• خانه
  • اخبار
  • شرکت هوانوردی سبز ZeroAvia در حال گسترش به حیاط خلوت بوئینگ با فناوری هیدروژن-الکتریک است.

شرکت هوانوردی سبز ZeroAvia در حال گسترش به حیاط خلوت بوئینگ با فناوری هیدروژن-الکتریک است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
شرکت هوانوردی سبز ZeroAvia در حال گسترش به حیاط خلوت بوئینگ با فناوری هیدروژن-الکتریک است.

شرکت هوانوردی سبز ZeroAvia در حال گسترش به حیاط خلوت بوئینگ با فناوری هیدروژن-الکتریک است.
در 19 ژانویه، ZeroAvia یک پرواز آزمایشی از Dornier 228 مجهز به نمونه اولیه پیشرانه هیدروژنی الکتریکی خود را انجام داد. (عکس از ZeroAvia از طریق توییتر)

ZeroAvia اخیراً به دلیل موفقیت آمیزترین پرواز با بزرگترین هواپیمای هیدروژنی باتری تا به امروز، سرفصل اخبار را به خود اختصاص داده است. عملیات اصلی این استارت آپ در کالیفرنیا و بریتانیا است – پرواز آزمایشی هفته گذشته در فرودگاهی در غرب لندن بود – اما شرکت هوانوردی سبز در شمال غربی اقیانوس آرام نیز فرود آمده است.

ZeroAvia در حال ایجاد عملیات تحقیق و توسعه خود در Paine Field در اورت، واشنگتن و افزایش نیروی کار خود در این منطقه است. ایالت واشنگتن، خانه تاریخی بوئینگ سنگین وزن هوافضا، برای ZeroAvia و دیگر تازه واردان هوانوردی مانند MagniX، Eviation و Universal Hydrogen جذاب است.

استارت‌آپ‌ها در تلاش هستند تا جایگزین‌های سازگار با آب و هوا را برای پروازهای سوخت فسیلی ایجاد کنند. این شامل سلول های سوختی هیدروژن، گاز هیدروژن سوزانده شده در موتورهای احتراق داخلی، باتری ها و ترکیبی از فناوری ها می شود.

brooztechnology با سرگئی کیسلف، معاون اروپایی ZeroAvia تماس گرفت تا درباره نقطه عطف اخیر پرواز و توسعه آن در شمال غربی اقیانوس آرام بیشتر بداند.

شرکت هوانوردی سبز ZeroAvia در حال گسترش به حیاط خلوت بوئینگ با فناوری هیدروژن-الکتریک است.
سرگئی کیسلف، معاون اروپایی ZeroAvia. (عکس از ZeroAvia)

درس هایی از پرواز آزمایشی

ZeroAvia در سال 2017 راه اندازی شد و اولین پرواز آزمایشی خود را در سال 2020 از یک هواپیمای شش سرنشینه هیدروژنی انجام داد. هواپیمایی که در 19 ژانویه به پرواز درآمد، یک Dornier 228 19 نفره بود، چالش های فنی و نظارتی بسیار بزرگ تری را به همراه داشت و کسب و کارها را ملزم به تکامل کرد. به سرعت برای حفظ سرعت پس از آن پرواز قبلی، کیسلف گفت: “ما اساساً شرکت کوچک خود را حرفه ای کردیم.”

دورنیر 228 به نمونه اولیه محرک هیدروژن الکتریکی این شرکت در بال چپ و یک موتور بنزینی در سمت دیگر مجهز بود.

کیسلف گفت: «سیستم ها طبق پیش بینی کار می کردند. «ما خوشحال بودیم که پیل سوختی هیدروژنی بسیار پایدار عمل کرد. هیچ غافلگیری وجود نداشت.» مزیت دیگر: پیشرانه نیروی رانش بیشتر از حد انتظار تولید می کند.

توسعه در میدان پین

به عنوان بخشی از توافق با خطوط هوایی آلاسکا، ZeroAvia در ماه فوریه انجام تحقیق و توسعه را در دو آشیانه در Paine Field آغاز خواهد کرد. این شرکت همچنین اخیراً قراردادی را برای استفاده از آشیانه سوم در این زمینه امضا کرده است.

در این فضای جدید، ZeroAvia یک هواپیمای De Havilland Q400 را از آلاسکا تحویل خواهد گرفت. این استارت آپ قصد دارد این هواپیمای 76 نفره را به سیستم نیروی محرکه هیدروژن الکتریکی خود برای اهداف نمایشی مجهز کند.

کیسلف گفت، از آنجایی که شرکت به توسعه خود ادامه می دهد، هنوز تصمیم نگرفته است که محل تولید در آمریکای شمالی کجا باشد، اما ایالت واشنگتن همچنان در حال اجراست. این استارت آپ حدود 30 کارمند در سیاتل و اورت دارد و انتظار دارد این تعداد در آینده نزدیک دو برابر شود.

آیا ممکن است قرارداد بوئینگ در دست اقدام باشد؟

بوئینگ هنوز عملیات قابل توجهی در اورت دارد – آیا می توان مشارکتی بین گارد قدیمی و جدید ایجاد کرد؟

کیسلف گفت، ZeroAvia در حال مذاکره با چندین سازنده هواپیما است، و Boeing یکی از آنهاست. در این مرحله نمی‌توانیم چیزی را به‌طور عمومی به اشتراک بگذاریم، اما البته بوئینگ به این فکر می‌کند که فضای پایداری چگونه تکامل خواهد یافت.»

این استارت‌آپ در حال حاضر به مزایای حضور تایتان هوانوردی پی برده است که شامل مجموعه‌ای از کارمندان مجرب هوافضا و زنجیره تامین توسعه‌یافته است.

کیسلف گفت: «این در حال حاضر چیزی شبیه به یک همکاری است. ما از وجود بوئینگ سود می بریم و مشتاقانه منتظر روابط بسیار عمیق تر با آنها هستیم.

پیش بینی اولین پروازهای تجاری

ZeroAvia قصد دارد تا سال 2025 پروازهای تجاری با پیل های سوختی هیدروژنی را انجام دهد. کیسلف گفت که این شرکت هواپیمای سسنا را که برای اولین بار در سال 1982 ساخته شد و به طور معمول می تواند 9 مسافر را حمل کند، به عنوان “فروم هواپیما” انتخاب کرده است.

پس مسافران از کجا می توانند برای اولین پروازهای تجاری ZeroAvia بلیط رزرو کنند؟

کیسلف گفت: این سوال خوبی است. پاسخ تا حد زیادی به تایید اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده یا مشابه آن در بریتانیا، سازمان هواپیمایی کشوری می رسد.

با این حال، کیسلف به سمت ایالات متحده گرایش دارد. او گفت: «مشتری پرتاب احتمالاً در آمریکا خواهد بود.