• خانه
  • اخبار
  • سیاتل در حال راه اندازی یک سیستم مجوز برای شرکت هایی است که وسایل نقلیه خودران را در خیابان های شهر آزمایش می کنند

سیاتل در حال راه اندازی یک سیستم مجوز برای شرکت هایی است که وسایل نقلیه خودران را در خیابان های شهر آزمایش می کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سیاتل در حال راه اندازی یک سیستم مجوز برای شرکت هایی است که وسایل نقلیه خودران را در خیابان های شهر آزمایش می کنند

سیاتل در حال راه اندازی یک سیستم مجوز برای شرکت هایی است که وسایل نقلیه خودران را در خیابان های شهر آزمایش می کنند
یک وسیله نقلیه Zoox در حال گردش در پردیس آمازون در سیاتل است. (عکس از GeekWIre/Taylor Soper)

شرکت‌های فناوری و خودروسازانی که می‌خواهند خودروهای خودران را در خیابان‌های سیاتل آزمایش کنند، اکنون باید مجوزی دریافت کنند که نشان دهد آنها با مقررات ایمنی و مسئولیت مطابقت دارند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل در Advice به brooztechnology گفت که شورای شهر سیاتل و وزارت حمل و نقل در پاسخ به نگرانی های ایمنی که توسط شهروندان مطرح شده بود، پس از اعلام برنامه هایی مانند آمازون برای آزمایش خودروهای خودران در شهر، برنامه مجوز را در 14 نوامبر راه اندازی کردند. .

پدرسن در ایمیلی گفت: «من معتقدم این یک گام معقول برای ایمنی، شفافیت و مسئولیت‌پذیری اساسی برای شرکت‌هایی است که به دنبال آزمایش فناوری‌های نوظهور در خیابان‌های عمومی ما هستند.

شرکت‌هایی که به دنبال این مجوز هستند، باید قبل از شروع آزمایش و نمایش لوگوی شرکت‌ها به‌طور برجسته روی خودروهای خودران خود، شهر را مطلع کنند. این مجوز همچنین از شرکت‌ها می‌خواهد که اطلاعات مربوط به برنامه‌های آموزشی راننده آزمایشی، هرگونه برخورد یا سایر حوادث مربوط به وسایل نقلیه خود و گواهی بیمه را با شهر به اشتراک بگذارند. مردم باید از قصد خلبانی یک خودروی خودران از طریق حداقل دو رویداد عمومی برای دریافت مجوز مطلع شوند.

قبل از برنامه مجوز سیاتل، شرکت هایی که به دنبال آزمایش وسایل نقلیه خودران (AVs) در ایالت واشنگتن بودند با موانع متعددی روبرو بودند. دپارتمان صدور مجوز واشنگتن به سادگی از شرکت‌ها می‌خواهد که اگر دستگاه‌های AV را در ایالت آزمایش می‌کنند، گواهی بیمه ارائه دهند و تأیید کنند که یک اپراتور انسانی در طول آزمایش رانندگی حضور خواهد داشت. شورای شهر می‌گوید قوانین جدید آن بر اساس فرآیند خودگواهی دولتی است.

ایالت AV در سیاتل

سیاتل در حال راه اندازی یک سیستم مجوز برای شرکت هایی است که وسایل نقلیه خودران را در خیابان های شهر آزمایش می کنند
در منطقه سیاتل، Waymo ماه گذشته آزمایش نسل پنجم فناوری Waymo Driver خود را در خودروهای متمایز تمام الکتریکی جگوار I-PACE آغاز کرد. (عکس از Waymo)

شرکت‌های خودروهای خودمختار اغلب شهرهایی را بر اساس ویژگی‌های متمایز موقعیت جغرافیایی خود برای آزمایش انتخاب می‌کنند. با این معیار، سیاتل چیزهای زیادی برای ارائه دارد. هوا غیرقابل پیش‌بینی است، تپه‌ها و آب‌های زیادی وجود دارد، و – همانطور که هر کسی که در شهر رانندگی می‌کند به شما خواهد گفت – جاده‌های عجیبی وجود دارد.

این شرایط باعث شد Zoox، Waymo و GM’s Cruise برنامه های آزمایشی را در منطقه سیاتل راه اندازی کنند. آمازون در سال 2020 استارتاپ رباتیک Zoox را خریداری کرد و سال گذشته برنامه آزمایشی را در شهر خود اعلام کرد. شرکت NVIDIA همچنین قصد خود برای آزمایش AV را با وزارت مجوز واشنگتن تأیید کرده است.

آمازون در بیانیه‌ای اعلام کرد: آزمایش در یک شهر جدید به وسیله نقلیه و هوش مصنوعی ما این شانس را می‌دهد که چالش‌های جدیدی از جمله آب‌وهوا و زیرساخت‌های مختلف، آیین‌نامه‌های متفاوت و فرهنگ رانندگی متفاوت را تجربه کنند. این چالش‌ها به ما کمک می‌کنند تا در سخت‌افزار و نرم‌افزار خود تکرار کنیم و در نهایت قابلیت‌های Zoox را گسترش دهیم.»

برنامه‌های آمازون پرچم‌های قرمز را برای گروه‌های ایمنی خیابان سیاتل برافراشت. شهردار مایک مک‌گین، شهردار سابق سیاتل و مدیر فعلی America Walks، سال گذشته به سیاتل تایمز گفت که “ایمنی از شما می‌خواهد که آهسته پیش بروید و در مقابل علائم خطر توقف کنید.” او گفت که در گذشته این یک چالش برای وسایل نقلیه خودران در محیط شهری با عابران پیاده و دوچرخه بوده است.

پدرسن گفت که این مجوز برای “تعادل بین این نگرانی ها و اشتیاق ما برای فناوری های نوظهور” طراحی شده است.

اما همه به آینده فناوری خوشبین نیستند. نگرانی های ایمنی و پیشرفت کند باعث شده است که برخی از کارشناسان زنگ خطر را برای صنعت خودروهای خودران به صدا در آورند.

هنوز کاملا نه

سیاتل در حال راه اندازی یک سیستم مجوز برای شرکت هایی است که وسایل نقلیه خودران را در خیابان های شهر آزمایش می کنند
کریس اورمسون، مدیر عامل Aurora، در اجلاس brooztechnology در سیاتل در ماه اکتبر سخنرانی کرد. (عکس از brooztechnology/Dan DeLong)

در اجلاس brooztechnology در سال 2015، نیک هانوئر – سرمایه‌گذار اولیه در آمازون که به پیش‌بینی روندهای فناوری شهرت داشت – پیش‌بینی جسورانه‌ای کرد. او گفت پسر نوجوانش می تواند “آخرین نسل بچه هایی باشد که رانندگی می کنند”.

او گفت تا سال 2018 ما ماشین های خودران خواهیم داشت و خیلی بهتر خواهد شد.

در آن زمان این ادعای ظالمانه نبود، اما نزدیک به دو دهه و حدود 206 میلیارد دلار از زمانی که خودروسازان شروع به نمایش فناوری خودران کردند، آمده و رفته است و هنوز هیچ وسیله نقلیه کاملاً مستقلی برای فروش به مردم وجود ندارد. همانطور که بلومبرگ گزارش می دهد، ارزش شرکت های AV به سرعت در حال کاهش است زیرا برخی کارشناسان هشدار می دهند که “این یک کلاهبرداری است.” در همین حال، اوبر و لیفت از برنامه های خود برای ساخت خودروهای خودران خودداری کرده اند.

با این حال، این صنعت هنوز هم معتقدان خود را دارد. کریس اورمسون، مدیرعامل شرکت فناوری رانندگی خودران Aurora، طی سخنانی در نشست brooztechnology 2022، گفت که خودروهای کاملاً خودمختار بیش از آنچه انتظار می‌رود نزدیک‌تر هستند.

Urmson گفت که Aurora کامیون‌هایی در جاده‌های تگزاس دارد که «هر روز بار را برای مشتریان می‌کشند» و در حالی که همیشه یک اپراتور انسانی در آنجا حضور دارد، «اکثر اوقات این کار به تنهایی انجام می‌شود».

با این حال، هنگامی که از او پرسیده شد که آیا نرم افزار به طور کامل کنترل خواهد شد یا خیر، Urmson اعتراف کرد که “هنوز کاملاً وجود ندارد.”

چشم انداز نظارتی

تنظیم‌کننده‌ها می‌خواهند در صورت و زمانی که وسایل نقلیه خودران به آنجا رسیدند، آماده باشند. بر اساس پایگاه داده ای که توسط کنفرانس ملی قانونگذاران ایالتی گردآوری شده است، قانونگذاران 129 لایحه مربوط به خودروهای خودران را در 42 ایالت تصویب کرده اند.

همانطور که توسط Citylab گزارش شده است، شهرهایی مانند سیاتل نیز در مقررات AV پیشرو هستند. زمانی که اپلیکیشن‌های سواری مانند Uber و Lyft ناگهان شروع به تغییر چشم‌انداز حمل‌ونقل عمومی کردند، دولت‌های شهری گرفتار این شدند که با ماشین‌های خودران جلوتر باشند.

موسسه Urban در ماه سپتامبر گزارشی را با مقررات توصیه شده برای وسایل نقلیه خودران منتشر کرد. محققان پیشنهاد می‌کنند که دولت‌های محلی از خودروسازان می‌خواهند آزمایش‌ها را گسترش دهند، استانداردهای طراحی متمرکز بر ایمنی را رعایت کنند، به خودروهای بدون آلایندگی انتقال یابند و خدمات خودران را به شیوه‌ای عادلانه ارائه دهند. این توصیه ها با برنامه مجوز جدید سیاتل مطابقت دارد.