• خانه
  • اخبار
  • شایعه قاتل زنجیره‌ای سیاتل درسی دیگری برای کشف اطلاعات نادرست ارائه می‌دهد

شایعه قاتل زنجیره‌ای سیاتل درسی دیگری برای کشف اطلاعات نادرست ارائه می‌دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
شایعه قاتل زنجیره‌ای سیاتل درسی دیگری برای کشف اطلاعات نادرست ارائه می‌دهد

شایعه قاتل زنجیره‌ای سیاتل درسی دیگری برای کشف اطلاعات نادرست ارائه می‌دهد
پستی در صفحه فیس بوک dubseatv در مورد یک قاتل زنجیره ای مظنون در منطقه سیاتل به عنوان اطلاعات نادرست علامت گذاری شده است. (اسکرین شات فیسبوک)

انتشار سریع ادعاها در رسانه های اجتماعی در آخر هفته درباره یک قاتل زنجیره ای مظنون در منطقه سیاتل توسط مقامات اجرای قانون تکذیب شد و توسط راستی آزمایی ها رد شد.

یکی از محققان دانشگاه واشنگتن روز سه‌شنبه بینش‌هایی را در مورد سیگنال‌هایی که یک شایعه ایجاد می‌کند، نحوه انتشار چنین محتوایی آنلاین و آنچه مصرف‌کنندگان می‌توانند برای جستجوی حقیقت انجام دهند، ارائه کرد.

تیلور آقاجانیان از مرکز UW برای عموم آگاه به brooztechnology می‌گوید: «در سطح بسیار پایه، جستجوی جانبی در مرورگر خود انجام دهید تا ببینید آیا گزارش شده است یا می‌توانید تأیید کنید که آیا می‌توانید هر یک از چیزها را برای شروع کارتان تأیید کنید.

او گفت که چنین مواردی به عنوان ادعاهای “دوست دوست” شناخته می شوند و تمایل دارند سریعتر منتشر شوند زیرا یک کاربر به اندازه کافی به کاربر دیگری در شبکه خود اعتماد دارد تا اطلاعات ارسال شده توسط آن کاربر را به اشتراک بگذارد. کپی و چسباندن یک اسکرین شات بدون نیاز به افزودن گزارش های شخصی یا زمینه نیز این روند را سرعت می بخشد.

آقاجانیان، که قبلاً برای مقابله با لفاظی‌های ضد واکسن در طول همه‌گیری کووید-19 کار می‌کرد، پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آتی، بر یکپارچگی انتخاباتی تمرکز کرده است. او شایعات مربوط به یک قاتل زنجیره ای در سیاتل را در ردیف اطلاعات نادرست قرار نمی دهد.

آقاجانیان گفت: «لزوماً فکر نمی‌کنم که این دقیقاً مشابه بسیاری از شایعات پیش از انتخابات باشد، زیرا فکر می‌کنم بیشتر توسط بازیگران واقعی که سعی دارند شما را فریب دهند، تقویت می‌شود.» از نظر من، این بیشتر شبیه یک افسانه شهری است تا یک اطلاعات غلط عمدی که به دموکراسی آسیب می رساند.»

به نظر می رسد شایعه قاتل سریالی از چند راه مختلف به صورت آنلاین مورد توجه قرار گرفته است.

Dubseatvیک گردآورنده اخبار مستقر در سیاتل، بعدازظهر شنبه توییت کرد که کارآگاهان کلانتر شهرستان کینگ در حال «به اطلاع مردم محلی» از یک قاتل زنجیره‌ای در سیاتل هستند و اجساد زنان در مناطق Burien و SoDo پیدا شده است. Dubseatv همچنین در اینستاگرام خود نوشت که چهار زن پیدا شده اند و “کارآگاهان از مراجعه به رسانه ها برای جلوگیری از طعمه گذاری مظنون یا مظنونان اجتناب می کنند.”

اسکرین شات ها نیز به صورت آنلاین ظاهر شدند پست الکترونیک یک مدیر بار در سیاتل برای کارکنان در مورد چگونگی ربوده شدن و تکه تکه شدن زنان 30 ساله در منطقه ای در جنوب شهر فرستاده شد. اینگونه بود که آقاجانیان با انتشار این شایعه در آن جامعه، روز شنبه از طریق پیامک از شخصی که در حال بارفروشی بود، این ادعا را شنید.

آقاجانیان گفت: “دلیل توزیع آن به احتمال زیاد دلایل مثبت برای ارتقای ایمنی در جامعه است.”

اداره پلیس سیاتل توییت کرد شنبه شب که او “تعدادی پرس و جو” در مورد این شایعه دریافت کرده است و این وزارتخانه “*هیچ* پرونده سریالی” ندارد.

کلانتر شهرستان کینگ نیز توییت کرد این وزارتخانه «از گزارش‌های رسانه‌های اجتماعی آنلاین تأیید نشده آگاه بود که تحقیقات مرگ منتخب در نزدیکی پارک جنوبی/SR 509 ممکن است ویژگی‌های مشابهی داشته باشند. در حال حاضر، کلانتری هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع برای پرونده های تحت صلاحیت ما پیدا نکرده است.

کارآگاهان کلانتری در حال تحقیق در مورد کشف جسد یک زن در امتداد SR 509 در 7 اکتبر هستند، اما نه چندین جسد.

شهر Burien و اداره پلیس Burien این اطلاعیه را از کلانتر در صفحات فیس بوک مربوطه خود به اشتراک گذاشتند.

یک پست در اینستاگرام dubseatv و همچنین یک پست در صفحه فیس بوک dubseatv اکنون دارای یک نام اطلاعاتی “نادرست” است و می گوید که این پست توسط حقیقت یاب های مستقل تأیید شده است که گزارش می دهند “اطلاعات هیچ مبنای واقعی ندارد.”

فیس‌بوک و اینستاگرام که توسط متا اداره می‌شوند، پیوندی به یک داستان راست‌آزمایی آسوشیتدپرس منتشر کردند که دوشنبه منتشر شد. این سازمان خبری گفت که این داستان بخشی از تلاش‌های آن برای مقابله با اطلاعات نادرست گسترده است، “از جمله همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های خارجی برای افزودن زمینه واقعی به محتوای گمراه‌کننده منتشر شده آنلاین.”

آقاجانیان گفت که در این موارد می‌تواند سطحی از بی‌اعتمادی نهادی وجود داشته باشد، زیرا کاربران نسبت به آنچه توسط پلیس، رسانه‌ها یا پلتفرم‌های فناوری که برچسب اطلاعات نادرست بر چیزی می‌زنند، بی‌اعتماد هستند.

«بعضی از مردم آن را به عنوان نشانه ای از این موضوع می دانند بیشتر ▼ آقاجانیان گفت: “درست است. فیس‌بوک گفت این درست نیست… من باور نمی‌کنم.”

Dubseatv، که خود را با عنوان «نه. 1 در سرگرمی، اخبار و فرهنگ در سیاتل.” اکثر دنبال کنندگان آن در اینستاگرام با 158000 نفر است. این سایت میم های مرتبط با اخبار مختلف را با اطلاعات نامشخصی که ظاهراً از منابع دیگر استخراج شده است منتشر می کند.

brooztechnology به یک آدرس ایمیل در صفحه فیس بوک dubseatv دسترسی پیدا کرده است تا در مورد اینکه چه کسی سایت را اداره می کند، چگونه اطلاعات را جمع آوری می کند و چگونه با اطلاعات نادرست برخورد می کند، نظر دهد. اگر پاسخی شنیدیم، این داستان را به‌روزرسانی خواهیم کرد.