• خانه
  • اخبار
  • فراتر از تایتانیک: بنیانگذار OceanGate مرزهای آینده در اعماق دریا را در نظر می گیرد

فراتر از تایتانیک: بنیانگذار OceanGate مرزهای آینده در اعماق دریا را در نظر می گیرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فراتر از تایتانیک: بنیانگذار OceanGate مرزهای آینده در اعماق دریا را در نظر می گیرد

فراتر از تایتانیک: بنیانگذار OceanGate مرزهای آینده در اعماق دریا را در نظر می گیرد
استاکتون راش OceanGate در نشست brooztechnology درباره تایتانیک صحبت می کند. (عکس از brooztechnology/Dan DeLong)

وقتی صحبت از ماجراجویی های زیر آب می شود، آیا می توان چیزی را با دیدن لاشه 110 ساله کشتی تایتانیک با چشمان خود مقایسه کرد؟ استاکتون راش، رئیس OceanGate Expeditions و خلبان ارشد زیردریایی، قصد دارد این موضوع را پیدا کند.

طی چند سال گذشته، OceanGate Expeditions – و شرکت تابعه آن، OceanGate Inc مستقر در Everett. – بارها شاهکار دشوار ارسال یک زیردریایی سرنشین دار به تایتانیک را انجام داده اند، یک کشتی لوکس که در اولین سفر خود در سال 1912 به طرز غم انگیزی غرق شد.

زیردریایی تیتان OceanGate با راش روی صندلی خلبان، کارشناسان علمی و پرداخت هزینه مشتریان را به عمق 12500 فوتی منتقل کرد تا بقایای تایتانیک و اطراف آن را کشف کنند. سفرهای 2021 و 2022 توجه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کرده است – از جمله بی بی سی که این آخر هفته مستندی درباره غواصی ها پخش می کند.

راش در طی یک سخنرانی در نشست brooztechnology در روز جمعه، طرح تجاری OceanGate را تکرار کرد و به مرزهای آینده شرکت نگاه کرد.

همه چیز از سال 2010 شروع شد. راش که به عنوان یک مهندس هوافضا آموزش دیده بود و آرزو داشت فضانورد شود، به شباهت های مرز فضایی و مرزهای اعماق دریا فکر کرد.

او می‌گوید: «ما فیلم‌های شگفت‌انگیز زیادی درباره فضا داشته‌ایم و نه چندان درباره اقیانوس. کاری که من می‌خواستم با این تجارت انجام دهم این بود که سوزن را حرکت دهم، مردم را در مورد اقیانوس هیجان زده کنم و کشف کنم که چه چیزی در آنجا وجود دارد.

در سال‌های بعد، راش و تیمش در OceanGate زیردریایی‌های با قابلیت فزاینده‌ای را ساختند و به کار گرفتند. در همان زمان، آنها یک مدل تجاری قابل دوام برای ماجراجویی های خود ایجاد کردند.

راش به یاد می آورد: «کاشفانی بودند که می خواستند به اقیانوس بروند. ربات‌ها، وسایل نقلیه خودمختار جای خود را داشتند، اما مکانی برای رفتن انسان‌ها به آنجا وجود داشت، حتی بیشتر از دلیلی برای رفتن انسان‌ها به فضا. اما الگو چه بود؟ ما فکر کردیم، “خب، افرادی هستند که می خواهند گردشگری ماجراجویی سطح بالا انجام دهند. افرادی که 100000 دلار برای صعود به قله اورست یا رفتن به قطب جنوب خرج می کنند. شاید بتوانیم این دو را با هم ترکیب کنیم.»

برای غواصی تایتانیک، OceanGate Expeditions به مشتریان این فرصت را می دهد که به عنوان متخصص ماموریت در سفرهای تایتانیک شرکت کنند – با قیمت بلیط در نهایت به 250000 دلار. بیشتر زیردریایی های اعماق دریا برای حمل تنها دو یا سه نفر طراحی شده اند، اما OceanGate مطمئن شد تایتانیک آنها- زیردریایی شایسته می تواند حداقل چهار زیردریایی را در خود جای دهد. (برای تایتان، معلوم شد که پنج است.)

راش توضیح داد: “شما باید یک خلبان داشته باشید.” «شما باید کاری داشته باشید که ما به آن متخصص موضوع می گوییم. و سپس، شما جالب ترین کاری را که تا به حال در زندگی خود انجام داده اید به تنهایی انجام نمی دهید. همسرت، پسرت، دخترت را می گیری [or] بهترین دوست شما. بنابراین شما باید چهار نفر داشته باشید.

راش اکنون 13 غواصی تایتانیک را در اختیار دارد: شش غواصی در سال 2021 و هفت غواصی در سال 2022. این طرح خواستار بازدیدهای مجدد هر ساله برای مستندسازی خرابی کشتی – و مستندسازی اکوسیستم اعماق دریا در اطراف غرق شده است.

به عنوان مثال، تیم OceanGate در طول غواصی در تابستان امسال، یک صخره مرجانی را در عمق 10000 فوتی کشف کردند.

همه این اسفنج ها و مرجان های نرم وجود داشت. … ما یک بیانیه مطبوعاتی خواهیم داشت و می خواهیم مقالاتی را در مورد این واحه شگفت انگیز تنوع زیستی در دشت های پرتگاهی، همانطور که محققان دوست دارند بگویند، ارسال کنیم. “این چیز شگفت انگیز است. 20 متر ارتفاع، 100 متر طول و کاملاً ناشناخته و کشف نشده است.»

تایتانیک تنها مقصد در لیست OceanGate نیست. در سال‌های اخیر، این شرکت غواصی را به دره هادسون، شکافی زیر آب در سواحل نیویورک و نیوجرسی ترتیب داده است. همچنین برنامه‌هایی برای کشف غرق‌های زیردریایی در سواحل رود آیلند و انجام غواصی عمیق در نزدیکی بانک بزرگ باهاما وجود دارد.

فراتر از تایتانیک: بنیانگذار OceanGate مرزهای آینده در اعماق دریا را در نظر می گیرد
استوکتون راش، بنیانگذار اورت، OceanGate مستقر در واشنگتن و شرکت تابعه آن OceanGate Expeditions، با جان کوک، یکی از بنیانگذاران brooztechnology درباره مقاصد رویایی خود صحبت کرد. (عکس brooztechnology/کوین لیزوتا)

پس مقصد رویایی راش چیست؟ او گفت: “کاری که من می خواهم انجام دهم دریچه های گرمابی است.” این دریچه ها نقاط داغی هستند که آب فوق گرم مرتبط با فعالیت های آتشفشانی از پوسته زمین به اعماق سرد اقیانوس سرازیر می شود. محیط زیست میزبان گونه های عجیبی از حیات دریایی است و برخی از دانشمندان گمان می کنند که حیات روی زمین ممکن است به سادگی منشا آن را در منافذ اعماق دریا ردیابی کند.

راش گفت: «بیشترین تراکم زیست توده روی سیاره در کنار دریچه های گرمابی است. “و آنها این کار را بدون خورشید انجام می دهند، همه با انرژی زمین گرمایی و چیزهایی که از آن می آیند [interior of] سیاره. خورشید می تواند خاموش شود و هنوز زندگی در آنجا وجود داشته باشد. بنابراین من واقعاً می خواهم این کار را انجام دهم.»

وقتی صحبت از کشتی های غرق شده به میان می آید، نبرد ناو آلمانی جنگ جهانی دوم بیسمارک در صدر فهرست آرزوهای راش قرار دارد. بیسمارک در سال 1941 توسط انگلیسی ها غرق شد و اکنون در اعماق اقیانوس اطلس در عمق حدود 17500 فوتی – عمیق تر از تایتانیک – قرار دارد.

راش گفت: «این کشتی نیز مانند تایتانیک در اولین سفر خود مرد. و مانند تایتانیک، حماسه بیسمارک مجموعه ای از کتاب ها و فیلم ها را تولید کرد.

راش گفت: «بدیهی است که در وضعیت شگفت انگیزی قرار دارد، به جز چند سوراخ که انگلیسی ها در آن ایجاد کردند. بزرگترین چالش این است که تایتان OceanGate قادر به شیرجه زدن به اعماق بیسمارک نیست. برای تحقق بخشیدن به این بخش از رویای راش باید یک زیردریایی حتی قوی‌تر ساخته شود.

در مورد مدل کسب و کار OceanGate، راش هنوز به سفر فضایی فکر می کند. او اکسپدیشن های OceanGate را به عنوان ابزار آموزشی بالقوه برای پروازهای فضایی تجاری که به سمت مرزهای بلند حرکت می کنند، تصور می کند. چندین مسافر فضایی زیر مداری و فضانوردان آینده – از جمله مشتریان Blue Origin، دیلن تیلور و ایوان دیک، و همچنین دانشمند سیاره‌شناسی آلن استرن – در شیرجه‌های امسال شرکت کردند.

اما چشم انداز راش به وضوح نسبت به زمانی که خود او برای اولین بار رویای فضانورد شدن را در سر می پروراند، زمینی تر است.

راش گفت: «فکر می‌کنم فضا فوق‌العاده است، اما من کمی بیشتر تمایل دارم فکر کنم که اقیانوس‌ها واقعاً چیز مهمی هستند در حال حاضر. ما باید درک کنیم که سیاره چگونه به تغییرات آب و هوایی واکنش نشان می دهد. همه چیز در اقیانوس است و ما تقریباً هیچ نمی دانیم. بنابراین من واقعاً برای انجام آن هیجان‌زده هستم.»