• خانه
  • اخبار
  • لین کاواس، مدیرعامل سابق آتیرا فارما، صندوقی به ارزش 150 میلیون دلار با سرمایه گذاران کلیدی یک شرکت سابق راه اندازی کرده است.

لین کاواس، مدیرعامل سابق آتیرا فارما، صندوقی به ارزش 150 میلیون دلار با سرمایه گذاران کلیدی یک شرکت سابق راه اندازی کرده است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
لین کاواس، مدیرعامل سابق آتیرا فارما، صندوقی به ارزش 150 میلیون دلار با سرمایه گذاران کلیدی یک شرکت سابق راه اندازی کرده است.

لین کاواس، مدیرعامل سابق آتیرا فارما، صندوقی به ارزش 150 میلیون دلار با سرمایه گذاران کلیدی یک شرکت سابق راه اندازی کرده است.
مدیر عامل سابق آتیرا فارما لین کاواس، سمت راست، یک شرکت سرمایه گذاری جدید در علوم زیستی به نام Propel Bio Partners را با مدیر دارایی کهنه کار ریچارد کین، چپ، سرمایه گذار اولیه در آتیرا و شریک عمومی پروپل، تأسیس کرد.

مدیر اجرایی بیوتکنولوژی سیاتل، که پس از تحقیقاتی که نشان داد تصویر تحقیقات دکترا را تغییر داده است که به شکل گیری پایه اولیه شرکت کمک کرد، از سمت مدیر اجرایی آتیرا فارما استعفا داد، روز جمعه دوباره به عنوان یکی از بنیانگذاران و شریک مدیر عامل یک شرکت سرمایه گذاری جدید به نام پروپل ظاهر شد. Bio Partners LP.

Propel Bio Partners که با همکاری ریچارد کین، یک مدیر دارایی معروف در لس آنجلس که سرمایه‌گذار اولیه آتیرا بود، تأسیس شد، همچنین از حمایت چندین سرمایه‌گذار دیگر در آتیرا برخوردار است. از جمله: جان فلاک جونیور، که در آتیرا باقی می ماند زیرا شرکت سهامی عام به دنبال درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون است.

بر اساس گزارشی که صبح جمعه به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه شد، پروپل بیو قصد دارد یک صندوق سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری جمع آوری کند.

تیم این شرکت سرمایه گذاری شامل دستیار ارشد داسوم (کریستین) یو، مدیر توسعه تجارت سابق در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون است.

پروپل می‌گوید قصد دارد در مراحل مختلف توسعه در شرکت‌های علوم زیستی سرمایه‌گذاری کند و به دنبال «کمک به بنیان‌گذاران و تیم‌های مدیریتی برای انجام یک ماموریت فوری برای بهبود سلامت انسان با درمان‌ها و فناوری‌های مخرب است».

هیئت مشاوران این شرکت شامل رونالد لی کینگ، مدیر ارشد سابق پزشکی گلاکسو اسمیت کلاین و مدیر فعلی بنیاد NIH، و همچنین دیگر کهنه‌کاران صنعت است.

کرال در بیانیه‌ای گفت: «شرکت من در پروپل گواهی بر اعتماد من به Lean است. “من معتقدم که او مهارت و توانایی کمک به کارآفرینان آینده‌دار را دارد تا درمان‌ها و فناوری‌های جدید انقلابی را تجاری کنند و مشتاقانه منتظر همکاری با او و سایر اعضای تیم در تلاش مشترکمان برای بهبود سلامت انسان هستم.”

کاواس، یک مهاجر اردنی، پس از مرگ مادربزرگش بر اثر سرطان، الهام گرفت تا تحقیقات زیست پزشکی را دنبال کند.

کاواس در بیانیه ای مطبوعاتی با اعلام تشکیل Propel گفت: “من مشتاقانه منتظر هستم تا به کارآفرینان امیدوار و پرشور همان فرصتی را بدهم که ریک کین و دیگران در زمان راه اندازی آتیرا به من دادند.”

کاواس در سال 2011 شرکت آتیرا (در اصل M3 Biotechnology) را تأسیس کرد. او که به عنوان مدیرعامل سال برای راه اندازی جوایز brooztechnology 2019 انتخاب شد، آتیرا را در سال 2020 به عنوان اولین زنی که بیش از دو دهه یک IPO را در ایالت واشنگتن رهبری می کند به عموم مردم معرفی کرد.

سهام آتیرا در ژوئن 2021 پس از آزادی اولیه کاواس از آتیرا بیش از 50 درصد سقوط کرد زیرا سؤالاتی در مورد تحقیقات او در دانشگاه ایالتی واشنگتن مطرح شد. معاملات سهام آتیرا در نیمی از اوج قبلی خود ادامه دارد.

در یافته‌ها که در اکتبر 2021 منتشر شد، یک کمیسیون ویژه در آتیرا دریافت که کاواس تصاویر پایان‌نامه سال 2011 و حداقل چهار مطالعه علمی خود را تغییر داده است. با این حال، این شرکت گفت اسناد حاوی تصاویر تغییر یافته در درخواست ثبت اختراع خود برای نامزد اصلی توسعه خود، ATH-1017 ذکر نشده است.

لین کاواس، مدیرعامل سابق آتیرا فارما، صندوقی به ارزش 150 میلیون دلار با سرمایه گذاران کلیدی یک شرکت سابق راه اندازی کرده است.
لین کاواس، مدیر عامل آتیرا فارما، جایزه بهترین مدیر عامل سال را در جوایز استارت آپ brooztechnology 2019 دریافت کرد (عکس از brooztechnology / کوین لیسوتا)

کاواس در یادداشتی که در آن زمان از brooztechnology دریافت کرد، نوشت: «متاسفم که اشتباهاتی که سال‌ها پیش به‌عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد مرتکب شدم، باعث حواس‌پرتی امروز آتیرا شد. “در آن زمان، من در حال حرکت به یک محیط ناآشنا بودم و اهمیت تصمیم خود را برای بهبود تصاویری که در تحقیقاتم استفاده کردم را به طور کامل درک نکردم. من می خواهم روشن کنم که بهبود تصویر در مورد تغییر یا دستکاری داده های اولیه نیست.

محققان این شرکت به این نتیجه رسیدند که Kawas تصاویر حاوی داده ها را “تغییر” – نه بهبود – داده است.

اسناد تصویری اصلاح شده در یک حق اختراع قبلی که توسط شرکت WSU مجوز داده شده بود ذکر شد. این دانشگاه در ژوئن 2021 تحقیقاتی را در مورد تحقیقات Kawas آغاز کرد، اما هنوز هیچ یافته ای منتشر نکرده است.

سرمقاله “ابراز نگرانی” در مورد داده ها در چهار مطالعه، با کاواس، منتشر شده در مجله فارماکولوژی و تجربی درمانی بین سال‌های 2011 تا 2014. سردبیران مجله گفتند که منتظرند WSU بررسی خود را تکمیل کند.

brooztechnology صبح جمعه برای اظهار نظر با WSU تماس گرفت. سخنگوی دانشگاه ایالتی واشنگتن در مورد اقدامات آتی برای تحقیقات غیرقانونی اظهار نظر نکرده است و در حال حاضر اطلاعات بیشتری برای ارائه ندارد.

سخنگوی WSU افزود: این دانشگاه از محققان خود انتظار دارد در انجام فعالیت های تحقیقاتی بالاترین استانداردهای اخلاقی را رعایت کنند. WSU اتهامات مربوط به تحقیقات غیرقانونی را بسیار جدی می گیرد. این فرآیند مطابق با سیاست اجرایی 33 دانشگاه انجام می شود که نحوه واکنش موسسه به ادعاهای تحقیقات غیرقانونی را تنظیم می کند.

سخنگوی آتیرا در پاسخ به پرسش brooztechnology درباره Propel Bio از اظهار نظر خودداری کرد.

سخنگوی Propel Bio گفت که Kawas در مورد این اعلامیه مصاحبه ای انجام نداده است.

در بیانیه‌های همزمان با راه‌اندازی Propel Bio، چندین نفر از کسانی که به شرکت مشاوره می‌دهند یا در صندوق جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند، نشان داده‌اند که مشارکت آنها تایید کاواس به عنوان یک کارآفرین، رهبر و دانشمند است.

فلوک، یکی از اعضای هیئت مدیره آتیرا، در پاسخ به درخواست brooztechnology در مورد تصمیم او برای سرمایه گذاری، مشتاق بود.

“من به همان دلیلی که در آتیرا سرمایه‌گذاری کردم در پروپل سرمایه‌گذاری می‌کنم: شواهد ملموس فراوانی دارم مبنی بر اینکه Lean باعث می‌شود پروپل امیدوارکننده‌ترین شرکت‌های فناوری پزشکی را شناسایی و سرمایه‌گذاری کند، که به نوبه خود منجر به پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در سلامت انسان خواهد شد – و ارائه خواهد کرد. فلوک در ایمیلی گفت: بازدهی دائماً بالاتر برای سرمایه گذاران.

دخالت سرمایه گذاران اولیه آتیرا در پروپل نشان دهنده نارضایتی زیرزمینی از نتیجه ماموریت کاواس به عنوان مدیر اجرایی آتیرا در میان حامیان آن است، برخلاف تمایل آتیرا برای دستیابی به پتانسیل خود.

مایک فلین پدر، ناشر سابق مجله تجاری Puget Sound در سیاتل، این حال و هوا را در خبرنامه اکتبر فلین هارپ خلاصه کرد و توضیح داد که او و سایر حامیان Kawas «با هم تصمیم گرفته‌اند که با این شرکت سروصدا نکنند تا نکنند. اظهارات چنین افراد برجسته ای در هیئت مدیره آتیرا تأثیر نامطلوبی بر شرکت یا پیشرفت آن دارد.”

Kayne، یکی از بنیانگذاران و شریک عمومی Propel، مدیر سابق Cantor Fitzgerald است که شرکت Kayne Anderson Venture Partners را تأسیس کرد. او در بیانیه ای اعلام کرد که به همکاری با کاواس در شرکت جدید افتخار می کند.

«لین یک کارآفرین رویا با ترکیبی منحصر به فرد از آرمان، هوش و زیرکی تجاری نشان داده شده است. کین گفت، در شش سال کوتاه، شرکتی را از ابتدا ایجاد کرد و آن را در مراحل اولیه توسعه دارو، از طریق عرضه عمومی آن و در مراحل پایانی توسعه درمان بالقوه تغییر بازی خود، طی کرد.

وی افزود: تحت رهبری Lean، من معتقدم که Propel در موقعیت منحصر به فردی برای شناسایی فرصت های عالی برای کمک به کارآفرینان در مسیر موفقیت قرار دارد.

کارول کرینر، کارشناس استراتژی و عملیات، یک سرمایه‌گذار اولیه در آتیرا که توسط فلین به Kawas معرفی شد، یکی از هشت عضو هیئت مدیره پزشکی و سرمایه‌گذاری Propel Bio است. کرینر گفت او همچنین قصد دارد سرمایه گذاری کند. در طول سفر، کرینر گفت: “من فقط به Lean اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردم.”

علاوه بر کرال و کرینر، سایر اعضای هیئت مشورتی پروپل بیو عبارتند از:

  • رونالد فارکاس، رئیس سابق تیم بالینی FDA؛
  • مایک گیبس، مدیرعامل سابق AstraZeneca؛
  • سوزان هندریکس، مدیر عامل شرکت پنتارا؛
  • Eric D. Laursen، مدیر داروسازی و بیوتکنولوژی؛
  • سیلویا سی مک براین، معاون سابق بازاریابی جهانی فایزر؛
  • و ریچارد سودک، کارآفرین فناوری و سرمایه گذار فرشته.

شارلوت شوبرت خبرنگار brooztechnology در این گزارش مشارکت داشت. این داستان پس از انتشار با بیانیه ای از دانشگاه ایالتی واشنگتن به روز شد.