• خانه
  • اخبار
  • فرصت پذیرش بیت کوین از روسیه به عنوان قیمت نفت و گاز

فرصت پذیرش بیت کوین از روسیه به عنوان قیمت نفت و گاز

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فرصت پذیرش بیت کوین از روسیه به عنوان قیمت نفت و گاز

با آغاز بحران اوکراین و آغاز تحریم های شدید اقتصادی علیه روسیه، مشکلات ریز و درشت زیادی برای این کشور به وجود آمد. این تحریم‌ها در ابعاد مختلف و با اهداف متفاوت اعمال می‌شود، اما مهم‌ترین اثر آن را باید اختلال در روند انتقال قیمت نفت در این کشور دانست. به همین دلیل، برخی از تحلیلگران احتمال استفاده روسیه از بیت کوین به عنوان قیمت نفت و گاز را حدس می زنند. ادامه دادن با ترنجی با من باش.

امکان پذیرش بیت کوین از روسیه برای مبادلات نفتی

روسیه در نظر دارد بیت کوین را به عنوان وسیله ای برای پرداخت کالاهای خود مانند گاز یا نفت بپذیرد. به دنبال تحریم های غرب اعمال شده در بحبوحه جنگ اوکراین، کرملین تصمیم گرفته است که پرداخت های بیشتر به یورو و دلار از کشورهای تحت تحریم را نپذیرد. جنگ در اوکراین تنش بین روسیه و جهان غرب را تشدید کرده است. کشورهای غربی گفته اند که تعدادی تحریم علیه روسیه وضع کرده اند.

دسترسی به چندین رسانه روسی در اروپا نیز مسدود شده و دارایی های بانک ها و نمایندگان پارلمان در خارج از کشور مسدود شده است. در تلافی، روسیه تصمیم گرفته است از یورو و دلار به عنوان وسیله ای برای پرداخت هزینه گاز خود صرف نظر کند. در این خبر از چهارشنبه 23 مارس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، قول داد از ضمانت های صادر شده از سوی کشورهای تحریم شده خودداری کند.

امکان پذیرش بیت کوین از روسیه

وی گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم برای پرداخت گاز ارسالی به طرف‌های متخاصم به روبل، مجموعه‌ای از اقدامات را انجام دهیم و از همه پرداخت‌ها برای ارزهای در معرض خطر صرف نظر کنیم. واضح است که تحویل کالاهایمان به اتحادیه اروپا، آمریکا و دریافت دلار، یورو و سایر ارزها دیگر برای ما معنا ندارد. این اقدام به طور خاص با هدف تحریک روبل است که از زمان اولین حملات در اوکراین در اواخر فوریه کاهش یافته است.

روسیه ممکن است بیت کوین را به عنوان قیمت نفت و گاز بپذیرد

در یک کنفرانس مطبوعاتی، پاول زاوالنی، رئیس کمیسیون انرژی دومای دولتی روسیه، گفت که این اقدام فقط برای کشورهای دشمن روسیه اعمال می شود. اما برای کشورهای دوست مانند چین یا ترکیه، مسکو انعطاف پذیری ارزی بیشتری را ارائه می دهد.

صادرات روسیه به ترکیه به پوند و روبل است. بنابراین ارزهای مختلفی می توانند در حین معاملات وجود داشته باشند و این یک روش رایج است. پل زاوالنی گفت: «اگر آنها بیت کوین می خواهند، ما بیت کوین را معامله می کنیم. بدیهی است که روسیه در ازای گاز و سایر مواد خام صادر شده از آن کشور، مانند نفت، به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین پرداخت خواهد کرد.

وقتی ما با کشورهای غربی تجارت می کنیم، آنها باید هزینه زیادی بپردازند. این سیاستمدار روسی توضیح می دهد که منظور او قیمت بالای طلا است. او گفت: «آنها همچنین باید هزینه انرژی را با ارزهایی که برای ما مناسب است و آن پول ملی ما، روبل است، بپردازند. این در تضاد با ارز مورد حمایت یک کالای ارزشمند است. اصطلاح «پول سخت» به ارزی اطلاق می‌شود که ارزش اقتصادی ذاتی دارد. مانند طلا، ارزی که ارزش آن خودسرانه تعیین می شود.

تنش بین روسیه و اوکراین در روزهای اخیر قیمت بیت کوین را افزایش داده است

این موقعیت غیرمنتظره قیمت بیت کوین را بالا برد. مادر ارزهای دیجیتال برای مدت کوتاهی از آستانه 45000 دلار عبور کرد. چند روزی است که به نظر می رسد قیمت ارزهای دیجیتال دوباره در حال افزایش است. در این راستا، بسیاری از ناظران بازار معتقدند که بیت کوین می تواند به مسیر 100000 دلاری بازگردد. در حال حاضر نرخ این ارز حدود 44 هزار دلار ثابت است.

مطابق با GizChina، علاقه احتمالی روسیه به ارزهای دیجیتال باعث نگرانی بانک های مرکزی غربی شده است. قبل از سخنرانی ولادیمیر پوتین، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، ارزهای دیجیتال را به کمک به روسیه با دور زدن تحریم های بسیاری از کشورهای جهان متهم کرد.

نظر شما در مورد این چیست؟ آیا امکان پذیرش بیت کوین روسیه برای مبادلات نفتی می تواند تعادل اقتصادی از دست رفته این کشور را بازگرداند؟ به نظر شما کشورهای غربی مانند آمریکا برای جلوگیری از این امر چه خواهند کرد؟!