• خانه
  • اخبار
  • غرامت سالانه 212 میلیون دلاری مدیر عامل آمازون، اندی جسی، دقیقاً آن چیزی نیست که به نظر می رسد

غرامت سالانه 212 میلیون دلاری مدیر عامل آمازون، اندی جسی، دقیقاً آن چیزی نیست که به نظر می رسد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
غرامت سالانه 212 میلیون دلاری مدیر عامل آمازون، اندی جسی، دقیقاً آن چیزی نیست که به نظر می رسد

غرامت سالانه 212 میلیون دلاری مدیر عامل آمازون، اندی جسی، دقیقاً آن چیزی نیست که به نظر می رسد
اندی جسی، مدیر عامل آمازون در اجلاس brooztechnology 2021 سخنرانی می کند (عکس از brooztechnology / دن دلونگ)

آمازون در بیانیه نمایندگی سالانه خود در صبح جمعه اعلام کرد کل غرامت اندی جسی، مدیرعامل آمازون برای سال 2021، از جمله شش ماه اول او به عنوان مدیرعامل غول فناوری، بیش از 212 میلیون دلار است.

با این حال، بخش عمده ای از این امر ناشی از یک جایزه 61000 اشتراکی آمازون است که جسی در جولای گذشته به عنوان مدیرعامل از جف بزوس، بنیانگذار این شرکت، اعطا شد. سهام بیش از 10 سال است و بیش از 80 درصد آنها بین 5 تا 10 سال پس از تاریخ انتشار است.

در اینجا نمودار خرید سهام قبلی و جدید جاسی است.

غرامت سالانه 212 میلیون دلاری مدیر عامل آمازون، اندی جسی، دقیقاً آن چیزی نیست که به نظر می رسد
برنامه اندی جسی گرانت، مدیرعامل آمازون. (تصویر: بیانیه پروکسی آمازون برای سال 2022)

به عنوان بخشی از بیانیه پروکسی، هیئت مدیره آمازون توضیح می دهد که چرا غرامت جاسی به این شکل تنظیم شده است.

در مواجهه با اولین جانشینی مدیرعامل در تاریخ شرکت، کمیته رهبری و جبران خسارت اطمینان از وضوح و ثبات را از طریق جایزه ای که برای ایجاد دیدگاه بلندمدت مالک و تشویق ابتکارات جسورانه و بلندمدت طراحی شده است، مهم دانست. سهام موسس آقای بزوس او را تشویق کرد تا بر رشد بلندمدت و گسترده تمرکز کند. بر این اساس، این جایزه نشان دهنده بخش عمده غرامت آقای جاسی برای سال های بعد است. …

این کمیته همچنین داده‌های حاصل از نظرسنجی در مورد دستمزد بازار برای سال جاری و میانگین سه سال مدیران ارشد فناوری و مدیران کل صنعت، جوایز یک‌بار مشابهی را که برای ارتقای مدیران عامل سایر شرکت‌های بزرگ فناوری انجام شده است، و میانگین‌ها گزارش کرد. برای سال جاری و سه سال و پرداخت غرامت به مدیران عامل شرکت های بزرگ دیگر از جمله آلفابت، اپل، متا، مایکروسافت، سیلزفورس و والمارت. به عنوان مثال، کمیته داده‌هایی را بررسی کرد که نشان می‌داد میانگین غرامت از سال 2018 تا 2020 برای مدیران عامل آلفابت، اپل و مایکروسافت و برای مدیرعامل متا از 151 میلیون دلار در سال تا 220 میلیون دلار در سال متغیر است. …

کمیته در نظر دارد این جایزه سهام محدود به عنوان یک انگیزه بلندمدت برای آقای جاسی باشد و بر این اساس در نظر دارد که باید به عنوان غرامت برای دوره 10 ساله تلقی شود و نه فقط به عنوان غرامت برای سال 2021.

دستمزد پایه 175000 دلاری جسی برابر با سمت قبلی او به عنوان مدیر عامل وب سرویس آمازون است.

نکات دیگر از بیانیه پروکسی:

  • طبق پاورقی در بیانیه وکیل، دستمزد بزوس در سمت جدید خود به عنوان مدیر اجرایی همان 81840 دلار است و شرکت همچنان به پرداخت 1.6 میلیون دلار در سال برای اقدامات امنیتی وی ادامه می دهد.
  • بزوس حق دارد 64.5 میلیون سهام آمازون یا 12.7 درصد از سهام شرکت را داشته باشد. این شامل 14.7 میلیون سهام متعلق به همسر سابقش مکنزی اسکات تحت شرایط طلاق آنها است.
  • آمازون نشست سالانه خود را در ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 25 می در اقیانوس آرام برگزار می کند و به برگزاری مجازی این نشست ادامه می دهد و رویه ای را که در ماه های اول شیوع همه گیر شروع شده بود حفظ می کند.
  • این مجمع شامل رای گیری سهامداران به پیشنهاد شرکت برای تقسیم 20 به 1 خواهد بود.
  • هشت پیشنهاد سهامداران در جلسه رای گیری می شوند و به دنبال گزارش ها و اقدامات مختلف در مورد موضوعاتی از جمله حقوق بشر، مواد بسته بندی، کمک های خیریه، لابی، ساختار هیئت مدیره، حقوق جنسیتی، تنوع و برابری هستند. هیئت مدیره آمازون توصیه می کند که سهامداران به هر پیشنهادی رای منفی دهند.

بیشتر ▼: از نظر تاریخی برای آمازون و کارگران سازمان یافته، کارگران انبار در نیویورک به اتحاد رأی دادند