• خانه
  • اخبار
  • قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا 2023 برای اپل، متا و گوگل اعمال می شود

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا 2023 برای اپل، متا و گوگل اعمال می شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا 2023 برای اپل، متا و گوگل اعمال می شود

در سال های اخیر رویکرد انحصاری شرکت های آمریکایی به بازارهای اروپایی نارضایتی گسترده ای را در میان مصرف کنندگان، توسعه دهندگان و حتی قانون گذاران ایجاد کرده است. به همین دلیل رویکردی به نام قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا یا قانون بازارهای دیجیتال اتخاذ شده است که تا سال 2023 برای اپل، متا و گوگل اعمال خواهد شد. ترنجی با من باش.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا تا سال آینده قابل اجرا خواهد بود

شاید قبلاً شنیده باشید که اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای اظهار نظر در مورد عملکرد شرکت های فناوری بزرگ مانند اپل، گوگل و متا است. ما در مورد قانونی به نام DMA (قانون بازار دیجیتال) صحبت می کنیم که کمیسیون اروپا مدتی است به طور جدی در حال پیگیری آن بوده است. The Verge اکنون گزارش می دهد که این قانون می تواند در بهار 2023 اجرا شود.

بهار 2023 احتمالا زمانی است که اتحادیه اروپا را در مقابل شرکت های بزرگ فناوری خواهیم دید. مارگارت وستاگر، معاون اجرایی کمیسیون اروپا، بر کنترل یا به حداقل رساندن غول‌های فناوری مانند اپل، گوگل، آمازون، متا و دیگران (با DMA) تمرکز کرد. او قبلاً انتظار داشت که این قانون در ماه اکتبر اجرایی شود، اما به نظر می رسد که احتمالاً در بهار آینده شاهد اقداماتی خواهیم بود.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا
وضعیت آینده شرکت ها به زمان اجرای DMA بستگی دارد. این قانون در حال حاضر در انتظار تصویب توسط شورا و پارلمان اروپا است. با این حال، اتحادیه اروپا نیز در حال آماده شدن برای اجرای قوانین جدید است. این قانون روی به اصطلاح دروازه بان ها تمرکز دارد، به این معنی که شرکت هایی که سهم زیادی از بازار دارند و رقابت را برای رقبای کوچکتر خود سخت تر می کنند.

به بیان دقیق تر، باربرها باید ارزش بازاری بیش از 75 میلیارد یورو (82 میلیارد دلار) داشته باشند و یک شرکت اجتماعی داشته باشند. علاوه بر این، پلتفرم یا اپلیکیشن آنها باید حداقل 45 میلیون کاربر در ماه داشته باشد. اگر این شرکت ها قوانین را رعایت نکنند، ممکن است تا 10 درصد از کل گردش مالی جهانی خود (سال گذشته) جریمه شوند. برای تخلفات مکرر، جریمه می تواند تا 20٪ از این مبلغ افزایش یابد و این می تواند به اتحادیه اروپا کمک کند تا رای خود را جلب کند.

تصویب قانون DMA در اروپا می تواند تفاوت بزرگی در نحوه کار اپل ایجاد کند

اتحادیه اروپا به زودی همه شرکت ها را ملزم خواهد کرد که از پورت USB-C در همه دستگاه های خود استفاده کنند

بنابراین، شرکت های بزرگ فناوری سه ماه فرصت دارند تا وضعیت خود را به کمیسیون گزارش دهند و پس از آن باید تا دو ماه برای دریافت تاییدیه اتحادیه اروپا منتظر بمانند. در واقع به نظر می رسد زمان زیادی طول بکشد تا این مکانیسم غول پیکر شروع به کار کند. چرا که نمی توان از غول های فناوری و کمیسیون های دولتی انتظار داشت که مانند فیلم های مارول نبردی سخت داشته باشند.

همانطور که می توانید تصور کنید، اتحادیه اروپا کارهای بسیار بیشتری نسبت به قبل دارد. هدف از استخدام کارمندان آماده کردن صدها مانیتور و رایانه برای تجزیه و تحلیل داده ها و احتمالاً عوامل مخفی برای همکاری با کارکنان اتحادیه است. به طور کلی تهیه چنین چیزی واقعاً به تلاش زیادی نیاز دارد. وستاگر در رابطه با قانون اجرايي مي گويد كه اتحاديه بايد متن قانوني را براي مراحل مختلف تهيه كند.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا

با این حال، پس از تصویب DMA، احتمالاً پایان سلطه و انحصار اپل را نشان می دهد. اگر هنوز از این بخش اطلاعی ندارید، باید بگویم که این قانون حتی ممکن است اپل را مجبور کند که به کاربران اجازه دهد برنامه های خارج از اپ استور را دانلود کنند. موضوعی که احتمالا تیم کوک را ناراحت کرده و او را نگران امنیت آیفون خواهد کرد. این قانون همچنین برنامه های بزرگی مانند WhatsApp و iMessage را مجبور می کند با برنامه های چت کوچکتر کار کنند.

ویژگی Sideloading (فرایند دانلود و ارسال پیامک به برنامه های آیفون خارج از اپ استور) احتمالاً بزرگترین تغییری است که DMA در اپل ایجاد کرده است. پیش از این، اپل این نگرانی را مطرح کرده بود. چون آیفون را ضعیف می کند. با این حال، کاربران اندروید برای مدت طولانی قادر به دانلود و نصب گسترده اپلیکیشن ها بوده اند، اما این امر خطر نصب بدافزار را افزایش می دهد.

از سوی دیگر، یکی از دلایل بزرگ مخالفت اپل این است که DMA به مشتریان اپ استور اجازه می دهد تا از طریق پلتفرم های پرداخت جایگزین، پرداخت های درون برنامه ای انجام دهند. احتمالاً در مورد مالیات 30 درصدی اپل برای خریدهای درون برنامه ای شنیده اید. زیرا باعث عصبانیت توسعه دهندگان شد.

مطابق با PhoneArenaبنابراین شاهد کاهش شدید درآمد از اپ استور خواهیم بود. با تمام آنچه گفته شد، دیدن DMA در عمل و چگونگی نیاز غول های بزرگ فناوری برای دیدن تغییر در عملکردشان جالب خواهد بود.