• خانه
  • اخبار
  • شرکت انرژی هسته‌ای که توسط بیل گیتس موسس شد، ۷۵۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد که یکی از بزرگترین دورهای تاریخ فناوری سیاتل است.

شرکت انرژی هسته‌ای که توسط بیل گیتس موسس شد، ۷۵۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد که یکی از بزرگترین دورهای تاریخ فناوری سیاتل است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
شرکت انرژی هسته‌ای که توسط بیل گیتس موسس شد، ۷۵۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد که یکی از بزرگترین دورهای تاریخ فناوری سیاتل است.

تجهیزات تست TerraPower
آزمایشگاه TerraPower تجهیزات و فرآیندهای نسل بعدی راکتورهای هسته ای را آزمایش می کند. (عکس brooztechnology/کوین لیزوتا)

TerraPower، یک شرکت برق هسته‌ای Bellevue واقع در واشنگتن که توسط بیل گیتس تأسیس شده است، 750 میلیون دلار بودجه جدید دریافت کرده است.

این یکی از بزرگترین دورهای تامین مالی تا کنون برای یک شرکت خصوصی در منطقه سیاتل و یکی از بزرگترین برای یک شرکت برق هسته ای است.

گیتس با همکاری شرکت SK، مستقر در کره جنوبی، آخرین دور را رهبری کرد. و SK Innovation که 250 میلیون دلار از TerraPower پشت سر گذاشته است. یک بیانیه مطبوعاتی اشاره کرد که افزایش سرمایه “حداقل 750 میلیون دلار افزایش می یابد.”

ماموریت اصلی TerraPower توسعه فناوری‌های راکتور هسته‌ای است که برای تولید انرژی بدون کربن ایمن‌تر و کارآمدتر تلقی می‌شوند.

این شرکت با جنرال الکتریک هیتاچی در حال کار بر روی یک رآکتور هسته ای نمایشی است که بخشی از بودجه آن توسط وزارت انرژی ایالات متحده تامین می شود که در وایومینگ ساخته می شود و تا سال 2028 عملیاتی می شود و حداکثر 500 مگاوات برق تولید می کند.

علاوه بر کار مفهومی راکتور، TerraPower برنامه‌ای دارد که بر کاربردهای پزشکی فناوری هسته‌ای تمرکز دارد – برنامه‌هایی که می‌توانند از سوخت هسته‌ای مصرف‌شده استفاده کنند.

موهوان کیم، مدیرعامل SK در بیانیه ای گفت: “ما متعهد به حمایت از استقرار جهانی محصولات تغییر دهنده بازی TerraPower هستیم.” ما شاهد هم افزایی مهمی در تجارت خود هستیم و این سرمایه گذاری اهداف استراتژیک جهانی کربن زدایی ما را تقویت می کند.”

انرژی هسته ای در حال حاضر نزدیک به 19 درصد از برق ایالات متحده را تامین می کند. منابع انرژی تجدید پذیر 20.1 درصد و سوخت های فسیلی 60.8 درصد سهم دارند.

سایر شرکت‌های توسعه‌دهنده فناوری‌های انرژی هسته‌ای عبارتند از پورتلند، NuScale Power مستقر در اورگان، انرژی زمینی، وستینگهاوس الکتریک و غیره.

مدیر عامل TerraPower، کریس لوسک، مدیرعامل سابق Westinghouse و AREVA، می‌گوید: «چه این موضوع برای مقابله با تغییرات اقلیمی با انرژی هسته‌ای پیشرفته بدون کربن یا مبارزه با سرطان با ایزوتوپ‌های هسته‌ای باشد، تیم ما راه‌حل‌های فناوری را به کار می‌گیرد و سرمایه‌گذاران در سراسر جهان به آن توجه می‌کنند.» در بیانیه ای گفت.

گیتس در سال 2006 TerraPower را تأسیس کرد و رئیس آن است. تحقیقات این شرکت در بیشتر دوران حیات خود در آزمایشگاهی انجام شده است که با تاسیسات Intellectual Ventures در Bellevue قرار دارد. در اواخر سال 2019، TerraPower یک مرکز تحقیقاتی به مساحت 65000 فوت مربع در اورت، واشنگتن، نزدیک پین فیلد و یکی از کارخانه‌های هواپیماسازی بوئینگ تأسیس کرد.

گیتس سال‌ها با قانون‌گذاران لابی کرده است تا در مشارکت‌های دولتی و خصوصی برای تامین مالی نوآوری انرژی هسته‌ای شرکت کنند. یکی از بنیانگذاران مایکروسافت سال گذشته به brooztechnology گفت که «دلیل اصلی [nuclear power] اکنون با شکست مواجه شده است که ساخت رآکتورها بسیار گران شده است. آنها رقابتی نیستند، به خصوص در مکانی که گاز طبیعی بسیار ارزان است.

TerraPower یکی از چندین سرمایه گذاری مرتبط با آب و هوا است که توسط گیتس تأسیس و/یا تأمین مالی شده است، او همچنین ریاست Breakthrough Energy را بر عهده دارد که یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر 2 میلیارد دلاری را مدیریت می کند.