• خانه
  • اخبار
  • قرار دادن تراشه های عمودی می تواند تلفن ها را قدرتمندتر و انرژی کمتری مصرف کند

قرار دادن تراشه های عمودی می تواند تلفن ها را قدرتمندتر و انرژی کمتری مصرف کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
قرار دادن تراشه های عمودی می تواند تلفن ها را قدرتمندتر و انرژی کمتری مصرف کند

در دنیای نیمه هادی ها، همه شرکت ها در تلاش هستند تا از روش های بهتر و مفیدتری برای افزایش توان و کاهش مصرف استفاده کنند. اما همانطور که مشخص است هواوی راه حل خوبی برای این مشکل پیدا کرده است و روش انباشتن عمودی تراشه ها می تواند گوشی های قدرتمندتر و ارزان تری را تولید کند. ترنجی با من باش.

کاربرد روش چیدمان عمودی چیپس چیست؟ هدف هواوی از این کار چیست؟

در می 2019، زمانی که ایالات متحده هوآوی را تهدیدی برای امنیت ملی معرفی کرد، اوضاع به اندازه کافی برای این شرکت بد به نظر می رسید. در نتیجه هواوی دیگر به زنجیره تامین خود در ایالات متحده دسترسی نداشت. اما دقیقا یک سال بعد، تغییر در قوانین صادرات ایالات متحده مانع از هر گونه تولید تراشه با استفاده از فناوری آمریکایی (برای تولید تراشه و ارسال قطعات مدرن به هواوی) شد.

حتی تراشه‌هایی که هوآوی از طریق بخش HiSilicon خود طراحی کرده بود، اجازه ارسال به سازنده را نداشتند، که باعث شد هواوی تراشه‌های Kirin 9000 5G خود را سهمیه بندی کند و برای برخی دستگاه‌ها اسنپدراگون 888 کوالکام برگشت (بدون پشتیبانی 5G). با توجه به اینکه سال آینده صنعت تراشه به سمت نمونه های اولیه 3 نانومتری خواهد رفت، اگر گوشی های هوآوی همچنان از دریافت تراشه های پیشرفته منع شوند، چگونه این شرکت می تواند رقابتی باقی بماند؟

هوآوی قصد دارد از روش چیپ زنی استفاده کند

بر اساس یک نشریه Weibo که توسط Gizchina منتشر شده است، Guo Ping مدیرعامل فعلی هواوی اخیراً در کنفرانسی در مورد گزارش سالانه 2021 گفت که این شرکت از فناوری تراشه استفاده خواهد کرد که به آن اجازه می دهد از تراشه های ساخته شده با فرآیندهای کمتر استفاده کند. استفاده گسترده و همچنان با عملکرد مورد نیاز مطابقت دارد. به نظر می رسد که با فرآیندهای پیچیده تری ساخته شده است. اگر هواوی از این طرح پیروی کند، مشکلات و چالش هایی در پیش خواهد بود.

روشی برای چیدمان عمودی تراشه ها

انباشتن تراشه ها فضای بیشتری را در گوشی اشغال می کند و می تواند گرمای بیشتری تولید کند. علاوه بر این، این فناوری می تواند فضای کمتری را برای باتری با ظرفیت بالا ذخیره کند. همانطور که می توانید تصور کنید، فرآیند نصب تراشه ها برای افزایش بهره وری و استفاده بهتر از فضای موجود، عمودی است.

مدیرعامل هوآوی در پاسخ به پرسش‌ها با اشاره به اینکه این شرکت می‌تواند در تراشه‌ها خودکفا باشد، خاطرنشان کرد: در سال 2019 عرضه گوشی‌های هوشمند هواوی 120 میلیون دستگاه بوده است که به معنای نیاز این شرکت به 120 میلیون تراشه است. همچنین در همین سال حجم تحویل محصولات 5G هواوی 1 میلیون دستگاه بوده است. اگر هر دستگاه 5G به یک تراشه نیاز دارد، شرکت به 1 میلیون تراشه نیاز دارد. این دو کاملا متفاوت هستند. هواوی می تواند برای محصولات آینده رقابتی باقی بماند.

روشی برای چیدمان عمودی تراشه ها

مطابق با PhoneArenaاوایل این ماه، Nikkei Asia اعلام کرد که سه شرکت بزرگ با کارخانه‌های بزرگ تولید تراشه (TSMC، سامسونگ و اینتل) کنسرسیومی را تشکیل داده‌اند که بر روی توسعه تراشه‌های پیشرفته و تراشه‌های جدید متمرکز است. اکنون افزودن ترانزیستورهای بیشتر به یک تراشه راهی برای تولید قطعات قدرتمندتر است. اما در نهایت انقباض ترانزیستورها به جایی می رسد که دیگر نمی توان آن را انجام داد و این به معنای پایان قانون مور است.

پیشرفت در توسعه تراشه می تواند قانون مور را زنده نگه دارد

شاید نام قانون مور را شنیده باشید. این قانون مشاهده است که توسط گوردون مور، بنیانگذار اینتل و نیمه هادی فیرچایلد ساخته شده است. در سال 1965 مور کشف کرد که تعداد ترانزیستورها در یک مدار مجتمع متراکم هر سال دو برابر می شود. در سال 1975 مور قانون خود را اصلاح کرد تا تعداد ترانزیستورها هر دو سال یکبار دو برابر شود. اکنون با محدودیت‌هایی در اندازه ترانزیستور، صنعت از نیروی مغزی بیشتری نسبت به شرکت‌کنندگان در کنوانسیون Wardle استفاده می‌کند تا از لغو این قانون جلوگیری کند.

توسعه تراشه زمینه ای است که می توانیم در کوتاه مدت شاهد نوآوری های بیشتری باشیم. این کنسرسیوم امیدوار است که تراشه‌های سریع داخلی جهانی (UCIe) ایجاد کند و یک اکوسیستم جدید ایجاد کند تا به شکل‌دهی همکاری‌های دیگر در بخش‌های بسته‌بندی و ذخیره‌سازی کمک کند. در نهایت، ما به دنبال سیاست بهتری برای شرکت های تراشه پیشرو مانند TSMC، سامسونگ و IBM برای توسعه ترانزیستورهای میدان عمودی (VTFET) هستیم که به صورت عمودی روی یک تراشه نصب می شوند.

کسب و کار تراشه های هوآوی در حال بازیابی از ابتدا است و با تراشه 45 نانومتری شروع می شود

در VTFET ترانزیستورها عمود بر هم هستند و جریان به صورت عمودی جریان می یابد. آی‌بی‌ام و سامسونگ می‌گویند این طراحی همچنین به دلیل برق بیشتر منجر به اتلاف انرژی کمتری خواهد شد. طبق گفته این دو شرکت فناوری، تراشه‌هایی که از ترانزیستورهای VTFET استفاده می‌کنند، می‌توانند دو برابر سریع‌تر از قطعات قبلی کار کنند یا 85 درصد انرژی کمتری نسبت به تراشه‌هایی که از ترانزیستورهای FinFET تغذیه می‌کنند، مصرف کنند.

گوگل و AMD نیز بخشی از کنسرسیومی از سامسونگ، اینتل و TSMC هستند. اگرچه اپل عضوی از کنسرسیوم نیست، اما این شرکت برای ساخت بسیاری از طرح‌های تراشه‌های خود از جمله تراشه‌های سری A و M به TSMC متکی است. نظر شما در مورد روش انباشتن تراشه‌های عمودی چیست؟