• خانه
  • اخبار
  • فضاپیمای اوریون ناسا به ماه نزدیک می شود و مسیر فرود را تعیین می کند

فضاپیمای اوریون ناسا به ماه نزدیک می شود و مسیر فرود را تعیین می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فضاپیمای اوریون ناسا به ماه نزدیک می شود و مسیر فرود را تعیین می کند

فضاپیمای اوریون ناسا به ماه نزدیک می شود و مسیر فرود را تعیین می کند
در تصویری که توسط فضاپیمای Orion ناسا گرفته شده است (که در پیش زمینه سمت چپ دیده می شود) یک هلال زمین از افق ماه بالا می رود. نقطه قرمز و پرتوهای نور، مصنوعات دوربین هستند. (عکس از NASA/ESA)

کپسول اوریون ناسا موتور اصلی خود را امروز در حین نزدیک شدن به ماه به مدت سه دقیقه و نیم شلیک کرد و مانوری را انجام داد که هدف آن قرار دادن فضاپیما در مسیر نزول در شش روز است.

اوریون در طی آخرین مانور اصلی ماموریت 25.5 روزه آرتمیس 1 به فاصله 80 مایلی سطح ماه رسید. مانور امروزی باید برای بازگرداندن فضاپیمای بدون خدمه به زمین دست نخورده انجام می شد. تنها نماهای دیگر در برنامه با هدف ایجاد تغییر مسیر است.

آرتمیس 1 که با اولین پرواز موشک غول پیکر پرتاب فضایی ناسا در شب 15 نوامبر آغاز شد، یک پرواز آزمایشی است که برای هموار کردن مسیر برای ماموریت های سرنشین دار آینده به ماه طراحی شده است. SLS اوریون را به یک مسیر چرخشی فرستاد که از کشش گرانشی ماه استفاده کرد و تا 40000 مایل فراتر از ماه گسترش یافت.

اگرچه این بار هیچ فضانوردی در اوریون وجود ندارد، اما صندلی ها توسط سه مانکن اشغال شده است که به حسگرهایی برای نظارت بر قرار گرفتن در معرض تشعشع، سطح دما و سایر عواملی که می توانند بر پروازهای آینده تأثیر بگذارند، متصل هستند.

همچنین یک دستیار آزمایشی هوش مصنوعی به سبک الکسا با اسم رمز Callisto وجود دارد که توسط آمازون و با همکاری سیسکو و لاکهید مارتین برای ناسا ساخته شده است. کنترلرهای زمینی و افراد VIP شامل تاراجی پی هنسون بازیگر فیلم Hidden Figures از Callisto برای چک کردن کپسول در طول ماموریت استفاده کرد.

در آخر هفته، ناسا مشکلی را در واحد توزیع نیروی فضاپیما گزارش کرد. چهار سوئیچ که وظیفه توزیع نیرو در زیرسیستم‌های پیشرانه و بخاری را بر عهده داشتند، خاموش شدند، اما ناسا گفت که این قطعات با موفقیت مجدداً تغذیه شدند و «هیچ تأثیر نامطلوبی» برای سیستم‌های ناوبری یا ارتباطی Orion نداشتند.

ناسا در به‌روزرسانی وضعیت گفت: «تیم‌ها در حال بررسی هستند که آیا یک عامل بالقوه در این مشکل به آزمایش پیکربندی نیرو که توسط تیم‌های پرواز برای بررسی موارد قبلی که یکی از هشت ماژول بدون فرمان باز می‌شود، مرتبط است یا خیر».

Orion قرار است در 11 دسامبر با آنچه که شاید مهمترین آزمایش آن باشد، روبرو شود، زمانی که دوباره وارد جو زمین می شود و با دمای نزدیک به 5000 درجه فارنهایت روبرو می شود. با فرض اینکه سپر حرارتی فضاپیما همان طور که انتظار می رود حفظ شود، اوریون در حدود ساعت 9:40 صبح آن روز در اقیانوس آرام در سواحل سن دیگو می پرد.

پس از بازیابی فضاپیما، تیم‌های ناسا داده‌های مربوط به پرواز را تجزیه و تحلیل کرده و طرح‌های ماموریت آرتمیس 2 را که قرار است خدمه‌ای از فضانوردان را در بازه زمانی 2024-2025 به اطراف ماه بفرستند، اصلاح خواهند کرد. باید فضانوردان را زودتر از سال 2025 به سطح ماه بفرستد.

در حالی که اوریون پرواز امروزی ماه را انجام می داد، دوربین های فضاپیما تصاویر مهیج نزدیکی از سطح ماه و تصاویری فوری از یک هلال دوردست از زمین ثبت کردند. در اینجا یک نمونه است: