فضای سفید و قدرت آن در طراحی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فضای سفید و قدرت آن در طراحی چیست؟

در این عصر که گفته می شود محتوا پادشاه است، اغلب وسوسه می شویم که از هر اطلاعاتی که در مورد یک موضوع یا طرح خاص داریم استفاده کنیم. با این حال، آیا تا به حال سعی کرده اید با کاربران نهایی که محتوا مصرف می کنند صحبت کنید؟ ممکن است لازم باشد اندازه گیری کنید که چه مقدار از محتوای شما بدون دانش زیاد مصرف نمی شود و به راحتی از بین می رود. با این تفاسیر به ابزار بسیار مهمی در دست طراحان یعنی فضای سفید می رسیم. امروز در مورد اینکه فضای سفید چیست و چگونه بر ترکیب طراحی ما تأثیر می گذارد صحبت خواهیم کرد و چالش های آن را لیست خواهیم کرد.

فضای سفید در طراحی چیست؟

در این قسمت به این سوال پاسخ می دهیم که فضای سفید در طراحی چیست؟ بیایید با چرخیدن به سمت فیل در اتاق شروع کنیم. فضای سفید (که به عنوان فضای منفی نیز شناخته می شود) در واقع سفید نیست. اشتباه نکنید، این یک تصور غلط رایج است که بسیاری از افراد را از استفاده از این اصل طراحی اولیه باز می دارد. فضای سفید می تواند هر منطقه ای از طراحی باشد که عاری از متن، تصویر یا دکوراسیون باشد. طراحان آن را دوست دارند زیرا می تواند به ایجاد گروه بندی، تاکید بیشتر و بهبود خوانایی کمک کند. به همین دلیل است که فضای سفید یک اصل خوب است و چگونه می تواند به افزایش تاثیر طرح های شما کمک کند. برخلاف تصور بسیاری از مردم، فضای سفید فقط مربوط به رنگ سفید نیست. بلکه به هر قسمتی از طراحی اطلاق می‌شود که توسط عناصر دیگر مانند متن، تصویر یا عکس گرفته نشده باشد. فضای سفید می تواند هر رنگی باشد، زیرا به پس زمینه طرح اشاره دارد.

به عبارت دیگر فضای سفید یا فضای نگاتیو به سادگی فضای بدون علامت در طراحی است. این فضا بین طرح‌بندی، خطوط پاراگراف، بین پاراگراف‌ها، بین عناصر مختلف و غیره استفاده می‌شود. «فضای سفید در یک ترکیب طراحی مانند استفاده از سکوت در یک ترکیب موسیقی است. بدون استفاده صحیح از Silence، موسیقی بدون ساختار است. برخی ممکن است آن را نویز بنامند. به طور مشابه، بدون فضای سفید، طراحی بدون ساختار است و تحت تأثیر قرار دادن آن دشوار است.

اهمیت فضای سفید در طراحی

زمانی که با اهمیت فضای سفید آشنا شدید، به اهمیت فضای سفید در طراحی می پردازیم.

· فهم بهتر

در حالی که تصاویر و فونت ها پیامی را منتقل می کنند، می توان از فضای سفید برای بهبود و شفاف سازی اطلاعات مهم استفاده کرد. حتماً این جمله را شنیده اید که «کمتر، بیشتر است»؟ خوب، این تقریباً همیشه در مورد طراحی صدق می کند. به همان اندازه که طراحی بیش از حد آسان است، مهم است که از شلوغی های غیر ضروری جلوگیری کنید. فضای سفید چشم شما را به سمت محتوا هدایت می کند و اجازه می دهد پیام شما برجسته و درک شود.

وضوح به معنای طراحی خسته کننده نیست، بلکه طراحی قوی خود گویای آن است و توجه مخاطب را به خود جلب می کند. به برندسازی و تبلیغات اپل فکر کنید. از مناطق وسیعی از فضای سفید استفاده می کند تا حس سادگی را منتقل کند و سهولت استفاده از محصولات خود را منعکس کند. کتاب ها و مجلات نمونه بزرگی از اهمیت فضای سفید هستند. حاشیه – ناحیه خالی بین متن و لبه صفحه – خواندن را بسیار آسان می کند.

تمرکز و توجه

فضاهای بزرگ بین چیدمان ها و عناصر چیدمان که به آن فضاهای سفید ماکرو نیز می گویند، به راهنمایی کاربران کمک می کند. باز هم می توان از برنامه های اپل در این زمینه استفاده کرد.

· نام تجاری و لحن طراحی

استفاده از فضاهای سفید به تعیین ماهیت طراحی شما کمک می کند. استفاده بیش از حد از فضای سفید به برند و لوگوی شما در طراحی بهتر به نظر می رسد. البته نباید از فضای سفید زیاد استفاده کنیم چون نتیجه را از عکس می گیریم.

فضای تنفسی برای کاربران ایجاد می کند

عکس های زیر را بررسی کنید. یک پیام ساده وجود دارد که باید داده شود و آن صرفه جویی در انرژی برای آینده است. در تصویر سمت چپ، چشمان ما همچنان از عنصری به عنصر دیگر می پرند – نام تجاری، عنوان، متن، دکمه، لامپ. یک منطقه بسیار کوچکتر وجود دارد که در آن هیچ عنصری وجود ندارد.

فضای سفید در طراحی چیست؟برعکس، وقتی به تصویر سمت راست نگاه می کنیم، محتوا یکسان است – نام تجاری، عنوان، متن، دکمه، لامپ. چیزی که چشم را آرام می کند فضای سفید اطراف محتویات است. این به چشمان ما کمک می کند تا آرام شوند، به ما کمک می کند نفس بکشیم و در اطلاعات غرق نشویم.

طراحی با فضای سفید

پذیرش فضای سفید به عنوان یک عنصر به خودی خود می تواند یکپارچگی و تاثیر را در طراحی های شما ایجاد کند. در اینجا 8 روش برای طراحی با فضای سفید وجود دارد.

01. جاهای خالی بگذارید

فضای سفید عمدی می تواند به شما کمک کند تمرکز قوی برای طراحی خود ایجاد کنید، بنابراین از خالی گذاشتن قسمت های بزرگ طرح خود نترسید.

02. فیلدها را حذف کنید

با حذف عناصر غیر ضروری مانند حاشیه ها برای کمک به باز شدن طرح، فضای سفید بیشتری به دست آورید. به یاد داشته باشید که حاشیه ها، اشکال، نمادها و سایر عناصر تنها در صورتی باید مورد استفاده قرار گیرند که به طراحی شما ارزش بیافزایند.

03. تصویر پس زمینه را بزرگ کنید

از تصاویر پس زمینه با فضای کپی کافی برای پوشش متن استفاده کنید. یا تصویر را بزرگ کنید تا فضای سفید بیشتری برای متن ایجاد کنید.

04. از پس زمینه رنگی استفاده کنید

از یک پس‌زمینه تک رنگ می‌توان برای ایجاد فضای زیادی در اطراف متن استفاده کرد و در عین حال عنصری چشم‌نواز به آن اضافه کرد.

05. حروف را از هم جدا کنید

گسترش یا فشرده سازی فضای بین حروف می تواند متن شما را به صورت بلوک تراز کند و به آن کمک کند تا مانند یک عنصر جامد به نظر برسد. به خاطر داشته باشید که خواندن آن نیز بیشتر است.

اهمیت فضای سفید در طراحی06. از حاشیه استفاده کنید

چندین عنصر طراحی باید یک حاشیه یا فضای سفید در اطراف خود داشته باشند. به لایه های همگن اطراف متن “آشپزی: بازگشت به اصول” توجه کنید. فضای زیر آدرس وب سایت؛ و فضای استفاده نشده بین کادر متن و دسته در تصویر پس زمینه.

07. حاشیه اضافه کنید

برای اعمال این مورد در طراحی گرافیکی، یک قاب در اطراف عناصر مرکزی مانند متن و تصاویر اضافه کنید. نکته: مطمئن شوید که تمام عناصر شما در مرکز قرار دارند تا فضای سفید به طور یکنواخت کشیده شود.

08. بر یک جنبه از طراحی خود تأکید کنید

با طراحی یک عنصر مهم در چیدمان خود، مانند یک کلمه، از بهم ریختگی اجتناب کنید.

نوبت شماست که از فضای سفید در طراحی خود استفاده کنید. وقتی صحبت از طراحی گرافیکی به میان می آید، از فضای سفید بیشتری استفاده کنید، زیرا شلوغی کمتر به این معنی است که پیام شما راحت تر منتقل می شود. به این فکر کنید که چگونه محتوا را با فضای سفید متعادل کنید تا برند یا پیام خود را به بهترین شکل ممکن بیان کنید. همه چیز با یک صفحه خالی شروع می شود، اما همیشه نباید با یک صفحه کامل تمام شود.

فضای سفید و قدرت آن در طراحی چیست؟