طرح حفاظت عمومی تصویب شده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
طرح حفاظت عمومی تصویب شده است

امروز کمیسیون مشترک حمایت از حقوق مصرف کنندگان در فضای مجازی مفاد کلی طرح حفاظت پذیرفته شده. این طرح با رای 18 عضو کمیته مشترک تصویب شد.

تصویب طرح حفاظتی

اعضای کمیسیون در جلسه امروز کمیسیون با 18 رأی موافق، طرح حمایت از حقوق مصرف کنندگان در فضای مجازی را به تصویب رساندند.

جلال رشیدی کوچی در این نشست گفت:

من نه مخالف نظام هستم و نه مخالف انقلاب، من از خانواده ای هستم که 5 شهید تقدیم می کنم. عده ای برای تایید این طرح با من تماس می گیرند و مرا تهدید می کنند. یعنی تا اینکه بعد از مدتی کمیسیون مشترک شروع به کار کرد مردم همچنان نگران تصویب این طرح هستند.

او ادامه داد:

به همین دلیل است که مثلاً به یکباره اعلام شد در جریان بررسی بودجه جلسه ای برای بررسی این طرح تشکیل می شود. هیچکس مخالف ساماندهی فضای مجازی نیست اما آیا این طرح در راستای ساماندهی فضای مجازی است؟ با مردم اینطور نیست، من با مردم هستم.

رضا تقی پور انوری، رئیس کمیسیون مشترک در پاسخ به اظهارات جلال رشیدی کوچی:

جلسه امروز به یکباره برگزار نشد و دو روز پیش نظراتی در این راستا درخواست شد. چهارده عضو کمیسیون با برگزاری این نشست موافقت کردند.

وی افزود: متاسفانه تخریب و تهدید این طرح همچنان ادامه دارد. متأسفانه یکی از دوستان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نیز مواردی را مطرح کرد که رسانه ها گفتند قرار است در جلسه 45 دقیقه ای تصمیم گیری شود. این تا زمانی بود که قرار بود جلسه در ساعت 12:45 برگزار شود نه یک جلسه 45 دقیقه ای. باید توضیح داد که این 45 دقیقه از کجا آمده است.

اینترنت ثابت

اینترنت

رئیس کمیته مشترک نتیجه گیری کرد:

جزییات این طرح در جلسات بعدی کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و برگزاری این جلسات نیز اعلام خواهد شد.

در پایان طرح کلی حمایت از مصرف کنندگان به رأی گذاشته شد و با رأی ۱۸ نفر از اعضای کمیسیون به تصویب رسید.

این طرح از همان ابتدا با انتقادات گسترده ای مواجه شد، از جمله محدودیت در تجارت سایبری و نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی، اما هر بار حامیان این طرح استدلال می کردند که این طرح تغییر کرده است.

پس از مدتی مرکز پژوهش های مجلس نیز به شدت از طرح حمایت از حقوق مصرف کنندگان در فضای مجازی انتقاد کرد. در پی افزایش انتقادات نسبت به شفاف نبودن طرح و عدم شفافیت در روند بررسی، رئیس جمهور تاکید کرد که جلسات کمیته مشترک باید به صورت علنی برگزار شود.

نظر شما در مورد تصویب ناگهانی طرح حفاظت چیست؟