• خانه
  • اخبار
  • فناوری جدید برای شتاب بخشیدن به میلیون ها کامپیوتر در آینده

فناوری جدید برای شتاب بخشیدن به میلیون ها کامپیوتر در آینده

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فناوری جدید برای شتاب بخشیدن به میلیون ها کامپیوتر در آینده

محققان جدیدترین پورت های منطقی را برای استفاده در رایانه ها ایجاد کرده اند که می تواند سرعت رایانه ها را میلیون ها نفر افزایش دهد.

به گزارش فناوری خبری فناوری تکنا، پورت های منطقی اجزای اصلی یک کامپیوتر هستند که می توانند سرعت کامپیوترها را افزایش دهند. محققان دانشگاه روچستر قبلاً یک دروازه منطقی ساخته اند که یک میلیون بار سریعتر از دروازه های رایانه های امروزی است. عملکرد گیت های منطقی پذیرش دو ورودی و مقایسه آنها با یکدیگر است و نتیجه به صورت سیگنال خروجی ارائه می شود.

تراشه ها معمولاً به میلیاردها پورت منطقی برای ساخت پردازنده، حافظه و سایر اجزای الکترونیکی نیاز دارند. روش کار این گیت های منطقی به این صورت است که چند نانوثانیه برای پردازش ورودی ها زمان می برند. این عدد در کامپیوترهای مدرن به اندازه کافی سریع است. گیت های منطقی جدیدی توسط محققان دانشگاه روچستر ساخته شده اند که می توانند تنها در چند فمتوثانیه پردازش شوند. این زمان حدود یک میلیون برابر کمتر از نانوثانیه است.

محققان با استفاده از گرافن و دو الکترود طلا به چنین سرعت استثنایی دست یافتند. با استفاده از لیزر گرافن، الکترون های موجود در ماده برانگیخته شده و جریان الکتریکی ایجاد می شود. با تنظیم فاز پالس های لیزر می توان به یک پورت منطقی فوق سریع در میدان اثبات دست یافت که برای آن می توان به پرتوهای الکترونی نور دست یافت. توبیاس بولکی، محقق این پروژه، گفت که استفاده از روش ساخت تراشه به زمان زیادی نیاز دارد. اما اکنون می دانیم که عملاً امکان ایجاد الکترونیک از امواج نور وجود دارد.