• خانه
  • اخبار
  • سهام بیوتکنولوژی در حال ریزش است، اما صاحبان صنعت می گویند دلیلی برای خوش بینی وجود دارد

سهام بیوتکنولوژی در حال ریزش است، اما صاحبان صنعت می گویند دلیلی برای خوش بینی وجود دارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سهام بیوتکنولوژی در حال ریزش است، اما صاحبان صنعت می گویند دلیلی برای خوش بینی وجود دارد

سهام بیوتکنولوژی در حال ریزش است، اما صاحبان صنعت می گویند دلیلی برای خوش بینی وجود دارد
SPDR S&P Biotech ETF (XBI)، یک صندوق شاخص بیوتکنولوژی بزرگ. (اسکرین شات گوگل)

Biotech چندین سال است که از حماسه خارج شده است. این بخش در طول همه‌گیری با افزایش سرمایه‌گذاری خطرپذیر و حجم عرضه اولیه سهام به سطوح رکوردی رسید.

اما قیمت سهام اخیراً کاهش یافته است که بخشی از رکود بزرگتر در بازار است. این شرکت ها برنامه ها را رها کردند و کارگران را اخراج کردند – Adaptive Biotechnologies، یکی از بزرگترین استارت آپ های بیوتکنولوژی در منطقه سیاتل، 12 درصد از کارکنان خود را در ماه مارس به دلیل “شرایط فعلی بازار” کاهش داد. و تعداد شرکت‌هایی که سهامی عام می‌شوند به شدت کاهش یافته است.

صندوق شاخص بیوتکنولوژی XBI در حال حاضر بیش از 55 درصد از بالاترین سطح خود در فوریه 2021 کاهش یافته است.

ریچارد رمکو، یکی از شرکای ارنست اند یانگ که با شرکت های بیوتکنولوژی مستقر در سیاتل مشورت می کند، گفت: «ما قطعاً شاهد اصلاح هستیم.

اما صاحبان صنعت می گویند دلیلی برای خوش بینی در بلندمدت وجود دارد. رامکو گفت که هنوز زمینه برای افزایش سرمایه و ایجاد مشارکت وجود دارد و بسیاری از شرکت ها دارای ذخایر نقدی قوی هستند. و این ممکن است بدترین رکود فعلی باشد.

رامکو گفت: “من احتمالاً می توانم ثابت کنم که برآوردها در پایین یا نزدیک به پایین هستند.”

برخی از روندها وجود دارد که از چشم انداز مثبت محتاطانه حمایت می کند:

  • داروخانه بزرگ رونق دارد و آماده معاملات است. سهام فایزر در طول همه‌گیری، با حمایت از واکسن‌های کووید-19، جهش کرد و هنوز به اوج خود در دسامبر نزدیک می‌شود. سهام Bristol Myers Squibb که فعالیت های بزرگی در منطقه سیاتل دارد، این هفته به بالاترین حد خود رسید. رامکو گفت که شرکت های بزرگ داروسازی دارای پول نقد “تاریخی” برای معاملات و مشارکت هستند.
  • عوامل درمانی جدید در خط لوله هستند. رامکو گفت که هزاران روش درمانی مختلف هنوز در مراحل اولیه هستند که ناشی از پیشرفت در ویرایش ژن و سلول درمانی است. طی 18 تا 24 ماه آینده، ما از فاز 1 و 2 خارج خواهیم شد [clinical trials] و در فاز 3. بدیهی است که همه موفق نخواهند شد، اما این یک خط لوله بزرگ است.
  • شرکت های دولتی جدید دارای پول نقد هستند: شرکت های مستقر در سیاتل مانند Nautilus Biotechnology و Sana Biotechnology سال گذشته در ابتدای چرخه عمر خود وارد بورس شدند و شاهد کاهش شدید سهام بودند. اما رویدادهای مالی نیز به پر کردن ترازنامه آنها با ذخایر نقدی کمک کرده است و باند پرواز آنها را گسترش می دهد.
  • شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر نیز در مضیقه هستند. Frazier Life Sciences اخیراً نزدیک به 1 میلیارد دلار، یعنی بیش از 831 میلیون دلار در سال 2021، جمع‌آوری کرد. Arch Venture Partners بیش از 1.5 میلیارد دلار در طول همه‌گیری جمع‌آوری کرد، و OrbiMed و Flagship Pioneering بیش از 2 میلیارد دلار جمع‌آوری کردند. رامکو گفت: “ما در سه ماهه اول سال 2022 شاهد آرامش جزئی بودیم. اما سرمایه زیادی وجود دارد که باید در مراحل اولیه در شرکت ها سرمایه گذاری شود.”
  • شرکت ها سرمایه جمع آوری می کنند. به گفته JLL، شرکت‌های علوم زیستی سیاتل همچنان در سه ماهه اول سال جاری 194 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خطرپذیر جذب کرده‌اند، در مقایسه با 255 میلیون دلار در سه ماهه اول سال 2021.
سهام بیوتکنولوژی در حال ریزش است، اما صاحبان صنعت می گویند دلیلی برای خوش بینی وجود دارد
هانس بیشاپ (سمت چپ)، رئیس بیوتکنولوژی سانا، ماه گذشته با استیو هار، مدیر عامل سانا، در رویداد Life Science Innovation Northwest مصاحبه کرد. (عکس از Red Box Pictures / اسکات اکلوند)

البته این اولین کاهش در بیوتکنولوژی نیست.

هانس بیشاپ، مدیر عامل سابق Juno Therapeutics، می داند که مدیریت یک شرکت در شرایط سخت چگونه است. جونو فراز و نشیب هایی را پشت سر گذاشت تا اینکه در نهایت به بیش از 9 میلیارد دلار به Celgene فروخت.

بیشاپ ماه گذشته در یکی از رویدادهای علوم زیستی در سیاتل، توصیه‌ای را که یک سرمایه‌گذار به او داده بود، یادآوری کرد: علم را درک کنید و ما خوب می‌شویم.

بیشاپ به مدیران دیگر شرکت توصیه کرد که از میانبرها اجتناب کنند و خونسرد بمانند. او گفت که فشار اضافی بر قیمت سهام باید شرکت ها را وادار کند تا بیشتر درباره یک سوال کلیدی فکر کنند: “آیا من همه چیز را برای علم درست انجام می دهم؟”

بیشاپ که اکنون رئیس بیوتکنولوژی سانا و رئیس آزمایشگاه آلتوس است، گفت: «همه آنچه مهم است علم خوب و حل مشکلی است که می‌خواهید حل کنید، زیرا اگر آن را حل کنید، برای همه کارساز خواهد بود. فکر می‌کنم در چنین لحظاتی درست است.»

جاناتان نوریس، مدیر عامل Silicon Valley Bank Life Sciences، در میزگردی درباره این رویداد گفت که برخی از شرکت ها در حال بررسی تامین مالی بدهی برای گسترش باند هستند. و ساهاجا مدهاو، مدیر توسعه کسب‌وکار Amgen، گفت که ایجاد مشارکت و مشارکت با شرکت‌های دارویی بزرگ‌تر می‌تواند به رفع بار مالی کمک کند.

رامکو گفت، با وجود درد، نابودی برنامه ها و استارت آپ ها بخشی از چرخه رونق و رکود معمول بیوتکنولوژی است. وی گفت: فناوری هایی که امیدوارکننده هستند و داده های بالینی خوبی دارند، مشکلی برای دریافت پول ندارند. و برخی ناپدید می شوند یا دوباره به آنها اختصاص داده می شود. “روند درست کار می کند.”