ستاره شناسان بر این باورند که سیاره عطارد با الماس پوشیده شده است

ستاره شناسان بر این باورند که سیاره عطارد با الماس پوشیده شده است

دانشمندان بر این باورند که سطح عطارد به دلیل شکل گیری متفاوت با الماس پوشیده شده است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، عطارد به عنوان یک سیاره کوچک در منظومه شمسی، تحت فشار زیادی در اثر برخورد با سیارک ها قرار گرفته است. از سوی دیگر، به دلیل محتوای کربن بالا، دانشمندان بر این باورند که سطح آن توسط الماس انباشته شده است. تراشه های الماس ممکن است در نتیجه برخورد سنگ های فضایی با پوشش گرافیتی سیاره به وجود آمده باشد. کوین کانن از دانشکده معدن کلرادو در مطالعه جدید خود در مورد یافته های خود گفت: “به دلیل فشار ناشی از برخورد سیارک ها به سیاره با سرعت ده ها کیلومتر در ثانیه یا موج فشار ناشی از برخورد دنباله دار.” گرافیت روی سطح سیاره به الماس تبدیل شد.

اکتشافات جدید نشان می دهد که عطارد دیگر فقط یک توده سنگ داغ در نزدیکی خورشید نخواهد بود، بلکه تحقیقات جدید جزئیات جدیدی را در مورد تاریخ و دنیای پیچیده آن آشکار خواهد کرد.

سطح عطارد سرشار از کربن به شکل گرافیت است. این سیاره در حدود 4 میلیارد سال پیش به دلیل برخورد یک سیارک تحت فشار زیادی قرار گرفت. در این دوره پرتلاطم که به آن بمباران سنگین دیرهنگام می گویند، وضعیت بدتر از ماه است. در ابتدا سطح سیاره با اقیانوسی از ماگما پوشیده شده بود. اما سپس لایه ای از گرافیت روی سنگ مذاب تشکیل می شود.

بر اساس تحقیقات کانن، طی چند میلیارد سال آینده، پوسته فوقانی عطارد به طول 19 کیلومتر توسط یک سری برخوردها مورد اصابت قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر، 30 تا 60 درصد از لایه گرافیت سطحی به دلیل فشار برخورد سیارک ها به الماس ضربه ای تبدیل می شود. در طول مدل سازی، حجم الماس ها احتمالاً به 16 کوادریلیون تن می رسید که اغلب در زیر سطح آن پراکنده و مدفون می شدند.