این کشور آسیای جنوب شرقی هرگونه درخواستی از روسیه برای تجهیزات الکترونیکی و همچنین تراشه ها و محصولات نیمه هادی را بررسی خواهد کرد. نکته قابل توجه این است که این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که کشورهای غربی پس از حمله غافلگیرانه روسیه به اوکراین تمام تلاش خود را برای اعمال تحریم ها علیه روسیه انجام می دهند.

مالزی برای تامین تراشه با روسیه همکاری می کند

علاوه بر این، چندین غول فناوری آسیایی تحریم هایی را در تلاش برای منزوی ساختن روسیه اعمال کرده اند. به دنبال هواوی، شرکت چینی BOE اخیرا اعلام کرد که دیگر خط تولیدی در روسیه ندارد. با این حال، هنوز کشورهایی هستند که نمی خواهند روابط با روسیه را خراب کنند. مالزی اکنون اعلام کرده است که در صورت لزوم از عرضه محصولات الکترونیکی و نیمه هادی به روسیه خودداری نخواهد کرد. یادآور می‌شویم که بالا چاندران حتی تایید کرد که مؤسسات مالی مالزی به سیستم اطلاعات مالی روسیه ملحق خواهند شد، مشروط بر اینکه معیارهای خاصی را داشته باشند.

چرا این کشور می خواهد محصولات نیمه هادی را به روسیه عرضه کند؟

به گزارش The Edge Market، ترمن به اسپوتنیک گفت که همه کشورهای شریکی که با روسیه تجارت می کنند اکنون به دنبال فرصت هایی برای توسعه تجارت هستند. بالا چاندران گفت که مالزی درخواست روسیه برای نیمه هادی ها و الکترونیک را بررسی خواهد کرد. وی همچنین خاطرنشان کرد که اقتصاد مالزی بازار محور است.

بنابراین، این کشور بدون شک هرگونه تقاضایی را برای محصولات روسی در نظر خواهد گرفت. با این حال، بالا چاندران گفت که از مذاکرات جاری در سطح دولت اطلاعی ندارد. تایوان ماه گذشته گفت که مالزی می تواند نقشی حیاتی در پایان دادن به کمبود جهانی نیمه هادی های خودرو داشته باشد. همچنین، به ویژه، کاهش چالش در تولید و عرضه تراشه های مربوط به بخش خودرو روسیه.

خودروسازان روسی به دلیل کمبود تراشه متوقف شده اند

همچنین شایان ذکر است که سفیر گفت که خوشحال خواهد شد که مردم مالزی را به عنوان تامین کننده بالقوه تجهیزات مدرن به روسیه ببیند. وی همچنین به روابط تجاری احتمالی با فدراسیون روسیه اشاره کرد. مالزی با حجم 8.7 میلیارد دلار در سال یکی از صادرکنندگان عمده نیمه هادی ها است.

بحران جهانی با کمبود تراشه در پس زمینه جنگ روسیه و اوکراین

علاوه بر این، بخش الکترونیک مالزی بیش از 6 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد. از آنجایی که مالزی یک کشور تجاری است، سفیر این کشور مدعی است که بخش تجارت آن به تقاضا و عرضه محصولات در بازار جهانی پاسخ خواهد داد. این شرکت فعالانه نیازهای سایر کشورها را به دستگاه های الکترونیکی برآورده می کند و محصولات نیمه هادی خود را در بازار جهانی عرضه خواهد کرد.

لازم به ذکر است که مالزی و ویتنام از جمله کشورهایی هستند که تحریم های روسیه را رعایت نمی کنند. در پی حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، کشورهای غربی تحریم های شدیدی را علیه مسکو اعمال کردند. مطابق با GizChinaدر اوایل این ماه، شرکت مشاوره فناوری اطلاعات Infosys همکاری با مشتریان روسی را متوقف کرد و حتی دفتر مرکزی خود را به خارج از کشور منتقل کرد.

توقف Infosys در روسیه و خروج از کشور

در همین حال روسیه این اقدام را یک جنگ اقتصادی بزرگ می داند. علاوه بر این، شرکت مادر هواپیمایی مالزی Bhd، MAG (گروه هوانوردی مالزی) اذعان کرد که بحران در روسیه و اوکراین مدیریت هزینه های عملیاتی شرکت را دشوار کرده است. این نیز نتیجه افزایش سرسام آور قیمت سوخت است. بر اساس گزارش The Edge Markets، قیمت جهانی نفت خام در حال حاضر بیش از 100 دلار در هر بشکه است.