منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • ستاره شناسان نشان می دهند که چگونه استفاده از ابر می تواند سرعت تشخیص سیارک ها را افزایش دهد

ستاره شناسان نشان می دهند که چگونه استفاده از ابر می تواند سرعت تشخیص سیارک ها را افزایش دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ستاره شناسان نشان می دهند که چگونه استفاده از ابر می تواند سرعت تشخیص سیارک ها را افزایش دهد

ستاره شناسان نشان می دهند که چگونه استفاده از ابر می تواند سرعت تشخیص سیارک ها را افزایش دهد
این تجسم مدار بسیاری از سیارک های تازه شناسایی شده مانند رنگین کمان سبز را نشان می دهد. (موسسه سیارک B612 / موسسه UW دیراک / پروژه فضای باز)

ستاره شناسان از تکنیک های مبتنی بر ابر که در دانشگاه واشنگتن معرفی شده اند برای شناسایی و ردیابی سیارک ها در گروه های صد نفری یا بیشتر استفاده کرده اند. دستاورد آنها می تواند به شدت تلاش برای یافتن سنگ های فضایی بالقوه تهدید کننده را تسریع کند.

این تکنیک از یک پلت فرم تجزیه و تحلیل مبتنی بر ابر منبع باز به نام تحلیل و نقشه برداری کشف سیارک یا ADAM استفاده می کند. به علاوه یک الگوریتم اخیرا توسعه یافته به نام بازسازی heliocentric مدار بدون تراکلت یا THOR. الگوریتم THOR توسط Joachim Moyens، یکی از همکاران موسسه UW Asteroid توسعه داده شد. و ماریو جوریک، مدیر مؤسسه DiRAC UW.

ترکیب ADAM و THOR ممکن است مانند تلاقی بین یک داستان کتاب مقدس و یک کمیک مارول به نظر برسد، اما ابرقدرت این دو پویا کاملاً علمی است: وقتی ADAM الگوریتم THOR را اجرا می‌کند، نرم‌افزار می‌تواند مدار سیارک‌ها، حتی سیارک‌های ناشناس را با غربال کردن تعیین کند. از طریق هر پایگاه داده بزرگی از مشاهدات نجومی.

اد لو، فضانورد سابق ناسا، مدیر اجرایی موسسه سیارک ها، امروز به مطبوعات بنیاد B612 گفت: «تشخیص و ردیابی سیارک ها برای درک منظومه شمسی، امکان توسعه فضا و محافظت از سیاره ما در برابر شوک های سیارکی بسیار مهم است. با استفاده از THAM که ADAM را اجرا می کند، هر تلسکوپ آرشیو شده اکنون می تواند به یک تلسکوپ جستجوی سیارک تبدیل شود.

برای نشان دادن قدرت فناوری، موین از THOR برای تجزیه و تحلیل تصاویر 30 روزه از کاتالوگ منبع NOIRLab، مجموعه ای از نزدیک به 68 میلیارد رصد که توسط تلسکوپ های رصدخانه ملی نجوم نوری بین سال های 2012 تا 2019 انجام شده است، استفاده کرد.

موینز گفت: پلت فرم ADAM موسسه سیارک برای الگوریتم THOR ایده آل است. مقیاس‌پذیری ذاتی و قدرت محاسباتی ADAM که بر روی Google Cloud ساخته شده است به ما این امکان را می‌دهد تا پتانسیل THOR را به‌عنوان یک الگوریتم تشخیص به طور کامل افزایش دهیم و در نهایت به ما این امکان را می‌دهد که آن سیارک‌هایی را که تاکنون در مجموعه داده‌های آرشیوی کشف نشده باقی مانده‌اند، پیدا کنیم.

موینس نمونه ای از بیش از 1300 کشف سیارک را که با کمک THOR انجام شده بود انتخاب کرد و این نمونه را به مرکز سیارات کوچک اتحادیه بین المللی نجوم فرستاد. مرکزی که فهرست معتبر سیارک ها را حفظ می کند. در نهایت 104 سیارک را به لیست خود اضافه کرد. بیشتر این سیارک ها در کمربند اصلی، بین مریخ و مشتری قرار دارند. هیچ یک از آنها تهدیدی برای زمین نیستند.

اعتبارسنجی روش جدید جستجوی سیارک می تواند راه را برای کشف هزاران سیارک دیگر که در مجموعه داده های NOIRLab و سایر تیم های تلسکوپ پنهان شده اند، هموار کند.

این تحولات نمی توانست در زمان بهتری رخ دهد.

وقتی نوبت به کشف یک سیارک می رسد، توانایی توصیف مدار آن ضروری است. تقریباً همه بیش از 750000 سیارک موجود در فهرست مرکز سیاره کوچک با ردیابی تغییرات در مدار آنها شناسایی شده اند که اغلب با تغییرات یک شبه شروع می شود.

رایانه ها در سال های اخیر بسیاری از مزاحمت های این وظیفه ردیابی را حذف کرده اند. با این حال، خواندن غرفه‌های یک شبه که ستاره‌شناسان آن را تراکلت می‌نامند، تنها می‌تواند شما را تا این حد برساند.

جوریک گفت: «اخترشناسان در حال رسیدن به محدودیت‌هایی هستند که می‌توان با تکنیک‌ها و تلسکوپ‌های کنونی کشف کرد. تیم ما از همکاری با موسسه سیارک‌ها برای فعال کردن نقشه‌برداری منظومه شمسی با استفاده از Google Cloud خوشحال است.

فناوری مبتنی بر ابر، ADAM-THOR می‌تواند نماهای آرشیوی از آسمان شب را که در زمان‌های مختلف گرفته شده‌اند، مشاهده کند و سپس از این داده‌ها برای تعیین یک سیارک در نقاط مختلف مدارش استفاده کند.

موین گفت که تکنیک جستجوی “بدون ردیابی” نباید به جستجوهای آرشیوی محدود شود. او گفت: “با توسعه بیشتر، ADAM-THOR قادر خواهد بود اکتشافات بی‌درنگ سیارک‌ها را از رصدهای تلسکوپ‌های سراسر جهان انجام دهد.”

انتظار می‌رود زمانی که رصدخانه Vera C. Rubin (و تلسکوپ Simonyi آن، به نام میلیاردر نرم‌افزار مستقر در سیاتل، Charles Simonyi) در شیلی در سال 2024 به‌صورت آنلاین ظاهر شد، نرخ کشف بلادرنگ افزایش یابد.

مؤسسه DiRAC UW نقش کلیدی در تجزیه و تحلیل داده های رصدخانه روبین دارد. مؤسسه سیارک ها نیز نقش مهمی ایفا خواهد کرد – به لطف تقویت مالی بنیاد B612.

هفته گذشته، بنیاد B612 اعلام کرد که 1.3 میلیون دلار کمک برای حمایت از موسسه سیارک ها و پروژه ADAM دریافت کرده است. این بنیاد همچنین تعهدی را از ودکای دست ساز تیتو دریافت کرد تا کمک های اضافی تا سقف 1 میلیون دلار را تامین کند.

دانیکا رمی، رئیس و مدیر عامل بنیاد B612 در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “ما متواضع هستیم و از سخاوت شرکای تامین مالی خود الهام گرفته ایم.” “حمایت آنها در طول سال ها و در آینده، همراه با چالش تیتو، به ما کمک می کند تا تیم فنی خود را گسترش دهیم و مشارکت های علمی، فنی و آموزشی خود را گسترش دهیم.”

رمی گفت که بنیاد B612 که 20 سال پیش برای افزایش آگاهی در مورد خطرات و نتایج احتمالی سیارک ها تأسیس شد، هدف سه ساله جمع آوری 4 میلیون دلار دیگر برای پیشرفت ADAM دارد. او گفت: «این ابزارها به ADAM امکان تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی و داده‌های آینده از رصدخانه Vera Rubin و مطالعه موروثی آن از فضا و زمان را می‌دهد که امکان کشف و گردش سیارک‌های جدید را فراهم می‌کند.»