• خانه
  • اخبار
  • عصر طلایی برای ابزارهای تحقیقاتی: پارس بیوساینس 41.5 میلیون دلار برای فناوری تک سلولی جمع آوری کرد

عصر طلایی برای ابزارهای تحقیقاتی: پارس بیوساینس 41.5 میلیون دلار برای فناوری تک سلولی جمع آوری کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
عصر طلایی برای ابزارهای تحقیقاتی: پارس بیوساینس 41.5 میلیون دلار برای فناوری تک سلولی جمع آوری کرد


عصر طلایی برای ابزارهای تحقیقاتی: پارس بیوساینس 41.5 میلیون دلار برای فناوری تک سلولی جمع آوری کرد
چارلز روکو مدیر فنی پارس بیوساینس و الکس روزنبرگ مدیر اجرایی. (درک عکس)

الکس روزنبرگ زمانی که در سال 2018 یک استارت‌آپ جدید بیوتکنولوژی را تأسیس کرد و به عنوان مدیرعامل شرکت کرد، پسادکتری در دانشگاه واشنگتن بود. این شرکت به سرعت در حال رشد است: پارس بیوساینس اولین محصولات خود را در سال گذشته منتشر کرد و در روز سه شنبه 41.5 میلیون دلار بودجه جدید را اعلام کرد.

این شرکت مستقر در سیاتل در حال ورود به حوزه نوپای توالی یابی RNA تک سلولی است، جایی که روش های بسیاری توسعه یافته اند و شرکت ها برای تسلط طولانی مدت در تلاش هستند.

روزنبرگ در مصاحبه ای گفت: «مردم دیدند که ابزارهای تحقیقاتی از نظر پیشرفت در علم، پزشکی و کشف دارو چقدر ارزشمند هستند. “این یک فضای واقعا سرگرم کننده، هیجان انگیز و سریع است که در حال حاضر در آن باشید.”

درک اینکه کدام RNA در یک سلول وجود دارد به دانشمندان اطلاعاتی در مورد ژن های فعال می دهد. این کمک می کند تا بین انواع مختلف سلول ها، به عنوان مثال در نمونه خون یا ظرف پتری، از سلول های بنیادی که به سلول های قلبی تبدیل می شوند، تمایز قائل شویم. طیف گسترده ای از سؤالات تحقیق وجود دارد که این رویکرد می تواند به آنها کمک کند.

روزنبرگ و همکارانش در آزمایشگاه پروفسور زیست شناسی مصنوعی UW، جورج زلیگ، راه جدیدی برای نمایه سازی RNA کشف کردند. این زوج شرکتی را که قبلاً Split Biosciences نامیده می شد، با دانشجوی فارغ التحصیل چارلز روکو که اکنون مدیر فنی است، تأسیس کردند.

روزنبرگ گفت که پارس بیوساینس بر خلاف 10x Genomics و دیگر شرکت‌های پیشرو بازار، این مزیت را دارد که به تجهیزات یا دستگاه‌های تخصصی تکیه نمی‌کند.

این کار کیت‌های Parse Biosciences را برای مقیاس‌بندی تا تعداد زیادی سلول ساده و آسان نگه می‌دارد.

این شرکت سه مجموعه نرم افزار همراه را به فروش می رساند. کیت با بالاترین ظرفیت، کیت Evercode Whole Transcriptome Mega، می تواند با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی استاندارد، RNA از 96 نمونه با مجموع یک میلیون سلول را نمایه کند. این شرکت در حال حاضر بیش از 300 مشتری دارد، از آزمایشگاه های دانشگاهی گرفته تا شرکت های بیوتکنولوژی.

عصر طلایی برای ابزارهای تحقیقاتی: پارس بیوساینس 41.5 میلیون دلار برای فناوری تک سلولی جمع آوری کرد
Parse Biosciences اکتبر گذشته کیت Evercode Whole Transcriptome خود را منتشر کرد. (درک تصویر)

در سال 2018، سالی که این تکنیک در آن منتشر شد علوم پایهروزنبرگ و همکارانش شکست خوردند.

ما به معنای واقعی کلمه صدها و صدها نفر داشتیم که به ما، این محققان مختلف در سراسر جهان مراجعه کردند. روزنبرگ به یاد می آورد و در ابتدا سعی کردیم به آنها کمک کنیم این کار را در آزمایشگاه هایشان انجام دهند. به سرعت مشخص شد که ما باید این موضوع را تجاری سازی کنیم تا بتوانیم آن را برای هر چه بیشتر مردم آشکار کنیم.”

اولین چالش آنها پس از راه اندازی شرکت این بود که یک گردش کار توسعه یافته در یک آزمایشگاه دانشگاهی و تبدیل آن به یک محصول را انجام دهند.

روزنبرگ به یاد می آورد که با روکو از مشتریان اولیه بازدید می کرد. وی گفت: ما با مردم به محل رفتیم، مراحل کار را مشاهده کردیم و یادداشت برداری کردیم، تمام مراحلی که آنها مشکل داشتند را بررسی کردیم، واقعاً آن را مشخص کردیم. او افزود که این توجه به بازخورد مشتریان از طریق رشد آن در استارتاپ باقی مانده است.

روزنبرگ گفت که زمان خوبی برای ایجاد یک شرکت بیوتکنولوژی متمرکز بر فناوری است.

او با اشاره به شرکت های موفقی مانند Illumina، PacBio، Nanopore Technologies آکسفورد و NanoString Technologies سیاتل که محصولات پروفایل RNA را نیز می فروشند، گفت: “من فکر می کنم هیجان بیشتری در مورد ابزارهای تحقیقاتی و درک اینکه چقدر مناسب هستند وجود دارد.” ما به نوعی در عصر طلایی ابزار تحقیق هستیم.

این عصر طلایی تا حدودی با ظهور فناوری سریع و ارزان قیمت نسل بعدی توالی یابی DNA، که تکنیک های مختلفی را بر اساس آن ایجاد کرده است، هدایت شده است. نمونه‌های پارس بیوساینس به روشی مشابه با یک مرحله توالی‌یابی گرفته شد.

عصر طلایی برای ابزارهای تحقیقاتی: پارس بیوساینس 41.5 میلیون دلار برای فناوری تک سلولی جمع آوری کرد
ژن‌ها با «بارکد» برچسب‌گذاری شده‌اند که می‌توان آن‌ها را تا سلول مبدا ردیابی کرد. (درک تصویر)

این شرکت از استفاده از تجهیزات ویژه از طریق روش منحصر به فرد خود برای “بارکد کردن” هر توالی، تکنیکی برای افزودن یک “برچسب” مولکولی به طوری که هر دنباله را بتوان به سلول مبدا خود ردیابی کرد، اجتناب می کند. روش‌های دیگر معمولاً ابتدا سلول‌ها را با استفاده از دستگاه‌های میکروسیال یا تجهیزات دیگر جدا می‌کنند.

رویکرد Parse Biosciences با تقسیم سلولی شروع نمی شود. در عوض، با افزودن یک نشانگر به گروهی از سلول ها شروع کنید. سپس سلول های استخرهای مختلف با هم ترکیب می شوند، به گروه های جدید تقسیم می شوند و نشانگر دیگری اضافه می شود. پس از چندین دور، توالی های یک سلول با همان بارکد برچسب گذاری می شوند. به این روش بارکدینگ “Split Pool” گفته می شود.

دور جدید سری B به رهبری مشترک مارشال وایس و یانوس هندرسون سرمایه گذاران، مجموع بودجه شرکت را به بیش از 50 میلیون دلار می رساند. این استارت آپ فرصت های علمی جدیدی مانند کیت متخصص در پروفایل سلول های ایمنی اضافه می کند و تیم های تولید و فروش خود را ایجاد خواهد کرد.

روزنبرگ قصد دارد تا پایان سال، اندازه شرکت 40 نفره مستقر در سیاتل را بیش از دو برابر کند.

Soleus Capital، Logos Capital و Bioeconomy Capital نیز در دور جدید تامین مالی شرکت کردند.