• خانه
  • اخبار
  • سامسونگ و اپل برای خارج کردن شارژر از جعبه جریمه خواهند شد

سامسونگ و اپل برای خارج کردن شارژر از جعبه جریمه خواهند شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سامسونگ و اپل برای خارج کردن شارژر از جعبه جریمه خواهند شد

اخیراً شرکت‌های بزرگ گوشی‌های هوشمند با اتخاذ سیاست حذف شارژر از جعبه محصولات خود، هزینه‌های بیشتری را به مشتریان تحمیل کرده‌اند. در این میان دو جریمه سامسونگ و اپل بیشترین توجه را به خود جلب کرده است. ادامه دادن با ترنجی با من باش.

جریمه های سامسونگ و اپل تکرار می شود…!

اپل با معرفی سری آیفون 12 در سال 2020، گوشی های خود را بدون آداپتور شارژ و هندزفری کابلی عرضه کرد. زمانی که اپل برای انجام این کار تحت فشار قرار گرفت، موضوع زیست محیطی را بهانه کرد. به عبارت دیگر، این شرکت گفت که با جعبه های کوچکتر می تواند تا 70 درصد جعبه های بیشتری با همان حجم کاغذ تولید کند. اپل می گوید که انتشار گازهای گلخانه ای را تا 2 میلیون تن در سال کاهش می دهد که معادل 500000 خودروی خارج از جاده است.

اما به نظر می رسد همه می دانند که این فقط یک بهانه است. اپل و سامسونگ به دلیل استفاده نکردن از آداپتور شارژر در گوشی های پرچمدار خود با جریمه میلیون ها دلاری در برزیل روبرو هستند. البته اپل نیز از دو جهت از این سیاست سود خواهد برد. با ارائه نکردن آداپتور برق و شارژر کابلی در جعبه، باعث صرفه جویی در هزینه و همچنین درآمد بیشتری برای اپل می شود زمانی که مشتریان تصمیم به خرید جدیدترین و سریع ترین شارژرها برای آیفون های جدید خود دارند. البته بسیاری از خریداران آیفون در نهایت ایرپاد یا هندزفری خواهند خرید و این یک بازی برنده برای اپل است.

سامسونگ و اپل جریمه شدند

مثل همیشه، زمانی که اپل تغییرات خاصی در دستگاه های پرفروش خود ایجاد کرد، سامسونگ واکنش نشان داد. در ابتدا او اپل را به خاطر آن مسخره کرد و در نهایت حرکت اپل را تقلید کرد. به عبارت دیگر، او پس از تقلید از اپل، هر پستی را که در شبکه های اجتماعی منتشر می کند و اپل را به سخره می گیرد، پاک می کند. زمانی که اپل جک 3.5 میلی متری هدفون را از آیفون 7 حذف کرد، سامسونگ نیز از این کار پیروی کرد.

ماه گذشته، یک قاضی برزیلی حکم داد که اپل باید 1081 دلار به مشتریان خود بازپرداخت کند، زیرا آیفون خریداری شده با شارژر همراه نیست و قوانین مصرف کننده در این کشور را نقض می کند. به ویژه، ماده 39 قانون مصرف کننده برزیل (CDC) آنچه را که به عنوان “فروش کراوات” شناخته می شود، ممنوع می کند. این قانون اپل را از فروش جداگانه آیفون و شارژر گوشی منع می کند.

اپل برزیل را به دلیل برداشتن شارژر از قاب آیفون جریمه کرد

اپل 1.9 میلیارد دلار در برزیل به دلیل حذف شارژر آیفون جریمه کرد

سامسونگ نیز راه اپل را دنبال می کند. در ابتدا این شرکت برزیلی به دلیل عرضه نکردن شارژر در جعبه گوشی های گلکسی جریمه پرداخت کرد. SamMobile می گوید که آژانس حمایت از مصرف کننده (معروف به Procon) در سائوپائولو تا کنون اپل را 2.1 میلیون دلار جریمه کرده است. Procon در Fortaleza اپل و سامسونگ را 5.2 میلیون دلار جریمه کرد. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.

از سوی دیگر، اپل با حذف شارژ و هندزفری از قاب آیفون، بیش از 6.5 میلیارد دلار صرفه جویی کرد. اما هم سامسونگ و هم اپل ممکن است با جریمه های بیشتری روبرو شوند. به گزارش خبرگزاری برزیلی Telecompaper، هنوز بیش از 900 دفتر Procon در برزیل وجود دارد که می توانند این دو غول فناوری را تعقیب کنند.

هر دو شرکت این فرصت را خواهند داشت که پیش از اعلام جریمه دلایل خود را بیان کرده و راه حلی پیشنهاد دهند. سامسونگ قبلاً تغییراتی را در محصولات خود که در برزیل عرضه می‌شوند اعمال کرده است تا از شکایت بیشتر علیه این شرکت جلوگیری کند. در این کشور سامسونگ گلکسی A53 را با شارژر عرضه کرد در حالی که در اکثر کشورها این دستگاه بدون شارژر در دسترس است.

سامسونگ و اپل جریمه شدند

به گزارش خبرگزاری PhoneArenaبا این حال، اپل با وجود جریمه هایی که قبلاً پرداخت کرده و جریمه هایی که ممکن است در آینده بپردازد، ممکن است همچنان در برزیل پیشتاز باشد. طبق گزارش روزنامه‌ای که اوایل امسال منتشر شد، اپل با حذف آداپتور شارژ و هدفون در قاب‌های آیفون 12 و آیفون 13 تاکنون 6.5 میلیارد دلار صرفه‌جویی کرده است. البته این رقم برای سامسونگ محاسبه نشده است.

اگر نیاز به خرید شارژر برای گوشی جدید خود دارید، باید بگوییم که سامسونگ یک آداپتور شارژ 45 واتی با کابل را به قیمت 49.99 دلار به فروش می رساند. برای کسانی که آیفون دارند و نیاز به خرید شارژر دارند، می توانند یک آداپتور شارژ 20 واتی (مجهز به پورت USB-C) را با قیمت 19 دلار خریداری کنند. توجه داشته باشید که اپل تا زمانی که برای 1 متر کابل 19 دلار دیگر دریافت نکنید، کابل را با این محصول ارائه نمی دهد. یک کابل 2 متری بالاتر نیز 29 دلار قیمت دارد.