• خانه
  • اخبار
  • سلول های خورشیدی جدید با بالاترین راندمان ایجاد کنید

سلول های خورشیدی جدید با بالاترین راندمان ایجاد کنید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سلول های خورشیدی جدید با بالاترین راندمان ایجاد کنید

محققان در ایالات متحده سلول های خورشیدی جدیدی ساخته اند که کارآمدتر از سلول های فعلی هستند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری نیوز، محققان آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر ایالات متحده سلول های خورشیدی جدیدی ساخته اند که بالاترین بازده ثبت شده را برای سلول های خورشیدی دارند. این سلول‌ها می‌توانند در شرایط واقعی 40 درصد کارآمدتر از سلول‌های خورشیدی فعلی باشند. با این حال، دانشمندان قبلاً توانسته‌اند بازدهی تا 47 درصد بالاتر را برای سلول‌های عادی در نور متمرکز ثبت کنند. اما اثربخشی آنها در نور خورشید و در دنیای واقعی نشان داده خواهد شد.

محققان پیش از این رکورد 39.2 را برای بازده سلول های خورشیدی در سال 2020 به ثبت رسانده بودند و موفق شدند دوباره این رکورد را بشکنند. در این آزمایش، این سلول های خورشیدی توانستند انرژی مورد نیاز ماهواره ها و فضاپیماها را تامین کنند.

سلول خورشیدی جدید به نام NREL دارای معماری معروف IMM است که در آن سه اتصال وجود دارد. هر یک از این اتصالات با مواد متفاوت و طول موج های مختلف نور مرتبط خواهد بود. به همین دلیل در سلول خورشیدی جدید با این مجموعه از اتصالات، انرژی به دست آمده از کل طیف نوری بیشتر خواهد بود. همچنین در لایه میانی سلول خورشیدی از 300 چاه کوانتومی استفاده شده است که می تواند بهره وری و کارایی آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.