• خانه
  • اخبار
  • سهام آمازون پس از راهنمایی های کمتر از حد انتظار سه ماهه تعطیلات، نزدیک به 20 درصد سقوط می کند

سهام آمازون پس از راهنمایی های کمتر از حد انتظار سه ماهه تعطیلات، نزدیک به 20 درصد سقوط می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سهام آمازون پس از راهنمایی های کمتر از حد انتظار سه ماهه تعطیلات، نزدیک به 20 درصد سقوط می کند

سهام آمازون پس از راهنمایی های کمتر از حد انتظار سه ماهه تعطیلات، نزدیک به 20 درصد سقوط می کند
یک کامیون آمازون پرایم در مرکز شهر سیاتل در نزدیکی مقر آمازون. (عکس از brooztechnology/Kurt Schlosser)

سهام آمازون در معاملات پس از ساعت کاری پنجشنبه پس از گزارش سود سه ماهه سوم این شرکت، نزدیک به 20 درصد سقوط کرد.

این شرکت مستقر در سیاتل از انتظارات برای درآمد سه ماهه سوم پیشی گرفت و 127.1 میلیارد دلار گزارش کرد که 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت. درآمد خالص 2.9 میلیارد دلار یا 0.28 دلار به ازای هر سهم را گزارش کرد که بیش از انتظارات بود.

اما راهنمایی سه ماهه چهارم کمتر از حد انتظار بود و 140 تا 148 میلیارد دلار (افزایش 2 تا 8 درصد نسبت به سال گذشته)، در مقایسه با برآوردهای 155 میلیارد دلاری. انتظار می رود درآمد عملیاتی بین 0 تا 4 میلیارد دلار در مقایسه با 3.5 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم 2021 باشد.

آمازون در میان گروهی از غول‌های فناوری است که کسب‌وکارشان در طول همه‌گیری جهانی رشد کرده است، اما قیمت سهام آن‌ها در سال جاری در بحبوحه بادهای مخالف اقتصاد کلان مانند افزایش تورم، ترس از رکود و مشکلات زنجیره تامین به شدت کاهش یافته است. این هفته، مایکروسافت کمترین رشد درآمد خود را در پنج سال اخیر گزارش کرد و سهام متا پس از از دست دادن انتظارات سود سقوط کرد.

آمازون، به ویژه، در برابر تورم و همچنین بازگشت به خرید حضوری آسیب پذیر است، که هر دو می توانند بر درآمد فروشگاه آنلاین تأثیر بگذارند. افزایش هزینه های سوخت، انرژی و حمل و نقل نیز بر روی خطوط بالا و پایین تأثیر می گذارد.

درآمد عملیاتی این شرکت در سه ماهه سوم در مقایسه با 4.9 میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته به 2.5 میلیارد دلار کاهش یافت.

اندی جاسی، مدیر عامل آمازون گفت که این شرکت در کاهش هزینه ها در سراسر شبکه تکمیل خود “پیشرفت مداوم” دارد.

او در بیانیه‌ای گفت: «بدیهی است که در محیط اقتصاد کلان چیزهای زیادی در جریان است و ما سرمایه‌گذاری‌های خود را مجدداً متعادل می‌کنیم تا بدون به خطر انداختن شرط‌های استراتژیک بلندمدت کلیدی خود، سرمایه‌گذاری‌های خود را ساده‌تر کنیم.» چیزی که تغییر نخواهد کرد تمرکز وسواسی ما بر تجربه مشتری است و ما مطمئن هستیم که آماده ارائه یک تجربه عالی برای مشتری در این فصل خرید تعطیلات هستیم.

طبق گزارش‌ها، آمازون استخدام‌ها را برای نقش‌های شرکتی در کسب‌وکار خرده‌فروشی خود متوقف می‌کند و به مدیران می‌گوید که هزینه‌ها را محدود کنند. این شرکت همچنین بخش‌های مختلف را می‌بندد و محصولات را کاهش می‌دهد، اگرچه همچنان برای خریدهای غول‌پیکر هزینه می‌کند.

سهام آمازون در سال جاری بیش از 30 درصد کاهش یافته است و بیش از 10 درصد کمتر از S&P 500 است.

در اینجا خلاصه ای سریع از وضعیت مالی سه ماهه سوم این شرکت آورده شده است.

فروشگاه های اینترنتی: درآمد سالانه 7 درصد افزایش یافت و به 53.4 میلیارد دلار رسید. این در مقایسه با کاهش 4 درصدی در سه ماهه دوم و افزایش 3 درصدی در سه ماهه قبل است. این شرکت فروش سالانه Prime Day خود را در ماه جولای برگزار کرد.

خدمات وب آمازون: تجارت ابری آمازون با 27 درصد رشد به 20.5 میلیارد دلار رسید و درآمد عملیاتی آن 5.4 میلیارد دلار بود که همچنان به افزایش سود آمازون کمک می کند. این در مقایسه با نرخ رشد 33 درصدی در سه ماهه دوم و رشد 39 درصدی در سه ماهه قبل است.

هزینه حمل و نقل: هزینه های حمل و نقل آمازون در سال های اخیر افزایش یافته است زیرا این شرکت با اصرار بر ارسال یک روزه به دنبال سرعت بخشیدن به حمل و نقل است. اکنون این شرکت با افزایش هزینه های حمل و نقل و سوخت نیز سروکار دارد. در سه ماهه سوم آمازون 19.9 میلیارد دلار برای حمل و نقل هزینه کرد که 10 درصد افزایش داشت.

فروشگاه های فیزیکی: این دسته که شامل فروشگاه های Whole Foods و Amazon Go می شود، درآمدی معادل 4.7 میلیارد دلار گزارش کرده است که 10 درصد افزایش یافته است.

تبلیغات: در کنار AWS، تبلیغات یکی از کسب و کارهای پر حاشیه آمازون است. این شرکت اخیراً شروع به افشای اطلاعات مالی برای بخش تبلیغاتی رو به رشد خود کرده است که درآمدی معادل 9.5 میلیارد دلار در سه ماهه به ارمغان آورده است که 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. با توجه به اینکه درآمد تبلیغات متا، اسنپ و آلفابت در سال جاری کاهش یافته است، این رشد قابل توجه است.

تعداد کارمندان: آمازون 1.5 میلیون کارمند دارد که 5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. این رقم شامل کارگران فصلی و قراردادی نمی شود. این شرکت بزرگترین کاهش اشتغال در سه ماهه دوم خود در تاریخ را در سه ماهه دوم گزارش کرد.

اولیه: درآمد اشتراک، که شامل عضویت های Prime نیز می شود، 8.9 میلیارد دلار بود که 9 درصد افزایش داشت. در اوایل سال جاری، آمازون افزایش ۲۰ دلاری در حق عضویت سالانه Prime خود را از ۱۱۹ دلار قبلی به ۱۳۹ دلار اعلام کرد و همچنین از افزایش هزینه عضویت در اروپا خبر داد.