• خانه
  • اخبار
  • سود بخش ویندوز مایکروسافت برای اولین بار پس از اوج گیری همه گیر کاهش یافت

سود بخش ویندوز مایکروسافت برای اولین بار پس از اوج گیری همه گیر کاهش یافت

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سود بخش ویندوز مایکروسافت برای اولین بار پس از اوج گیری همه گیر کاهش یافت

سود بخش ویندوز مایکروسافت برای اولین بار پس از اوج گیری همه گیر کاهش یافت
مدیر عامل مایکروسافت، ساتیا نادلا، که در اینجا در حال معرفی ویندوز 365 در یک رویداد قبلی دیده شد، با وجود کاهش کوتاه مدت فروش، نسبت به تجارت رایانه های شخصی ویندوز ابراز خوش بینی کرد.

سود بیش از 5 درصد در بخش مایکروسافت که شامل کسب و کار ویندوز این شرکت می شود، کاهش یافت که اولین کاهش در نزدیک به سه سال گذشته بود، زیرا افزایش فروش رایانه های شخصی ناشی از این همه گیری متوقف شد.

ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، در سخنرانی روز سه‌شنبه درباره درآمد شرکت، نسبت به آینده ویندوز ابراز خوش‌بینی کرد. نادلا گفت که محموله‌های رایانه‌های شخصی بیشتر از قبل از همه‌گیری بوده است و به افزایش استفاده ماهانه از برنامه برای ویندوز 11 اشاره کرد. او گفت که این شرکت همچنین در حال افزایش سهم خود از بازار رایانه‌های شخصی است.

با این حال، پایان رنسانس همه‌گیر رایانه‌های شخصی، بیشتر نشان می‌دهد که چرا برای مایکروسافت بسیار حیاتی بود که به طور تهاجمی به زیرساخت‌های ابری و سرویس‌های آنلاین مبتنی بر اشتراک که از بیش از یک دهه پیش شروع شده بود، گسترش دهد – و چرا ویندوز اکنون از Windows 365 و Cloud پیروی می‌کند. محاسبات .

در سطح شرکت، مایکروسافت افزایش 12 درصدی درآمد را در سه ماهه به 51.9 میلیارد دلار و افزایش 2 درصدی سود به 16.7 میلیارد دلار گزارش کرد که با ادامه رشد کسب و کار ابری خود، کاهش ویندوز را جبران کرد.

این نتایج کمتر از انتظارات وال استریت بود، اما سهام مایکروسافت در معاملات صبح روز چهارشنبه نزدیک به 5 درصد افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران نسبت به راهنمایی های شرکت برای سال آینده واکنش خوش بینانه ای نشان دادند.

مایکروسافت در بخش «محاسبات شخصی بیشتر» که شامل ویندوز می‌شود، درآمد عملیاتی 4.6 میلیارد دلاری را برای سه ماهه چهارم سال مالی 2022 خود منتهی به 30 ژوئن گزارش داد که 5.2 درصد کمتر از 4.9 میلیارد دلار گزارش شده در سه ماهه مشابه سال قبل است. این در مقایسه با افزایش درآمد دو رقمی در بخش در سال مالی 2021 است.

محموله‌های رایانه‌های شخصی در بحبوحه قرنطینه COVID-19 افزایش یافت زیرا افرادی که در خانه کار می‌کردند، درس می‌خواندند و بازی می‌کردند، دستگاه‌های جدیدتر و قوی‌تر را برای میزهای رومیزی و آشپزخانه خود خریداری کردند.

با این حال، طبق IDC، محموله‌های سه ماهه گذشته بیش از 15 درصد کاهش یافت، زیرا به دلیل مشکلات زنجیره تامین و قرنطینه COVID-19 در چین، همراه با عدم اطمینان اقتصادی فزاینده در سراسر جهان است.

در سه ماهه ژوئن، درآمد بخش More Personal Computing مایکروسافت 2 درصد افزایش یافت و به 14.4 میلیارد دلار رسید که کندترین نرخ رشد در نزدیک به سه سال اخیر است. درآمد ویندوز 1 درصد افزایش یافت و به 4.5 میلیارد دلار در سه ماهه رسید، در حالی که درصد رشد دو رقمی در سه فصل قبلی سال مالی بود.

این رشد کندتر، همراه با هزینه های بالاتر، منجر به کاهش سود بخش شد. مایکروسافت گفت که هزینه‌های این بخش به دلیل سرمایه‌گذاری در ویندوز و تجارت تبلیغاتی، ۲۶۲ میلیون دلار یا ۸ درصد افزایش یافته است.

مایکروسافت در فهرستی از رویدادهای اخیری که بر تجارتش تأثیر گذاشته است، گفت: «تعطیلی طولانی مدت تولید در چین که در ماه مه ادامه یافت و بازار رو به وخامت رایانه‌های شخصی در ژوئن تأثیر منفی بر درآمد بیش از (300) میلیون دلاری ویندوز OEM داشته است». به نسخه های ویندوز از پیش نصب شده در رایانه های جدید.

More Personal Computing همچنین شامل مشاغل بازی و تبلیغات مایکروسافت می شود. رشد آهسته در بازار تبلیغات آنلاین از جمله عواملی بود که بر بهترین اعداد این بخش تأثیر گذاشت.

این شرکت گفت که در یک نقطه روشن در نتایج این بخش، درآمد کسب و کار سخت‌افزار سرفیس مایکروسافت 10 درصد افزایش یافت و به نزدیک به 1.5 میلیارد دلار رسید که این امر به دلیل خرده‌فروشی بود. با این حال، محصولات سخت افزاری کم حاشیه تاثیر قابل توجهی کمتری بر سود نسبت به فروش نرم افزار و خدمات ابری دارند.