• خانه
  • اخبار
  • سرمایه گذاری «چند میلیاردی» مایکروسافت OpenAI با سطح جدیدی از رازداری همراه است

سرمایه گذاری «چند میلیاردی» مایکروسافت OpenAI با سطح جدیدی از رازداری همراه است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سرمایه گذاری «چند میلیاردی» مایکروسافت OpenAI با سطح جدیدی از رازداری همراه است

سرمایه گذاری «چند میلیاردی» مایکروسافت OpenAI با سطح جدیدی از رازداری همراه است
ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت می‌گوید هوش مصنوعی همچنان یک حوزه رشد برای این شرکت خواهد بود و «موج بزرگ بعدی محاسبات» را هدایت می‌کند. (عکس فایل brooztechnology)

مایکروسافت در حال انجام یک سرمایه گذاری جدید بزرگ در OpenAI، نیروگاه هوش مصنوعی در پشت ChatGPT است و مشارکتی را گسترش می دهد که پتانسیل تغییر برخی از بزرگترین محصولات خود را دارد.

شرکت مستقر در ردموند آن را به عنوان یک سرمایه گذاری چند ساله و چند میلیارد دلاری برای تسریع پیشرفت در هوش مصنوعی توصیف می کند تا اطمینان حاصل شود که این مزایا به طور گسترده با جهان به اشتراک گذاشته می شود.

اما مایکروسافت که هفته گذشته اعلام کرد 10000 کارمند خود را اخراج می‌کند، دقیقاً نمی‌گوید چقدر سرمایه‌گذاری می‌کند یا در نتیجه مالکیت آن چقدر از OpenAI خواهد بود. سخنگوی مایکروسافت با توجه به عدم افشای اطلاعات، گفت که این معامله از نظر مالی برای تجارت شرکت مهم نیست.

بلومبرگ نیوز به نقل از یک فرد آشنا با این بحث ها، گفت که این سرمایه گذاری “در مجموع 10 میلیارد دلار در طول چندین سال است.” در مجموع، اگر خرید نهایی بود، به عنوان چهارمین خرید بزرگ* در تاریخ مایکروسافت، بالاتر از Skype، ZeniMax Media، GitHub، Nokia، aQuantive و سایر معاملات مشروط به افشای دقیق برای سرمایه گذاران، قانونگذاران و عموم قرار می گرفت. .

مایکروسافت در سال 2019 سرمایه اولیه 1 میلیارد دلاری خود را در OpenAI فاش کرد.

اعلامیه امروز همچنین برای اولین بار نشان داد که مایکروسافت در سال 2021 سرمایه گذاری بعدی در OpenAI انجام داده است. میزان آن فاش نشده است. این سرمایه گذاری در آن زمان اعلام نشده بود و به نظر نمی رسد قبلاً گزارش شده باشد. PitchBook، پایگاه معتبر سرمایه گذاری سهام خصوصی، هیچ داده ای در این مورد نشان نمی دهد.

ما از مایکروسافت خواستیم که مبنایی را توضیح دهد که بر اساس آن سرمایه گذاری جدید در OpenAI برای تجارت خود غیر ضروری است و اجازه می دهد تا جزئیات مالی بدون افشای عمومی تحت قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار باقی بماند. ما همچنین برای شفاف سازی در مورد آستانه افشای مواد برای سرمایه گذاران با SEC تماس گرفتیم.

Semafor در 9 ژانویه در مورد مذاکرات بین مایکروسافت و OpenAI گزارش داد و در آن زمان گفت که این معامله می تواند ارزش OpenAI را 29 میلیارد دلار داشته باشد و مایکروسافت 75٪ از سود OpenAI را تا زمانی که سرمایه گذاری خود را بازیابی کند دریافت می کند و در نهایت 49٪ از سهام شرکت را به دست می آورد. مشخص نیست که آیا این شرایط در معامله نهایی برآورده شده است یا خیر.

مایکروسافت یکی از بسیاری از شرکت های فناوری است که در هفته ها و ماه های اخیر اخراج شده است. ساتیا نادلا، مدیر اجرایی، هفته گذشته در یادداشتی به کارمندان درباره کاهش مشاغل، گفت که این شرکت «به استخدام در حوزه‌های استراتژیک کلیدی ادامه خواهد داد. او پیشرفت های هوش مصنوعی را به عنوان محرک «موج بزرگ بعدی محاسبات» ذکر کرد.

OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو از زمان سرمایه گذاری اولیه مایکروسافت با ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی از جمله Dall-E 2 که می تواند تصاویر را از زبان طبیعی تولید کند، به سطوح جدیدی از شهرت رسیده است. و ChatGPT که پاسخ های پیچیده و اطلاعات دقیق را در پاسخ به پرسش های زبان طبیعی ارائه می دهد.

در همان زمان، ChatGPT درباره عدم دقت در برخی از پاسخ‌های خود ابراز نگرانی کرد و نشان داد که هوش مصنوعی با اطمینان اشتباه می‌کند. سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI نیز اخیراً به نگرانی‌ها در مورد موج جدید سرقت ادبی در مدارس اشاره کرده و گفته است که هوش مصنوعی همه را ملزم به سازگاری می‌کند.

آلتمن به Connie Loizos از StrictlyVC گفت: “ما با ماشین حساب ها سازگار شدیم و آنچه را که در کلاس ریاضی تجربه کردیم، تغییر دادیم.” قطعاً این یک نسخه شدیدتر از آن است، اما مزایای آن نیز شدیدتر است.

برای OpenAI، یکی از مزایای کلیدی این همکاری، دسترسی به ستون فقرات فناوری مایکروسافت، از جمله منابع محاسباتی عظیم مورد نیاز برای آموزش مدل‌های عظیم هوش مصنوعی است.

OpenAI در پست خود در مورد این سرمایه گذاری جدید گفت: “طراحی معماری منحصر به فرد Azure برای ارائه بهترین عملکرد و مقیاس برای آموزش هوش مصنوعی و بارهای کاری استنتاج بسیار مهم است.” مایکروسافت سرمایه‌گذاری خود را در این سیستم‌ها افزایش می‌دهد تا تحقیقات مستقل ما را تسریع کند و Azure ارائه‌دهنده ابر انحصاری برای همه بارهای کاری OpenAI در تحقیقات، APIها و محصولات ما باقی خواهد ماند.

برای مایکروسافت، یکی از مزایای کلیدی این همکاری، توانایی تجاری سازی فناوری OpenAI است که به غول فناوری برتری بالقوه نسبت به رقبای خود از جمله آمازون و گوگل در فناوری ابر و هوش مصنوعی می دهد.

هفته گذشته، مایکروسافت اعلام کرد که به زودی ChatGPT را به عنوان بخشی از سرویس Azure OpenAI خود در دسترس قرار خواهد داد.

ادغام های موجود از فناوری OpenAI در محصولات مایکروسافت شامل GitHub Copilot است که به توسعه دهندگان نرم افزار یک جفت برنامه نویس مجازی هوش مصنوعی می دهد تا هنگام نوشتن برنامه ها کد و ویژگی هایی را پیشنهاد دهند.

در بیانیه مایکروسافت آمده است که این توافقنامه “همکاری مداوم ما را در زمینه ابررایانه و تحقیقات هوش مصنوعی گسترش می دهد و به هر یک از ما امکان می دهد تا به طور مستقل فناوری های پیشرفته هوش مصنوعی حاصل را تجاری سازی کنیم.” یکی از سخنگویان مایکروسافت تصریح کرد که هیچ چیز از نظر توانایی تجاری سازی مستقل این فناوری تغییر نکرده است.

OpenAI به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی در سال 2016 توسط ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس تاسیس شد. آلتمن، رئیس سابق شتاب دهنده استارتاپ Y Combinator؛ ایلیا سوتزکور، دانشمند ارشد OpenAI؛ و گرگ براکمن، CTO سابق Stripe. ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس و تسلا و اخیراً مالک و مدیر عامل توییتر، دیگر درگیر این موضوع نیست.

در سال 2019، OpenAI یک شرکت انتفاعی (یا “انتفاعی”) مرتبط با آلتمن به عنوان مدیرعامل راه اندازی کرد.

OpenAI در پست امروز صبح خود نوشت: “در پیگیری ماموریت ما برای اطمینان از اینکه هوش مصنوعی پیشرفته به نفع تمام بشریت است، OpenAI یک شرکت انتفاعی محدود باقی می ماند و توسط OpenAI به صورت غیرانتفاعی اداره می شود.” این ساختار به ما اجازه می‌دهد تا سرمایه‌ای را که برای انجام مأموریت خود نیاز داریم، بدون قربانی کردن باورهای اصلی خود در مورد اشتراک منافع گسترده و نیاز به اولویت‌بندی ایمنی، افزایش دهیم.»

OpenAI اضافه کرد: “مایکروسافت این دیدگاه و ارزش های ما را به اشتراک می گذارد و مشارکت ما در پیشرفت ما موثر است.”

اخبار مربوط به سرمایه گذاری و گسترش همکاری پیش از گزارش درآمد مایکروسافت در بعدازظهر سه شنبه برای سه ماهه دوم سال مالی 2023، که در 31 دسامبر به پایان رسید، منتشر شد.

* این رتبه بندی خرید شامل معامله 69 میلیارد دلاری آتی مایکروسافت بین اکتیویژن و بلیزارد است. این شرکت به دنبال غلبه بر مخالفت کمیسیون تجارت فدرال برای تکمیل خرید Activision است.