• خانه
  • اخبار
  • سهام آمازون 10 درصد افزایش یافت زیرا غول فناوری انتظارات درآمد را در میان “فشارهای تورمی” شکست داد.

سهام آمازون 10 درصد افزایش یافت زیرا غول فناوری انتظارات درآمد را در میان “فشارهای تورمی” شکست داد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سهام آمازون 10 درصد افزایش یافت زیرا غول فناوری انتظارات درآمد را در میان "فشارهای تورمی" شکست داد.

سهام آمازون 10 درصد افزایش یافت زیرا غول فناوری انتظارات درآمد را در میان "فشارهای تورمی" شکست داد.
وانت تحویل الکتریکی جدید آمازون ساخته شده توسط Rivian. (عکس آمازون)

پس از اینکه غول فناوری مستقر در سیاتل انتظارات درآمد سه ماهه دوم مالی خود را شکست داد، سهام آمازون در معاملات پس از ساعت کاری بیش از 10 درصد افزایش یافت.

اندی جاسی، مدیرعامل آمازون در بیانیه‌ای گفت: «با وجود فشارهای تورمی مداوم در هزینه‌های سوخت، انرژی و حمل‌ونقل، ما در حال پیشرفت در هزینه‌های قابل کنترل‌تری هستیم که در سه ماهه گذشته بیان کردیم، به‌ویژه بهبود عملکرد شبکه تامین ما.»

درآمد سه ماهه دوم به 121.2 میلیارد دلار رسید که بیش از برآوردهای 119 میلیارد دلاری بود و 7 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت. این از انتهای بالای دستورالعمل های آمازون فراتر رفت. همچنین در سه ماهه اول همان نرخ رشد سال به سال بود – کندترین سرعت آمازون در دو دهه اخیر.

این شرکت 2 میلیارد دلار یا 0.20 دلار به ازای هر سهم ضرر کرده است. زیان خالص شامل زیان 3.9 میلیارد دلاری قبل از کسر مالیات، شامل هزینه‌های غیرعملیاتی شرکت از سرمایه‌گذاری در خودروساز ریوین است. بدون تاثیر Rivian، آمازون سود 1.9 میلیارد دلاری را گزارش می کرد.

درآمد عملیاتی به 3.3 میلیارد دلار رسید که نسبت به 7.7 میلیارد دلار در سه ماهه سال قبل کاهش داشت اما پیش‌بینی‌های تحلیلگران پیشی گرفت.

مدیریت این شرکت که به‌عنوان فشارسنج اقتصاد از نزدیک تماشا می‌کرد، پیش‌بینی کرد درآمد بین 13 تا 17 درصد افزایش یابد و به محدوده 125 تا 130 میلیارد دلار در سه ماهه سوم برسد و درآمد عملیاتی آن بین 0 تا 3.5 میلیارد دلار باشد. این در مقایسه با درآمد عملیاتی 4.9 میلیارد دلاری در سه ماهه مشابه در سال گذشته کاهش می یابد.

سهام آمازون 10 درصد افزایش یافت زیرا غول فناوری انتظارات درآمد را در میان "فشارهای تورمی" شکست داد.
اندی جاسی، مدیر عامل آمازون، در اجلاس brooztechnology 2021 سخنرانی می کند (brooztechnology Photo/Dan DeLong)

تورم و سایر عوامل اقتصاد کلان بر بسیاری از شرکت های متمرکز بر مصرف کننده تأثیر می گذارد. برایان اولساوسکی، مدیر مالی آمازون، پنج‌شنبه پس از گزارش درآمد، در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که این شرکت انتظار دارد فشارهای تورمی در سه ماهه سوم ادامه یابد. اما او همچنین گفت که تقاضای آمازون در ماه ژوئن افزایش یافت.

او گفت: «ما در ماه ژوئن شاهد کناره گیری نبودیم.

رقیب آمازون والمارت در اوایل این هفته دستورالعمل سود خود را کاهش داد. غول تجارت الکترونیک Shopify روز سه شنبه اعلام کرد که با کاهش رشد درآمد، 10 درصد از نیروی کار خود را کاهش می دهد. وال استریت ژورنال گزارش داد که Shopify پیش‌بینی کرد که افزایش تجارت الکترونیک ناشی از همه‌گیری اخیر ادامه خواهد داشت، اما این شرط نتیجه نداده است، زیرا تورم و بازگشت به خریدهای آجری رشد خرید آنلاین را محدود می‌کند.

در اوایل سال جاری، آمازون اعلام کرد که در پاسخ به چالش‌های همه‌گیری، سریع‌تر از آنچه در نهایت نیاز بود، فضای انبار را اضافه کرد، و فروش مصرف‌کننده را پیشی گرفت و هزینه‌های 2 میلیارد دلاری را در سه ماهه اول افزایش داد.

در مجموع برای سه ماهه اول، این شرکت اعلام کرد که به دلیل فشارهای تورمی، 6 میلیارد دلار هزینه اضافی نسبت به دوره سال قبل اضافه کرده است. این رقم در سه ماهه دوم مطابق با انتظارات شرکت به 4 میلیارد دلار کاهش یافت.

اولساوسکی گفت: “ما به سرعت برای تنظیم سطوح کارکنان خود و بهبود کارایی شبکه عملیاتی بسیار گسترده خود حرکت کردیم.”

سهام آمازون امسال در بحبوحه کاهش گسترده تر سهام فناوری، نزدیک به 30 درصد کاهش یافت. تقسیم سهام 20 به 1 شرکت در 6 ژوئن اعمال شد. سهام در ابتدا بیش از 5 درصد افزایش یافتند، اما اکنون با همان قیمت، حدود 120 دلار به ازای هر سهم معامله می شوند.

در اینجا خلاصه ای سریع از وضعیت مالی سه ماهه دوم شرکت آورده شده است.

فروشگاه های اینترنتی: درآمد سالانه 4 درصد کاهش یافت و به 50.9 میلیارد دلار رسید.

خدمات وب آمازون: کسب و کار ابری آمازون با رشد 33 درصدی به 19.7 میلیارد دلار، با 5.7 میلیارد دلار درآمد عملیاتی رسید که همچنان به افزایش سود آمازون کمک می کند. AWS دارای نرخ اجرای سالانه نزدیک به 79 میلیارد دلار است.

هزینه حمل و نقل: هزینه های حمل و نقل آمازون در سال های اخیر افزایش یافته است زیرا این شرکت با اصرار بر ارسال یک روزه به دنبال سرعت بخشیدن به حمل و نقل است. در سه ماهه دوم، آمازون 19.3 میلیارد دلار برای حمل و نقل هزینه کرد که 9 درصد رشد داشت.

فروشگاه های فیزیکی: این دسته که شامل فروشگاه های Whole Foods و Amazon Go می شود، درآمدی معادل 4.7 میلیارد دلار گزارش کرده است که 12 درصد افزایش یافته است.

تبلیغات: این شرکت اخیراً شروع به افشای اطلاعات مالی برای بخش تبلیغاتی رو به رشد خود کرد که درآمدی معادل 8.7 میلیارد دلار در سه ماهه به ارمغان آورد که 18 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

تعداد کارمندان: آمازون اکنون 1.52 میلیون کارمند دارد که 14 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، اما نسبت به 1.61 میلیون نفر در سه ماهه چهارم کاهش یافته است که بزرگترین کاهش اشتغال سه ماهه این شرکت در تاریخ است. این رقم شامل کارگران فصلی و قراردادی نمی شود.

اولیه: درآمد اشتراک، که شامل عضویت های Prime نیز می شود، 8.7 میلیارد دلار بود که 10 درصد افزایش داشت. آمازون در اوایل سال جاری افزایش ۲۰ دلاری هزینه عضویت سالانه Prime را از ۱۱۹ دلار قبلی به ۱۳۹ دلار اعلام کرد و در این هفته نیز افزایش هزینه عضویت در اروپا را اعلام کرد.