• خانه
  • اخبار
  • سهم بازار CPU AMD در حال حاضر به بالاترین سطح خود رسیده است + آمار فروش

سهم بازار CPU AMD در حال حاضر به بالاترین سطح خود رسیده است + آمار فروش

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سهم بازار CPU AMD در حال حاضر به بالاترین سطح خود رسیده است + آمار فروش

اگر چند سال پیش می خواستیم بهترین سازنده CPU و سازنده کارت گرافیک پیشرو را شناسایی کنیم، همه به ترتیب به Intel و AMD نگاه می کردند. اما اکنون می بینیم که سهم بازار پردازنده های AMD به اوج خود رسیده است و اینتل از این بابت نگران است. اس ترنجی با من باش.

سهم بازار CPU AMD به شدت افزایش یافته است …!

AMD با وجود کاهش فروش کلی تراشه، رکورد جدیدی از سهم بازار را برای پردازنده ها (پردازنده های x86) به ثبت رسانده است. داده های فروش پردازنده برای سه ماهه اول سال 2022 که توسط Mercury Research منتشر شده است، نشان می دهد که AMD به بالاترین سطح خود یعنی 27.7 درصد از سهم بازار پردازنده رسیده است (اگرچه اینتل سهم باقی مانده را دارد). این نشان دهنده افزایش شدید 20.7 درصدی در سه ماهه مشابه سال 2021 است، به این معنی که به طور سالانه AMD حدود 7 درصد از سهم بازار (با افزایش سوم) را به خود اختصاص داده است.

این آمار شامل تمام تراشه‌های x86، نه فقط پردازنده‌های دسکتاپ، لپ‌تاپ‌ها و سرورها، بلکه تراشه‌های سفارشی برای کنسول‌های بازی (از جمله دستگاه‌های IoT) می‌شود. دین مک‌کارن از مرکوری ریسرچ گفت که AMD سهم بزرگی از سهم کلی خود را در سه ماهه اول به دست آورد و رکورد جدیدی را با 27.7 درصد از بازار و رکورد 25.6 درصد برای سه ماهه به ثبت رساند. گذشته نوشته شد، شکسته شد. اگر به خاطر داشته باشید، AMD در سه ماهه گذشته رکورد بیش از 15 سال پیش را با 25.3 درصد شکست.

سهم بازار CPU AMD

همانطور که می بینید، این شرکت در حال حاضر در موقعیت قوی تری نسبت به یک دهه قبل قرار دارد. با این قول که اگر بتواند بیشتر ادامه دهد و به دستاوردهای بیشتری برسد. اما بازار کلی پردازنده‌ها در همه بخش‌ها، از جمله کاهش نسبتاً شدید 30 درصدی تعداد دسکتاپ‌های عرضه‌شده در این فصل، نسبت به سه ماهه قبل کاهش یافت. این بزرگترین حرکتی است که در یک ربع سال برای ارائه آن به عنوان یک چشم انداز دیده شده است.

AMD 18.3 درصد از پردازنده‌های دسکتاپ را در اختیار داشت که بخشی از کاهش اخیر شرکت در سال گذشته را جبران کرد و در سه ماهه اول سال 2021، یک سال قبل از آن، این شرکت در واقع 19.3 درصد را به خود اختصاص داد. اما سهم 18.3 درصدی در سه ماهه اول 2022 به شدت نسبت به سه ماهه قبل افزایش یافت، جایی که سهم AMD به 16.2 درصد کاهش یافت و بدترین عملکرد سال 2018 را به خود اختصاص داد. البته با وجود پردازنده های اینتل Alder Lake، شکی نیست که فروش خوبی داشته است. در سه ماهه آخر سال 2021 برای این شرکت ایجاد شد.

از نظر سهم بازار پردازنده های لپ تاپ، سهم AMD به 22.5 درصد رسید که نسبت به 21.6 درصد در سه ماهه قبل رشد خوبی داشت و با بهبود قابل توجهی همراه بود. با این حال، یکی از مهم ترین تغییرات در بازار پردازنده های سرور رخ داد، جایی که AMD 11.6 درصد را از آن خود کرد که 8.9 درصد بیشتر از یک سال قبل است و هر سه ماه یک بار سود ثابتی کسب می کند.

فروش رو به رشد سرورهای AMD به نگرانی اینتل تبدیل شده است.

اگرچه سهم بازار سرورهای AMD هنوز نسبتاً متوسط ​​است، اما بدون شک اینتل نگران فرسایش در این زمینه خاص خواهد بود. تیم قرمز در حال حاضر 11.6 درصد از بازار را در اختیار دارد، در مقایسه با 5.1 درصد در اوایل سال 2020، و دارای ثبات در روند صعودی AMD است که یک نگرانی واقعی است. این برای قدرت فوق العاده اینتل خواهد بود. در واقع، اگر به سال 2018 برگردیم، AMD تقریباً هیچ سهمی از بازار در این زمینه نداشت.

پردازنده‌های AMD Epyc چیزی بیش از یک حرکت معمولی نبودند، زیرا تراشه‌های Milan-X اخیراً با حافظه نهان 3 بعدی سه بعدی، عملکرد عالی و وعده صرفه‌جویی قابل توجه در انرژی که هزینه‌ها را در بلندمدت کاهش می‌دهد (البته این یک جنبه است) عرضه شد. برای محصولات سرور حیاتی است)، امیدهای این شرکت را افزایش داد. AMD مطمئناً از پیشرفت خود در بازار سرور و به طور کلی بازار x86 راضی خواهد بود، همانطور که قبلاً ذکر شد، این شرکت با ارائه تراشه های کنسول به بازار کمک می کند.

سهم بازار CPU AMD

مطابق با TechRadarیکی دیگر از نکات قابل توجه این رقم، افت شدید 30 درصدی فروش پردازنده های دسکتاپ است. شرکت تحقیقاتی Mercury می‌گوید اینتل و AMD تعداد محصولات خود را کاهش می‌دهند، اما AMD کمی بهتر عمل می‌کند زیرا شاهد بودیم که خرده‌فروشان در این سه‌ماهه CPU‌های خود را به فروش رساندند که بیش از کاهش تولید اینتل بود.

به عبارت دیگر، AMD اخیراً تعداد زیادی پردازنده دسکتاپ تولید نمی کند و شاهد بوده ایم که به دلیل کمبود موجودی، تولید این شرکت کاهش یافته است. از آنجایی که تیم رد اولویت را به تراشه های Epyc داده است، آنها سود بیشتری نسبت به مدل های مصرفی دارند.

کاهش فروش پردازنده های رومیزی ممکن است با افراد کم درآمد نیز همراه باشد، زیرا مشکلات اقتصادی منفی و شک و تردیدها مانند افزایش هزینه های انرژی، تورم و غیره بیشتر و بیشتر وارد بازار می شود. همچنین به خاطر داشته باشید که مشکل همه‌گیری کرون و افرادی که از خانه کار می‌کنند، در سال‌های اخیر پیشرفت‌های سخت‌افزاری و فروش را افزایش داده است و اکنون می‌توانیم شاهد کاهش این فعالیت باشیم. نظر شما در مورد افزایش سهم بازار پردازنده های AMD چیست؟