• خانه
  • اخبار
  • فرصتی برای همکاری بیشتر اپل و سازندگان چینی برای تامین زنجیره تولید آیفون

فرصتی برای همکاری بیشتر اپل و سازندگان چینی برای تامین زنجیره تولید آیفون

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فرصتی برای همکاری بیشتر اپل و سازندگان چینی برای تامین زنجیره تولید آیفون

تصادفی نیست که اپل برای تامین قطعات مورد نیاز خود با شرکت هایی در سراسر جهان همکاری می کند. اما آنچه این موضوع را کمی پر رنگ تر از قبل می کند، امکان همکاری بیشتر اپل و سازندگان چینی برای تامین زنجیره تولید آیفون است. اس ترنجی با من باش.

فرصت همکاری بیشتر اپل و سازندگان چینی؛ آیا خط تولید آیفون غنی تر از همیشه خواهد شد؟

اپل با نگرانی در مورد اختلال در جریان تولید و عرضه تراشه های حافظه ای که برای آیفون دریافت می کند، در حال بررسی اضافه کردن سازندگان جدید به تراشه ها است. از جمله منبعی است که اولین تامین کننده تراشه از چین خواهد بود. به گزارش بلومبرگ، در ماه فوریه، کیاکسیا، ارائه دهنده درایو فلش اپل، متوجه شد که دو قسمت از تراشه های NAND این شرکت آلوده شده است.

به همین دلیل، اپل اکنون در حال آزمایش تراشه های فلش مموری شرکت چینی Yangtze است. برای درک این موضوع، بیشتر چیپس ها در اتاق های تمیز ساخته می شوند. زیرا حتی کوچکترین ذره کثیفی نیز می تواند به تراشه آسیب برساند. انتظار می رود که تامین کنندگان تراشه های حافظه کره جنوبی سامسونگ و SK Hynix تولید از دست رفته Kioxia را جبران کنند. اپل امیدوار است این شرکت ها را به زنجیره تامین خود اضافه کند تا مطمئن شود که هیچ وقفه ای در تولید آیفون وجود ندارد.

بلومبرگ می گوید اپل در حال آزمایش نمونه ای از تراشه های حافظه فلش NAND است که توسط China Yangtze Memory Technologies ساخته شده است. منبع خواسته است ناشناس بماند، زیرا مذاکرات بین اپل و یانگ تسه خصوصی است. با این حال، طبق گزارش ها، مذاکرات برای ماه ها بدون هیچ تصمیمی از سوی اپل ادامه دارد.

فرصتی برای همکاری بیشتر اپل و سازندگان چینی

یانگ تسه متعلق به یکی از بهترین تولیدکنندگان تراشه در پکن، Tsinghua Unigroup است. اگرچه اپل چندین شرکت مستقر در تایوان را در لیست زنجیره تامین خود دارد، زنجیره تامین فاقد تامین کنندگان تراشه است که شرکت های چینی هستند. بنابراین، معامله اپل و یانگ تسه یک شاهکار بزرگ برای چین خواهد بود، زیرا این کشور به دنبال خودکفایی در صنعت نیمه هادی است.

تراشه های حافظه اغلب اولین اجزای ساخته شده توسط سازندگان تراشه هستند، زیرا آنها به طرح پیچیده پردازنده های کاربردی نیاز ندارند و سرمایه گذاری مورد نیاز برای راه اندازی و تولید را کاهش می دهند. وقتی صحبت از تراشه های حافظه به میان می آید، تولید انبوه یکی از مهم ترین فرصت ها برای شرکت ها است.

برخورد با یانگ تسه ممکن است برای اپل در ایالات متحده بد به نظر برسد، جایی که قانونگذاران آمریکایی در تلاش هستند تا رشد چین در صنعت فناوری را متوقف کنند. در حالی که اپل در حال مذاکره با یانگ تسه است، هیچ تضمینی وجود ندارد که توافقی بین این دو شرکت حاصل شود. سوال بزرگ این است که یانگ تسه چقدر قابل اعتماد خواهد بود. این شرکت همچنین یک نسل پشت سر SK Hynix و Samsung است و بهترین حامی هر دو تامین کننده است.

قیمت تراشه های فلش ممکن است در سه ماهه آینده به دلیل خط تولید آلوده Kioxia 10 درصد افزایش یابد.

برخی منابع به بلومبرگ می‌گویند که از آنجایی که تراشه‌های حافظه کالای مهمی هستند، اپل ممکن است تصمیم بگیرد از چیپ‌های حافظه فلش یانگ تسه در برخی از دستگاه‌های پایین‌رده خود استفاده کند، مانند آیفون SE از آنچه اخیراً معرفی شده است استفاده کنید. جف پو، تحلیلگر Haitong International Securities تخمین می زند که تراشه های حافظه یانگ تسه حدود 5 درصد از حافظه آیفون SE و 3 تا 5 درصد از حافظه مورد نیاز آیفون 14 آینده را تامین خواهند کرد. اپل از محصول خود استفاده می کند زیرا قیمت رقابتی ارائه می دهد.

مدیرعامل اپل در سال 2016 قراردادی محرمانه 275 میلیارد دلاری با چین امضا کرد

علاوه بر این، آیفون توسط شرکت‌های تایوانی Foxconn و Pagatron در چین تولید می‌شود. وجود یک ارائه دهنده تراشه حافظه فلش NAND در این کشور می تواند منبع نزدیک تری از تراشه های حافظه برای شرکت های مونتاژ کننده باشد. با این حال، ممکن است سال ها طول بکشد تا اپل در مورد کیفیت و عملکرد فلش مموری یانگ تسه نتیجه گیری کند. سال ها طول کشید تا اپل BOE چین را به یکی از تامین کنندگان اصلی پنل های OLED برای مدل های پیشرو آیفون تبدیل کند.

مطابق با PhoneArenaپیش بینی می شود قیمت تراشه های فلش مموری در سه ماهه ژوئن به دلیل آلودگی تاسیسات کیوکسا بین 5 تا 10 درصد افزایش یابد. اوایل این ماه، کیوکسیا تولید تراشه های فلش مموری خود را از سر گرفت. آلودگی باعث شد 7 اگزابایت از NAND سه بعدی غیرقابل استفاده شود که تقریباً 3.38 درصد از کل تولید حافظه NAND در سال گذشته را تشکیل می دهد. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا اپل احتمالا می تواند Kioxia را با یک شرکت چینی جایگزین کند؟