• خانه
  • اخبار
  • عکس‌های COVID-19 از سیاتل به مراحل نظارتی در کره جنوبی، هند می‌رسند

عکس‌های COVID-19 از سیاتل به مراحل نظارتی در کره جنوبی، هند می‌رسند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
عکس‌های COVID-19 از سیاتل به مراحل نظارتی در کره جنوبی، هند می‌رسند

عکس‌های COVID-19 از سیاتل به مراحل نظارتی در کره جنوبی، هند می‌رسند
SKYCovione، توسعه یافته توسط دانشگاه واشنگتن. (عکس UW)

دو واکسن علیه COVID-19 با ریشه در سیاتل مراحل اصلی نظارتی را در روز چهارشنبه پاک کردند. کره جنوبی فریمی را تأیید کرده است که توسط محققان دانشگاه واشنگتن ساخته شده است و تنظیم کننده های هندی تأییدیه اضطراری را برای فریم دیگری مربوط به استارتاپ HDT Bio در سیاتل صادر کرده اند.

هر دو واکسن در دمای یخچال پایدار هستند و با هدف توزیع در سراسر جهان، از جمله در مناطقی که واکسیناسیون کووید-19 از آن استفاده نمی‌کنند، ساخته شده‌اند.

واکسن تمام پروتئینی UW در آزمایشگاه های محققین بیوشیمی دیوید وایسلر و نیل کینگ مستقر در موسسه طراحی پروتئین UW ایجاد شد. کینگ در مصاحبه ای با brooztechnology در اوایل این ماه گفت: این فیلم “پیش بینی ظهور پروتئین های مهندسی شده محاسباتی در پزشکی است.”

واکسن یک ذره کروی است که با بخش هایی از پروتئین اسپایک ویروسی پر شده است. به طور مستقل از اجزای جداگانه مونتاژ می شود و تولید را تسهیل می کند.

تزریق UW دارای مجوز شرکت بیودارویی کره جنوبی SK bioscience است که آن را با یک ادجوانت از GlaxoSmithKline ترکیب می کند. کمکی GSK عملکرد تقویت ایمنی را در واکسنی به نام SKYCovione انجام می دهد.

وزارت ایمنی غذا و داروی کره، SKYCovine را برای بزرگسالان بالای 18 سال تایید کرده است و دولت کره جنوبی با خرید 10 میلیون دوز برای مصرف خانگی موافقت کرده است. علاوه بر این، SK bioscience به دنبال تاییدیه برای مجوز از سایر آژانس های نظارتی، از جمله فهرست اضطراری در سازمان بهداشت جهانی است.

واکسن مشتق شده از HDT Bio بر پایه RNA است، مشابه واکسن های تایید شده توسط Moderna و Pfizer. اما تزریق جدید علاوه بر این، به ساختن کپی‌های متعدد از خود هدایت می‌شود و واکسن قدرتمندی را با دوزهای کمتر و هزینه کمتر می‌دهد. طبق گفته HDT، ساخت آن نیز ساده تر است.

HDT Bio مجوز این واکسن را به یکی از شرکت‌های تابعه Emcure Gennova Biopharmaceuticals، مستقر در پونا، هند داده است و درگیر دعوی قضایی است مبنی بر اینکه Emcure اسرار تجاری آن را دزدیده و داده‌های بالینی را به اشتراک نمی‌گذارد. این شرکت مطالعه فاز 3 خود را برای این عکس منتشر نکرده است. گزارش شده است که Gennova 7 میلیون دوز دارد.

عکس‌های COVID-19 از سیاتل به مراحل نظارتی در کره جنوبی، هند می‌رسند
نیل کینگ محقق UW در نشست brooztechnology. (عکس brooztechnology / کوین لیسوتا)

واکسن بر اساس طرح

کینگ پیشتر به brooztechnology گفت واکسن UW اولین واکسن یا درمانی است که بر اساس یک طراحی محاسباتی تایید شده است. او گفت: «این یک نقطه عطف برای من است. و داده‌های زیست‌شناسی SK نشان می‌دهد که پاسخ ایمنی قوی را برمی‌انگیزد.

SK bioscience SKYCovione را در یک کارآزمایی بالینی فاز 3 دو مرحله ای روی 4037 بزرگسال بالای 18 سال آزمایش کرد. این مطالعه نشان داد که نسبت به Vaxzevria تزریقی AstraZeneca منجر به پاسخ ایمنی قوی‌تر به سویه اصلی COVID-19 شد. SKYCovione سه برابر آنتی‌بادی‌های «خنثی‌کننده» علیه ویروس تولید کرد.

به گفته کینگ، او به brooztechnology گفت، داده ها نشان می دهد که SKYCovione ممکن است پتانسیل مواجهه با واکسن های RNA شناخته شده را داشته باشد. او در مصاحبه حدس می‌زند که اگرچه این واکسن مستقیماً علیه واکسن‌های Moderna و Pfizer آزمایش نشده است، اما بر اساس داده‌های علوم زیستی SK SKYCovione، می‌تواند «حداقل به همان اندازه قدرتمند» باشد.

واکسن‌های خیلی زودتر بر اساس اثربخشی بالینی در برابر این بیماری تایید شده‌اند، اما استفاده از اقدامات ایمنی ممکن است رایج‌تر شود زیرا محققان بیشتر در مورد چگونگی ارتباط آنها با محافظت درک می‌کنند.

Veesler در ایمیلی گفت: «من حدس می‌زنم که این امر با گسترش همه‌گیری رایج‌تر شود. به عنوان مثال، یک مطالعه پیش از چاپ اخیر که توسط محققان مرکز سرطان فرد هاچینسون انجام شد، نشان داد که آنتی بادی های خنثی کننده با محافظت در برابر واکسن Novavax همراه هستند.

Veesler گفت که داده‌های آزمایش‌های بالینی قبلی SKYCovione به عنوان یک مطالعه پیش از چاپ در دسترس است و داده‌های فاز 3 به زودی منتشر خواهد شد.

SK bioscience در حال حاضر روی مطالعه‌ای کار می‌کند که هدف آن ارزیابی ضربه علیه Omicron و سایر انواع کووید-19 است. کینگ که SK Bioscience نیز در حال مطالعه است، گفت: این پلتفرم همچنین پتانسیل آن را دارد که به عنوان یک تیر برای دفاع در برابر تعدادی از گزینه ها استفاده شود.

ایده این است که نانوذره را با قطعات پروتئینی از انواع مختلف پوشش دهیم.

دو ضربه به در

زمانی که کینگ و همکارانش شروع به تفکر در مورد چگونگی تجاری سازی واکسن خود کردند، دو راه را در پیش گرفتند. یکی مجوز فناوری خود را به SK Bioscience داد. دیگری آن را به عنوان بخشی از واکسن اسپین اوت UW Icosavax بر اساس فناوری پلتفرم توسعه داد.

کینگ در مصاحبه قبلی خود گفت: ایده این بود که “دو ضربه به در بزنیم و سعی کنیم برای کمک به همه گیری سریع حرکت کنیم.” کینگ یکی از بنیانگذاران Icosavax و رئیس هیئت مشاوره علمی آن است.

کینگ گفت، در نگاهی به گذشته، این استراتژی یک حرکت هوشمندانه بود. در آزمایشات بالینی اولیه، Icosavax به اندازه SKYCovione یک پاسخ ایمنی قوی ایجاد نکرد. هنگامی که Icosavax داده های خود را در اوایل ماه مارس منتشر کرد، او گفت که نتایج “کمتر از انتظارات ما” است.

کینگ گفت که Icosavax اکنون در حال بررسی است که آیا این تفاوت می تواند به دلیل رویکرد تولید آن باشد یا کمکی فردی که استفاده می کند. این شرکت همچنین داده‌هایی را از آزمایش‌های بالینی در مراحل اولیه منتشر کرد که نشان‌دهنده پاسخ ایمنی «پایدار» به یک واکسن متفاوت علیه ویروس سنسیشیال تنفسی است.

واکسن UW همان طرحی را دارد که واکسن های تایید شده قبلی برای هپاتیت B و ویروس پاپیلومای انسانی. کینگ گفت: “شما می توانید استدلال کنید که واکسن ما یک روش سنتی تر واکسیناسیون است.” این نرم افزار به سادگی به تیم کمک کرد تا بهترین طراحی را ایجاد کند.

کینگ اضافه کرد که تایید SKYCovione باید به هموار کردن راه برای داروهایی که در آینده از حوزه به سرعت در حال تکامل طراحی پروتئین محاسباتی پدیدار خواهند شد، کمک کند.