• خانه
  • اخبار
  • شورون با رونق بخش، دور سرمایه گذاری 318 میلیون دلاری را برای شرکت جذب کربن Svante رهبری می کند

شورون با رونق بخش، دور سرمایه گذاری 318 میلیون دلاری را برای شرکت جذب کربن Svante رهبری می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
شورون با رونق بخش، دور سرمایه گذاری 318 میلیون دلاری را برای شرکت جذب کربن Svante رهبری می کند

شورون با رونق بخش، دور سرمایه گذاری 318 میلیون دلاری را برای شرکت جذب کربن Svante رهبری می کند
کلود لتورنو، رئیس و مدیر عامل Svante، در رویداد پیشگامانه شرکت در ژوئن 2022. (عکس از Svante)

Svante، مستقر در بریتیش کلمبیا، یک سری E به ارزش 318 میلیون دلار جمع‌آوری کرد. تامین مالی توسط شورون نیو انرژی، یک بخش از غول سوخت‌های فسیلی شورون، رهبری می‌شد.

Svante گزارش می دهد که در مجموع 474 میلیون دلار جمع آوری کرده است. در سال 2007 راه اندازی شد و 216 کارمند دارد.

به گفته سخنگوی Svante، بودجه جدید به شرکت کمک می کند تا دو کارخانه تولید فیلتر کربن در اندازه تجاری بسازد. در ماه ژوئن، این شرکت برای دفتر مرکزی و سایت تولیدی جدید خود در برنابی، واقع در شرق ونکوور، اقدامی پیشگامانه برگزار کرد.

کلود لتورنو، رئیس و مدیرعامل Svante در بیانیه ای گفت: “ما در تلاش هستیم تا با ساختن این مرکز تولید، بزرگترین موانع در راه استقرار سریع جذب کربن صنعتی را از بین ببریم، که انتظار داریم به ما اجازه دهد تا به سرعت دفتر سفارش خود را گسترش دهیم.” .

فن آوری Svante از فیلترهای پوشش داده شده با جاذب نانو مواد جامد برای جذب دی اکسید کربنی که با گازهای دودکش صنعتی آزاد می شود، استفاده می کند. سپس CO2 برای مقاصد ذخیره سازی یا صنعتی متمرکز می شود. این شرکت گفت که این فناوری برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله تولید هیدروژن، خمیر و کاغذ، آهک، سیمان، فولاد، آلومینیوم و مواد شیمیایی مناسب است.

شورون با رونق بخش، دور سرمایه گذاری 318 میلیون دلاری را برای شرکت جذب کربن Svante رهبری می کند
تجهیزات تولید رول به رول در تاسیسات تولید فیلتراسیون Svante در برنابی، بریتیش کلمبیا (عکس از Svante)

این فناوری هنوز به صورت تجاری در دسترس نیست. در حال حاضر در سه مرکز آزمایشی در حال اجرا است:

  • پروژه ای که با شورون در سال 2020 در تاسیسات کرن ریور شرکت نفت در دره سن خواکین، کالیفرنیا راه اندازی شد. این تلاش توسط وزارت انرژی ایالات متحده تامین مالی می شود و باید روزانه 25 تن CO2 حذف شود.
  • تظاهرات با Cenovus (سابق هاسکی انرژی) در ساسکاچوان برای گرفتن 30 تن کربن در روز از یک مولد بخار گاز طبیعی.
  • پروژه ای در کارخانه سیمان لافارژ کانادا در ریچموند، بریتیش کلمبیا برای جذب روزانه 1 تن CO2 در محل و تزریق آن به محصولات سیمانی این شرکت.

فن آوری Svante همچنین می تواند برای “گرفتن مستقیم هوا” استفاده شود، که CO2 را از هوای اطراف ما می کشد – کاری پیچیده تر از جذب آن از یک منبع متمرکز.

آخرین دور این شرکت شامل 13 سرمایه گذار دیگر بود که سرمایه های مرتبط با شرکت 3M، سامسونگ و یونایتد ایرلاینز را جذب کرد.

سالی رکورددار برای استارت آپ های حذف کربن

Svante Great Circle یکی از نقاط داده در یک سال تاریخی برای بخش جذب و ذخیره کربن است.

  • بر اساس گزارش PitchBook، حتی قبل از اخبار Svante، سه ماهه دوم سال 2022 شاهد یک رکورد سرمایه گذاری با 841.5 میلیون دلار سرمایه از طریق 11 معامله بود.
  • هفته گذشته، DOE از راه اندازی چهار برنامه جذب کربن با بودجه 3.7 میلیارد دلاری از قانون زیرساخت دو حزبی رئیس جمهور بایدن خبر داد. (در یک چرخش بحث برانگیز، اکنون این تلاش شامل حمایت از پروژه های جذب کربن است که تولید سوخت فسیلی را تسهیل می کند.)
  • در ماه آوریل، Stripe، Alphabet، Shopify، Meta و McKinsey Sustainability، Frontier را راه اندازی کردند، یک تعهد 9 ساله 925 میلیون دلاری برای پرداخت به شرکت ها برای حذف دائم کربن از جو.
  • بر اساس گزارش اکتبر موسسه گلوبال سی سی اس، تعداد بی سابقه ای از پروژه های تجاری جذب و ذخیره کربن در حال انجام است: 196 تاسیسات در حال انجام یا عملیاتی هستند، از جمله 30 مورد در حال بهره برداری، 11 مورد در دست ساخت و 153 مورد در دست توسعه.

در حالی که تلاش‌های حذف کربن در سراسر جهان پراکنده است، شمال غربی اقیانوس آرام از طریق مسیرهای متعدد درگیر فضای ترسیب کربن است.

Carbon Engineering، دومین شرکت جذب کربن مستقر در بریتیش کلمبیا، در حال کار بر روی جذب مستقیم هوا است. سرمایه گذاران آن شامل بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و شورون هستند.

مایکروسافت در پیگیری حذف کربن، از جمله سرمایه‌گذاری در شرکت جذب کربن Climeworks، و همچنین جنگل‌داری و جذب مبتنی بر خاک، یک رهبر شرکتی است. آمازون از صندوق تعهد اقلیمی خود برای سرمایه گذاری در Pachama استفاده می کند، شرکتی که ابزارهایی برای ردیابی جبران کربن ایجاد می کند.

آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام، یک تأسیسات با بودجه DOE در شرق واشنگتن، در حال تحقیق در مورد فن آوری های حذف کربن است.

حتی با وجود پیشرفت‌هایی که در توسعه فن‌آوری‌های جدید جذب کربن انجام شده است، این هنوز تنها نشان دهنده کاهش در سطل انتشار است. بر اساس گزارش موسسه گلوبال CCS، مجموع تأثیر پروژه‌های جذب و ذخیره‌سازی کربن موجود و پیشنهادی در مجموع 244 میلیون تن کربن در سال است.

بلومبرگ خاطرنشان می کند که این معادل کمتر از 1 درصد از 36 میلیارد تن گازهای گلخانه ای برآورد شده در سال گذشته است.