• خانه
  • اخبار
  • سامسونگ و TSMC مشکلات گرم کردن تراشه ها را به معماری ARM نسبت می دهند!

سامسونگ و TSMC مشکلات گرم کردن تراشه ها را به معماری ARM نسبت می دهند!

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سامسونگ و TSMC مشکلات گرم کردن تراشه ها را به معماری ARM نسبت می دهند!

در دو سال گذشته، به ویژه گوشی های پرچمدار اندرویدی با مشکلات گرمایش تراشه دست و پنجه نرم کرده اند. شاید نقطه شروع اصلی Qualcomm Snapdragon 888 بود که مشکلات گرمایشی قابل توجهی داشت. اگرچه نسل اول اسنپدراگون 8 اخیر کمی مشکل را حل کرد، اما تراشه هنوز بیش از حد گرم می شود. سامسونگ تاکنون در کانون اتهامات این مشکلات گرمایشی بوده است و بسیاری بر این باورند که بهینه سازی تولید تراشه سامسونگ به اندازه کافی خوب نبوده است. با این حال، گزارش اخیر از کره جنوبی ادعا می کند که مشکل سامسونگ این است که طراحی ARM خوبی دریافت نمی کند!

مشکلات گرمایش چیپس‌ها که مصرف‌کنندگان را عذاب می‌دهد واقعاً از کجا ناشی می‌شود؟

به گفته رسانه های معروف کره ای، صاحبان صنعت اشاره کرده اند که پردازنده های Qualcomm Snapdragon و Samsung Exynos در حال حاضر در اکثر گوشی های پرچمدار اندروید استفاده می شود. با این حال، این گوشی ها در تولید گرما، عملکرد و مصرف انرژی با مشکل مواجه هستند. تمامی این پردازنده ها بر اساس طرح های معماری ARM ساخته شده اند. از طرفی سامسونگ و حتی تا حدودی TSMC نیز همین مشکلات تراشه را تایید کرده اند. اما آنچه در سخنان آنها بحث برانگیز است این است که آنها این ادعا را دارند علت این مشکلات طراحی است نه ساخت و ساز! طرحی که از ARM می آید، نه سامسونگ یا TSMC.

اما در عین حال، دیگر کارشناسان خاطرنشان می کنند که نمی توان به این موضوعات در یک بعد پرداخت. آنها می گویند این مشکلات نتیجه ترکیبی از عوامل مختلف مانند فرآیند تولید، طراحی CPU، لوازم جانبی و عملکرد خود گوشی هوشمند است. دلیلش خیلی خوبه پردازنده آیفون نیز از طراحی معماری ARM استفاده می کند، اما آیفون هرگز مشکل گرما و عملکرد نداشته است!

پیش از این اعلام شده بود که کوالکام نسل اول تراشه اسنپدراگون 8 را برای TSMC تولید خواهد کرد. با این حال، مصرف انرژی، گرما و سایر مشکلات تغییر قابل توجهی نداشته است.

سامسونگ و TSMC مشکلات گرمایش چیپ را به معماری ARM نسبت می دهند

آیا مشکلات گرمایش چیپ مربوط به ARM است؟!

پس از دو سال مشکل، ARM دفتر مرکزی خود را در چین فروخت

ARM تمام سهام خود در ARM چین را به SPV منتقل کرد. این یک شرکت با هدف ویژه تحت نظارت شرکت مادر، گروه سافت بانک است. جالب اینجاست که برخلاف روال معمول سایر شرکت های چند ملیتی، ARM چین به طور مستقل فعالیت می کند و در دو سال گذشته رابطه بسیار ناخوشایندی با ARM جهانی دارد!

اگرچه ARM حدود 47.33 درصد از مرکز ARM چین را در اختیار دارد و بزرگترین سهامدار آن است، اما هرگز نتوانسته مرکز ARM چین را کنترل کند.

در ژوئن 2020، هیئت مدیره China ARM با 7 رأی موافق در برابر 1 به برکناری رئیس و مدیر اجرایی شرکت رأی داد. با این حال، او حاضر به واگذاری قدرت نشد و دو طرف برای مدتی با هم درگیر شدند. در این مورد، حسابرسی وضعیت مالی ARM چین و شفافیت آن برای ARM جهانی دشوار است. این به یک مانع بزرگ برای به رسمیت شناختن آن در ایالات متحده تبدیل شده است.

به نقل از منبعARM گفت: تصمیم برای انتقال سهام چین به ARM پس از بررسی “دلایل حسابداری” گرفته شد. اما این نقش مرکز ARM در چین را به عنوان توزیع کننده عمده مالکیت معنوی ARM در چین تغییر نمی دهد.

آیا فکر می کنید سامسونگ یا ARM یا شرکت های گوشی های هوشمند مقصر هستند؟ شاید شما نظر دیگری داشته باشید. نظرات و دلایل خود را به ما و سایر کاربران بگویید. نظر شما چیه؟