منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • عکاس برنده جایزه گتی لنز خود را به سیاتل می زند تا مسائلی را که در بسیاری از شهرها وجود دارد را نشان دهد.

عکاس برنده جایزه گتی لنز خود را به سیاتل می زند تا مسائلی را که در بسیاری از شهرها وجود دارد را نشان دهد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022

بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022
نمایی هوایی از یک کمپ بی خانمان ها، که به طور غیررسمی به نام دوپ اسلوپ شناخته می شود، پر از زباله و چادر در نزدیکی مرکز شهر سیاتل در 12 مارس قرار دارد. دولت شهر در حال حاضر در تلاش است تا چنین کمپ هایی را از مناطق مشترک سیاتل حذف کند. (عکس جان مور / گتی ایماژ)

جان مور در طول بیش از 30 سال فعالیت حرفه ای خود در زمینه عکاسی خبری، مبارزات مردم در 70 کشور در شش قاره را ثبت کرده است. جنگ های افغانستان و عراق را پوشش می دهد. اپیدمی ابولا در غرب آفریقا؛ همه گیری مداوم COVID-19 در ایالات متحده؛ و او سال‌ها برای نشان دادن چهره انسانی در موضوع مهاجرت به ایالات متحده و آمریکای لاتین صرف کرده است.

بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022
عکاس جان مور (با اجازه جان مور)

مور به مدت 17 سال عکاس ارشد و خبرنگار ویژه Getty Images مستقر در سیاتل بوده است. قبل از آن، او عمدتاً برای آسوشیتدپرس کار می کرد، جایی که در سال 2005 جایزه پولیتزر را برای جنگ عراق دریافت کرد. او به مدت 17 سال در نیکاراگوئه، هند، آفریقای جنوبی، مکزیک، مصر و پاکستان در سطح بین المللی کار کرده و جوایزی را نیز کسب کرده است. ورلد پرس فوتو پنج بار، از جمله عکس سال 2019 برای تصویر نمادین “دختری گریان در مرز”.

مور هفته گذشته به سیاتل آمد تا بر شهر تمرکز کند و نحوه برخورد سیاتل با مشکلات خود از جمله بی خانمانی، اپیدمی مواد افیونی، جرم و جنایت و بهبود بیماری همه گیر را به تصویر بکشد.

مور به brooztechnology گفت: “هدف من به عنوان یک عکاس خبری این بود که نشان دهم این چالش ها چگونه هستند.” من نقش خود را ترویج راه‌حل‌های سیاسی برای مشکلات پیچیده نمی‌دانم، بلکه بیشتر آن‌چه را که می‌بینم مستند می‌کنم.»

اولین بازدید او از شهر برای پوشش عکس دو سال پیش، در مارس 2020 انجام شد، زمانی که سیاتل با ورود کووید به ایالات متحده در “صفر” بود.

مور در آن زمان گفت: «سیاتل تصوری از آنچه بقیه ملت به زودی خواهند دید دارد. فاجعه در مرکز مراقبت از زندگی کرکلند یک نمونه بود، اما ما همچنین شاهد بودیم که کارکنان اداری از مرکز شهر سیاتل تخلیه می‌شدند و شهر را بسیار قبل از شهرهای دیگر ایالات متحده به شکل یک شهر ارواح نشان می‌داد.

دو سال بعد، مور در بازگشت به سیاتل، مجموعه‌ای از دوقطبی‌ها (در زیر) در مکان‌های خاصی در اطراف شهر ساخت، که نشان می‌دهد صحنه‌های خاصی در سال 2020 و سپس تقریباً دو سال بعد دوباره چگونه به نظر می‌رسند.

بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022
بالا سمت چپ محبوب‌ترین جاذبه توریستی سیاتل، بازار پایک پلیس است، تقریباً خالی از بازدیدکننده در 10 مارس 2020 و دوباره در 9 مارس 2022، پایین سمت چپ زیرا از زمانی که ایالت واشنگتن مأموریت خود را برای یک فضای سرپوشیده افزایش داد، بازار دوباره محبوبیت زیادی داشت. ماسک
تیم نظافت بالا سمت راست قبل از ورود به مرکز مراقبت از زندگی در کرکلند، واشنگتن، در 12 مارس 2020، زمانی که یک خانه سالمندان در حومه سیاتل مرکز مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ایالات متحده شد، لباس محافظ می پوشد. از خانه در 10 مارس 2022 (جان مور / عکس های گتی ایماژ)

مور که با خانواده‌اش در استمفورد، کانکتیکات زندگی می‌کند، حدود یک سوم تا نیم سال را در راه است. او گفت که مشکلات پیش روی سیاتل دشوار است، اما کاملا منحصر به فرد نیست. در سراسر کشور، بسیاری از مناطق مرکز شهر به آرامی در حال بهبود هستند، زیرا کارکنان اداری به خانه بازگشتند تا از راه دور کار کنند و مشاغلی که به این کارگران متکی بودند آسیب دیدند.

بازدید مور همزمان با انتشار گزارش سالانه مرکز سیاتل در مورد وضعیت مرکز و برگزاری رویدادی برای بحث در مورد مسائل پیش روی مرکز شهر سیاتل انجام شد. افزایش جرم و جنایت مهم ترین نگرانی شرکت های فناوری و کارمندان برای ترک مرکز برای همیشه یا بحث در مورد بازگشت است.

مور گفت: موج جرایم شهری نیز یک پدیده ملی است، هرچند در برخی شهرها خشونت آمیزتر و در برخی دیگر بیشتر به سرقت مربوط می شود. به عنوان مثال، نیویورک تایمز، 9 تیراندازی دسته جمعی در آخر هفته گذشته در ایالات متحده را گزارش کرد که موج جاری جنایت در این کشور را برجسته کرد.

مور گفت: «عوامل زیادی در طول همه‌گیری گرد هم آمدند، از جمله اعتراضات سال 2020 و آنچه که با آن همراه است. “چگونگی ترکیب آنها برای تشدید چالش های موجود سیاتل به طور بی پایان در سطح محلی مورد بحث قرار گرفته است – و ما می دانیم که توسط رای دهندگان مورد توجه قرار گرفته است.

بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022
پلیس سیاتل زنی را دستگیر کرده است که در 10 مارس در سیاتل در حال رانندگی یک خودروی سرقتی مملو از کالاهای مسروقه بود. مانند بسیاری از شهرهای ایالات متحده، سیاتل نیز با افزایش بیش از 20 درصدی تنها در سال گذشته و رکورد تعداد تیراندازی ها، جهش جنایت را تجربه می کند. (عکس جان مور / گتی ایماژ)
بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022
پرسنل پزشکی در 9 مارس در سیاتل در اورژانس مرکز پزشکی هاربرویو، قربانی را با شلیک گلوله های متعدد مداوا کردند. (عکس جان مور / گتی ایماژ)

همچنین در سیاتل در مورد بحران دسترسی و بی خانمانی و اینکه آیا رونق فناوری شهر مقصر این وضعیت است، بحث های زیادی وجود دارد.

تصاویر مور از چادرها، زباله ها و مردم در بحران – در پس زمینه یک شهر در حال رشد – آنچه را که بسیاری در سیاتل هر روز در مرکز شهر، پایین کریدور I-5 و در بسیاری از محله ها می بینند و به آن واکنش نشان می دهند، نشان می دهد.

مور گفت: «تفاوت ثروت بین فقیر و غنی منحصر به سیاتل نیست. “بله، درست است که ثروت فناورانه در یک دسته جداگانه قرار دارد که از نظر بصری با چادرهای خیابانی در تضاد است، اما نسخه هایی از آن در سراسر آمریکا وجود دارد – و حتی بدتر از آن در کشورهای در حال توسعه.”

بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022
مردی بی خانمان دوستی را که پس از کشیدن فنتانیل در کمپ بی خانمان ها در سیاتل در 12 مارس بیهوش شده بود، چک می کند. بر اساس گزارشی که اخیراً به سفارش اندرو لوئیس عضو شورای شهر سیاتل تهیه شده است، همه‌گیری کووید-19 فشار زیادی بر سیستم سرپناهی شهر وارد می‌کند و تامین مالی مسکن جدید را به تأخیر می‌اندازد که منجر به افزایش بی‌خانمان‌ها می‌شود. (عکس جان مور / گتی ایماژ)

مور معتقد است که ساکنان سیاتل تمایل مشترکی به مهربانی دارند که ممکن است آنها را نسبت به تفاوت های موجود در شهر بیشتر آگاه کند. اما او گفت که دیدن این همه مردم نه تنها در بی خانمانی بلکه در دام اعتیاد شدید به مواد افیونی که نجات از آن زنده بسیار دشوار است، دلخراش است.

اما در این اجتماع شاهد انسانیت و مهربانی بود.

مور می‌گوید: «در جامعه بی‌خانمان‌ها افراد زیبایی وجود دارند که حتی در شرایط سخت با مهربانی از یکدیگر مراقبت می‌کنند. “عکس گرفتم [above] به مردی که بعد از بیهوش شدن در حین کشیدن فنتانیل در کمپ دیگری را چک می کند.

این لحظه عمیقاً مرا تحت تأثیر قرار داد و از اینکه این تصویر را ساختم احساس خوشحالی می کنم.»

عکس های بیشتر جان مور را در برنامه اینستاگرامش ببینید.