• خانه
  • اخبار
  • شناسایی میکروبی که با تولید گاز متان الکتریسیته تولید می کند

شناسایی میکروبی که با تولید گاز متان الکتریسیته تولید می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
شناسایی میکروبی که با تولید گاز متان الکتریسیته تولید می کند

محققان هلندی میکروبی را کشف کردند که می تواند با تنفس متان الکتریسیته تولید کند.

تاکنون دانشمندان روش های مختلفی را برای استفاده بهینه از انرژی و جلوگیری از گرمای بیش از حد آزمایش کرده اند. محققان هلندی پیش از این موفق شده اند با کمک یک میکروب تازه کشف شده الکتریسیته تولید کنند. یکی از گازهای مخرب در زمینه گرمایش زمین گاز متان است. بنابراین می تواند گرمایش را حدود 25 درصد بیشتر از دی اکسید کربن افزایش دهد. به همین دلیل، محققان هلندی در حال کار بر روی میکروب های باکتری مانند هستند که نوعی نیروگاه برای استخراج الکتریسیته از گاز متان هستند. این نوع باکتری ها یا میکروب ها در محیط های سخت زنده می مانند. آنها همچنین می توانند بدون اکسیژن و تنها با تنفس متان زنده بمانند.

این میکروب که باستان‌های متانوتروف بی‌هوازی (ANME) نامیده می‌شود، متابولیسم جذابی دارد که می‌تواند با رقیق کردن الکترون‌ها از طریق یک سری واکنش‌های الکتروشیمیایی، متان را به الکتریسیته تبدیل کند.

آزمایش های محققان بر روی این میکروب موفقیت آمیز بود و آنها توانستند با ولتاژ بسیار پایین برق تولید کنند. اما نحوه تبدیل شدن به این موجودات هنوز مشخص نشده است. البته یکی از چالش های استفاده از این روش، پرورش این جنین است. به گفته محققان، رشد این نمونه از میکروب ها به منظور تولید برق در واقع ساخت یک نوع باتری با دو پایانه بیولوژیکی و شیمیایی است. این آزمایش همچنین نشان داد که 31 درصد از انرژی موجود در متان به الکتریسیته تبدیل می شود که می تواند معادل عملکرد نیروگاه ها باشد.