• خانه
  • اخبار
  • فرآیند تولید تراشه 3 نانومتری GAA سامسونگ کارایی کمتری نسبت به نمونه 4 نانومتری دارد.

فرآیند تولید تراشه 3 نانومتری GAA سامسونگ کارایی کمتری نسبت به نمونه 4 نانومتری دارد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
فرآیند تولید تراشه 3 نانومتری GAA سامسونگ کارایی کمتری نسبت به نمونه 4 نانومتری دارد.

بر اساس گزارش های اخیر، سامسونگ نه تنها در تولید انبوه فرآیند تراشه 4 نانومتری خود با مشکلات جدی مواجه است، بلکه این سازنده کره ای در فرآیند 3 نانومتری GAA خود نیز با مشکلات بیشتری مواجه است. با در نظر گرفتن این موضوع، می توان فرض کرد که شرکت هایی مانند کوالکام و مدیاتک در آینده به سامسونگ سفارش توسعه چیپست های خود را نخواهند داد.

مشکلات سامسونگ در تولید تراشه با فرآیند 3 نانومتری GAA

گزارش از پست تجاریپیشرفت سامسونگ با فناوری 3 نانومتری GAA را شرح می دهد. متاسفانه راندمان این فرآیند اخیرا بین 10 تا 20 درصد رسیده است. این غول پردازشی 4 نانومتری که در حال اجرای سفارشات نسل اول اسنپدراگون 8 کوالکام بود، بازدهی بهتری در حدود 35 درصد دارد.

نرخ بازگشت 35 درصدی در مقایسه با پیشرفت 70 درصدی TSMC یک شکست کامل است، که توضیح می دهد که چرا کوالکام سفارشات اسنپدراگون 8 نسل 1 پلاس خود را به این شرکت تایوانی منتقل کرده است. نسل دوم فرآیند 3 نانومتری سامسونگ در سال آینده برای مشتریان آماده خواهد شد، اما اگر نرخ بازدهی افزایش نیابد، کوالکام چاره ای جز استفاده از TSMC برای نسل بعدی اسنپدراگون 8 نسل 2 خود نخواهد داشت. حتی اگر به معنای پرداخت حق بیمه باشد.

مشکلات سامسونگ در تولید تراشه با فرآیند 3 نانومتری GAA

مشکلات سامسونگ در تولید تراشه با فرآیند 3 نانومتری GAA

منابع بر این باورند که فرآیند 3 نانومتری GAA سامسونگ ابتدا برای تولید انبوه سیلیکون داخلی این شرکت استفاده خواهد شد که می تواند خط تولید جدید مبتنی بر فناوری اگزینوس باشد. پیش از این شایعه شده بود که سامسونگ در حال کار بر روی یک سری کاملاً جدید Exynos برای گوشی های هوشمند گلکسی آینده است، اما هنوز تایید نشده است که آیا آنها از فرآیند 3 نانومتری GAA استفاده خواهند کرد یا خیر.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا TSMC با مشکلات مشابه سامسونگ در مهاجرت به فناوری ترانزیستور GAA مواجه خواهد شد یا خیر. اما اگر نشانه‌هایی از گذشته و حال وجود داشته باشد، تولیدکننده تایوانی همیشه تراشه‌هایی با کیفیت بهتر از رقیب کره‌ای خود از نظر تراشه تولید کرده است. جای تعجب نیست که غول هایی مانند اپل همچنان به سفارش های انبوه بزرگ با TSMC ادامه می دهند.

فرآیند ۴ نانومتری TSMC که در حال حاضر در تراشه Dimensity 9000 مدیاتک استفاده می‌شود، اکنون سریع‌ترین چیپست موجود برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی است که مستقیماً نشان می‌دهد که چگونه یک فرآیند تولید برتر می‌تواند از بهره‌وری و بهره‌وری انرژی بهره‌مند شود.

نظر شما در مورد مشکلات سامسونگ در تولید تراشه با فرآیند 3 نانومتری GAA و راندمان پایین این فرآیند چیست؟