• خانه
  • اخبار
  • ظهور پلتفرم های سرمایه گذاری املاک و مستغلات با فناوری پیشرفته و تأثیر آنها بر مقرون به صرفه بودن مسکن

ظهور پلتفرم های سرمایه گذاری املاک و مستغلات با فناوری پیشرفته و تأثیر آنها بر مقرون به صرفه بودن مسکن

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ظهور پلتفرم های سرمایه گذاری املاک و مستغلات با فناوری پیشرفته و تأثیر آنها بر مقرون به صرفه بودن مسکن

ظهور پلتفرم های سرمایه گذاری املاک و مستغلات با فناوری پیشرفته و تأثیر آنها بر مقرون به صرفه بودن مسکن
نمونه ای از یک خانه چند خانواده در محله بالارد سیاتل. (عکس از موسسه Sightline / Creative Commons)

استارت آپ های فناوری املاک و مستغلات سرمایه گذاری و مدیریت املاک را برای مردم آسان تر می کنند. اما منتقدان می‌گویند که این شرکت‌های نرم‌افزاری و مدل‌های کسب‌وکار آن‌ها در این فرآیند، مقدار محدود مسکن موجود را می‌خورند و هزینه‌ها را بالا می‌برند و خریدارانی را که برای اولین‌بار خرید می‌کنند، از بین می‌برند.

Tram Tran-Larson، مدیر مشارکت جامعه برای پروژه عدالت مسکن، یک کلینیک کمک حقوقی مستقر در سیاتل که حفاظت از تخلیه را برای مستاجران فراهم می کند، گفت: این خدمات سرمایه گذاری مصرف کنندگان را تشویق می کند تا در چندین ملک سرمایه گذاری کنند، و از سهام مسکن که قبلاً کمیاب بود، استفاده کنند. درآمد و بخشی از کانون وکلای شهرستان کینگ است. او افزود که این هزینه مسکن موجود را افزایش می دهد.

اما محققان می گویند فقدان مسکن مقرون به صرفه بیشتر به عرضه محدود مربوط می شود تا گسترش پلت فرم های فناوری سرمایه گذاری در املاک و مستغلات.

ظهور پلتفرم های سرمایه گذاری املاک و مستغلات با فناوری پیشرفته و تأثیر آنها بر مقرون به صرفه بودن مسکن
شخاریار بخاری. (عکس مو قرمز)

شهریار بخاری، اقتصاددان ارشد در غول املاک و مستغلات ردفین گفت: «تامین مسکن مسئله اصلی در بلندمدت است. “اگر شما خانه هایی برای همه داشتید، شاید سرمایه گذاران حتی در بازار نبودند، زیرا آنها مجبور نبودند روی چنین تقاضای بالایی شرط بندی کنند.”

Arrived Homes، یک استارت آپ مستقر در سیاتل که مالکیت جزئی املاک اجاره ای را ارائه می دهد، حدود 50 میلیون دلار املاک و مستغلات را تامین مالی کرده است. رایان فریزر، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران، گفت که این معادل حدود 150 ملک در حدود 20 شهر ایالات متحده است.

او درباره مخالفت با پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری در املاک گفت: «مطمئناً انتقاد آنها را درک می‌کنم، به‌ویژه که قیمت مسکن در حال افزایش است. ما مطمئناً نمی‌خواهیم موجودی را از افرادی که می‌خواهند خانه‌هایی بخرند که می‌خواهند در آن زندگی کنند، بگیریم.»

در حال حاضر، Arrived حدود 100000 نفر برای این سرویس ثبت نام کرده اند و حدود 10000 کاربر فعالانه سرمایه گذاری می کنند. به طور متوسط ​​در هر خانه حدود 200-300 سرمایه گذار وجود دارد.

فریزر افزود که “منافع و تقاضای یکسانی از مسکن های اجاره ای با کیفیت وجود دارد”، به خصوص که هزینه وام گیری افزایش می یابد و خریداران خانه بیشتر نقل مکان می کنند.

جیمز یانگ، مدیر مرکز تحقیقات املاک واشنگتن در دانشگاه واشنگتن، گفت: تقاضا از سوی سرمایه گذاران علاقه مند به خرید املاک و مستغلات به عنوان یک دارایی جایگزین، صرف نظر از در دسترس بودن برنامه های سرمایه گذاری املاک و مستغلات، همیشه بالا بوده است.

وی با بیان اینکه آیا کامپیوتر شخصی را مقصر گرانی مسکن بدانیم؟

عواملی مانند عدم تطابق درآمدهای راکد با افزایش هزینه های مسکن و کاهش سرعت ساخت و ساز مسکن، استطاعت خرید مسکن را برای بسیاری از آمریکایی ها دشوار می کند. همچنین سرمایه گذاری در ملک در طول همه گیری همه گیر وجود داشت زیرا سرمایه گذاران از نرخ های کم سابقه وام مسکن بهره بردند.

بر اساس نظرسنجی Pew Research، حدود 70 درصد از آمریکایی ها می گویند که برای خرید خانه مشکل تر از والدین خود دارند. طبق داده‌های فدرال رزرو، میانگین قیمت مسکن برای سه ماهه اول سال 2022، 428700 دلار بوده است.

بر اساس گزارش اخیر مرکز مشترک مطالعات مسکن هاروارد، سرمایه گذاران رکورد 28 درصد از فروش خانه های یک خانواده در ایالات متحده را در سه ماهه اول سال 2022 به خود اختصاص دادند که این رقم در سه ماهه مشابه سال گذشته 19 درصد بود. در این گزارش آمده است که این میزان «بسیار بالاتر از» میانگین سهم بازار 16 درصدی بین سال‌های 2017 و 2019 است.

بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط Redfin، که این سرمایه‌گذاران را به‌عنوان افراد یا مشاغلی که حداقل چهار ملک دارند، طبقه‌بندی می‌کند، سهم بازار خانه‌های تحت مالکیت سرمایه‌گذاران به‌طور پیوسته در سیاتل و پورتلند افزایش یافته است.

در سه ماهه اول سال 2022، سرمایه گذاران تقریباً 10٪ از کل عرضه مسکن در سیاتل را در اختیار داشتند، در مقایسه با 3٪ در سه ماهه اول سال 2000. سهم بازار سرمایه گذاران در پورتلند از 7٪ به 12٪ افزایش یافت.

رشد سهم بازار در شمال غربی اقیانوس آرام در مقایسه با فعالیت سرمایه گذاران در جنوب شرقی، جایی که سرمایه گذاران بیش از 30 درصد از فروش خانه در آتلانتا، جکسون ویل و شارلوت را در سه ماهه اول سال به خود اختصاص دادند، نسبتا ضعیف بود.

بخاری، اقتصاددان ردفین، گفت که سرمایه گذاران در مکان هایی مانند جنوب شرقی، جایی که شرکت های سهام خصوصی و شرکت های وال استریت بخش های بزرگی از املاک و مستغلات را خریداری می کنند، هزینه ها را افزایش می دهند. او گفت در مقابل، تأثیری که استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات بر عرضه می‌گذارند نسبتاً کم است.

او گفت که بیشترین ناامیدی‌ها را از سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها در املاک در مقیاس کوچک می‌شنود. او افزود که این پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری اغلب پول را روی میز می‌آورند و می‌توانند از خریدارانی که برای اولین‌بار خرید می‌کنند، پیشی بگیرند.

او گفت: «این در واقع به آنها یک مزیت ناعادلانه می دهد زیرا آنها پول زیادی جمع می کنند و قدرت چانه زنی دارند. با توجه به وضعیت بازار، این برای خریداران عادی آمریکایی ناامیدکننده است.

ترام لارسون گفت که در کینگ کانتی، خریداران خانه گاهی 100000 تا 200000 دلار بیشتر از قیمت درخواستی می پردازند.

فریزر در پاسخ به سوالی در مورد رقابت با خریدارانی که برای اولین بار خانه می کنند، گفت که Arrived اغلب از مناقصه برای املاکی که در غیر این صورت توسط مالکان اشغال می شد اجتناب می کند.

یانگ، مدیر UW، گفت که سرمایه گذاری در املاک و مستغلات با سرمایه گذاری در سایر دارایی ها، مانند سهام یا اوراق قرضه، به دلیل همگنی بین دارایی ها متفاوت است. هر ملک مجموعه ای از مشکلات خود را دارد، فضای فیزیکی را اشغال می کند و دارای کاربرد است. او گفت که این بدان معناست که املاک و مستغلات به راحتی قابل انحلال نیستند.

ظهور پلتفرم های سرمایه گذاری املاک و مستغلات با فناوری پیشرفته و تأثیر آنها بر مقرون به صرفه بودن مسکن
شکلکیم کلمندی، مدیر اجرایی شرکت اتصال دهنده مسکن

وی گفت: در بازارهای املاک و مستغلات می توانید تمام سرمایه مورد نظر خود را از طریق یک اپلیکیشن تامین کنید. اما این هنوز به این معنی نیست که شما می توانید سریعتر از هر کس دیگری ببندید.

شکلقیم کلمندی، مدیر اجرایی Housing Connector، یک سازمان غیرانتفاعی که به کسانی که بی خانمان را تجربه می کنند کمک های مسکن ارائه می کند، گفت که استارت آپ های سرمایه گذاری املاک و مستغلات را تهدیدی برای مسکن ارزان قیمت نمی بیند.

کلمندی، که اخیراً با Zillow برای راه‌اندازی ابزاری برای کمک به صاحبان املاک خصوصی و صاحبخانه‌ها برای اجاره دادن به کسانی که بی خانمانی را تجربه می‌کنند، گفت: «نوآوری بد نیست».

او گفت که با رشد استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری املاک و داشتن پهنای باند بیشتری برای متعهد شدن به دلایل تأثیرات اجتماعی، شرکت او علاقه‌مند است فرصت‌هایی را برای همکاری با آنها برای رسیدگی به مشکلات عظیم مسکن در کشورمان بررسی کند.

او پرسید: “آیا راه هایی وجود دارد که بتوانیم با استفاده از اهرم یا همکاری با برخی از این شرکت های جدید و این نوآوری جدید، تقاضای موجود در خیابان ها را برآورده کنیم؟”