• خانه
  • اخبار
  • لنزهای چشم هوشمند ممکن است زودتر از حد انتظار ظاهر شوند

لنزهای چشم هوشمند ممکن است زودتر از حد انتظار ظاهر شوند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
لنزهای چشم هوشمند ممکن است زودتر از حد انتظار ظاهر شوند

اگر از طرفداران فیلم های علمی تخیلی هستید، احتمالا تصویری از آینده را دیده اید که در آن مردم از لنزهای تماسی برای خواندن اطلاعات استفاده می کنند. اگرچه تخیل منبع قابل اعتمادی برای مقابله با چنین فناوری‌هایی نیست، لنزهای چشم هوشمند ممکن است زودتر از حد انتظار ظاهر شوند. اس ترنجی با من باش.

لنزهای هوشمند چه زمانی وارد بازار می شوند؟

در گذشته، وقتی از ما خواسته شد تا جهان 20 سال آینده را توصیف کنیم، احتمالاً شما یکی از افرادی بودید که از “عدسی چشم هوشمند” برای توصیف آینده استفاده می کردید. اما اکنون به نظر می رسد که این فناوری حاشیه ای ممکن است بیش از آنچه قبلا تصور می شد به واقعیت نزدیک باشد. این ایده یک دستگاه پوشیدنی هوشمند جدید و حتی کوچکترین ابزار پوشیدنی نیست. ما در مورد خالکوبی های هوشمند، برچسب های هوشمند و لباس های هوشمند خواندیم و حتی برای اولین بار نمونه ای مانند عینک گوگل را در مورد مفهوم عینک هوشمند دیدم.

یک مثال مفهومی جالب این پتانسیل را دارد که مهارت‌های ارتباطی ما را به سطح جدیدی برساند. مدتی است که لنزهای چشم هوشمند در آزمایشگاه های دنیا مورد آزمایش قرار گرفته اند، اما اکنون به نظر می رسد که این فناوری در حال به اوج رسیدن است و عرضه محصولات مصرفی دور از دسترس نیست.

لنز چشم هوشمند

یک لنز چشمی هوشمند و موثر به نام MojoLens یکی از مواردی است که ما می گوییم. در اوایل سال جاری، در نمایشگاه CES 2022، شرکتی به نام MojoVision اعلام کرد که با آدیداس همکاری می کند تا اولین لنزهای چشم هوشمند را در دسترس عموم قرار دهد. نمونه اولیه MojoVision لنز Mojo یا MojoLens نامیده می شود و از یک صفحه نمایش microLED کوچک به اندازه یک دانه شن استفاده می کند.

این لنز قوی می تواند انواع اطلاعات نقشه، دوره های آموزشی و داده های مفید را در سایت های مختلف در دنیای ما نمایش دهد. این گجت شبیه چیزی خارج از یک فیلم علمی تخیلی به نظر می رسد، اما ظاهراً MojoVision اکنون به دنبال داوطلبانی برای آزمایش لنزهای هوشمند خود است.

جالب‌تر اینکه چنین لنزهایی دید شما را نیز اصلاح می‌کنند و با باتری‌های کوچک حالت جامد تغذیه می‌شوند. این فناوری جدید باتری که به آرامی راه خود را به خودروهای الکتریکی باز می کند، نوید انقلابی را برای دستگاه های الکترونیکی مختلف مانند تلفن های هوشمند، ساعت های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ ها و غیره می دهد.

همه چیز به MojoLens محدود نمی شود. زیرا یک لنز InWith دیگر نیز همین ویژگی ها را دارد. در CES 2022، این شرکت در مورد رویاهای خود برای ارتباطات هوشمند صحبت می کند. InWith Corp. اولین لنز هوشمند با لمس نرم و همچنین چشم انداز خود برای آینده متاور و نقش فناوری پوشیدنی را اعلام کرد. یک نشریه روابط عمومی در وب‌سایت رسمی InWith به جرأت بیان می‌کند که پلتفرم ثبت اختراع ما چندین برنامه را در یک لنز چشمی، از XR گرفته تا فوکوس قابل تنظیم و حتی حسگرهای زیستی، اجازه می‌دهد، و اینها تنها چند نمونه هستند.

لنز چشم هوشمند

InWith چیزهای زیادی را وعده می دهد که کمی غیرقابل باور به نظر می رسند، اما بازدید از CES و به اشتراک گذاری همه این اطلاعات قطعا گامی در مسیر درست است. به عنوان مثال، یک لنز انعطاف پذیر InWith می تواند از چشمک زدن شما برای روشن کردن آن استفاده کند. این لنزهای تماسی هوشمند انعطاف پذیر همچنین دارای مکانیزم فوکوس خودکار هستند که نیاز به انواع عینک یا تماس منظم برای افراد کم بینا را از بین می برد. InWith همچنین می گوید که ایجاد این ویجت برای اولین بار در یک سناریوی واقعیت افزوده محقق می شود.

مدیرعامل مایکل هیز در مصاحبه ای با CNET گفت: “با این لنزها می توانید مواردی مانند محدودیت سرعت را در این جاده ببینید یا بفهمید به کدام سمت می روید و حتی خروجی بعدی کجاست و چند مایل دورتر است. “

گوگل، سامسونگ و سونی

Global Market Vision اخیرا گزارش جدیدی از بازار جهانی لنزهای هوشمند اضافه کرده است که یک مطالعه عمیق است و تجزیه و تحلیل جامعی از صنعت برای دوره 2022 تا 2027 ارائه می دهد. بر اساس این گزارش، بازیگران اصلی لنزهای تماسی هوشمند بازار گوگل، سامسونگ و سونی خواهد بود. گوگل سال هاست که روی ارتباطات هوشمند کار می کند. در سال 2014، این شرکت لنز چشمی خود را به عنوان پروژه ای برای کمک به افراد مبتلا به دیابت برای نظارت بر سطح گلوکز خون معرفی کرد.

اگرچه این پروژه به دلیل عدم ارتباط بین گلوکز شبکیه و قند خون متوقف شد، چارچوب برای توسعه چنین فناوری‌هایی در سایر زمینه‌ها از قبل وجود دارد. سامسونگ همچنین تعداد زیادی پتنت در این زمینه دارد که یکی از آنها برای لنزهای هوشمند با دوربین داخلی است. اگرچه تفاوت بین یک پتنت و یک محصول واقعی می تواند بسیار زیاد باشد، اما این شرکت کره ای حتی یک قدم جلوتر از رقبای خود را از دست نخواهد داد.

لنز چشم هوشمند

حال سوال اصلی این است که لنزهای چشم هوشمند بالاخره چه زمانی وارد بازار می شوند؟ قضاوت در مورد آن کمی سخت است، اما مطمئناً 20 سال طول نخواهد کشید. تحلیلگران بازار می گویند که ما در حال حاضر در رقابتی بین غول های بزرگ فناوری برای ارائه لنزهای هوشمند و آماده چشم به جهان هستیم.

مطابق با PhoneArenaتنها چیزی که این پیشرفت را متوقف می کند خود فناوری است که باید باتری ها را کوچکتر و ایمن تر کند تا به چشمان شما نزدیک شوند. این گجت‌ها همچنین به توسعه نمایشگرها و وسایل ارتباطی کم مصرف، تراشه‌های کوچک (به اندازه کافی بزرگ برای قرار گرفتن در یک لنز) و چندین فناوری دیگر نیاز دارند.

حداقل خبر خوب این است که در حال حاضر شاهد نمونه های اولیه این گجت ها هستیم و زمانی که اولین محصول واقعی وارد بازار شود، می توانیم شاهد رشد تصاعدی در هر دو مدل و همچنین در دسترس بودن آنها برای دستگاه های هوشمند باشیم. نظر شما در مورد این گجت ها چیست؟ آیا شما چنین چیزی را در چشمان خود قرار می دهید؟ به نظر شما مهمترین ویژگی و معیار برای توسعه چنین محصولاتی چه خواهد بود؟!