منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • ساعت هوشمند این گیاه میزان آب موجود در برگ های گیاه را نشان می دهد

ساعت هوشمند این گیاه میزان آب موجود در برگ های گیاه را نشان می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ساعت هوشمند این گیاه میزان آب موجود در برگ های گیاه را نشان می دهد

محققان با استفاده از نوعی حسگر، ساعت هوشمندی را برای اندازه‌گیری سطح آب در برگ‌های گیاه توسعه دادند تا میزان آن را بفهمند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، محققان نوعی ساعت هوشمند برای آزمایش میزان آب گیاه طراحی کرده اند که با استفاده از آن می توان میزان آب موجود در گیاه را تعیین کرد. معمولاً تنها زمانی که برگ های گیاه چروک یا قهوه ای شوند، مشخص می شود که بیشتر آب گیاه از بین می رود. حتی زرد شدن برگ های گیاه می تواند به دلیل کم آبی یا کم آبی باشد. به همین دلیل دانشمندان نوعی ساعت هوشمند برای گیاهان طراحی کرده اند تا آب موجود در برگ ها را بررسی کنند.

حسگر موجود در این ساعت مانند یک ساعت هوشمند است که با قرار دادن الکترود روی پوست، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند. اما حسگرهای ساعت هوشمند گیاهی می توانند آب را با چسباندن خود به برگ ها اندازه گیری کنند. سپس اطلاعات دریافتی از طریق اپلیکیشن به گوشی ارسال می شود. این حسگر می تواند به باغبانان به عنوان ابزاری برای سلامت گیاهان کمک کند. پیش از این، محققان از الکترودهای فلزی برای نظارت بر سطح آب در برگ ها استفاده می کردند، اما به دلیل مشکلاتی مانند نچسبیدن برگ ها، دقت کافی برای ارسال داده ها نداشتند.

از مزیت های مهم این دستگاه ارسال اطلاعات به صورت بی سیم به تلفن همراه و نمایش داده ها به صورت درصدی از دست رفته است. از طرفی با پایش میزان آب برگها به طور غیرمستقیم اطلاعات مربوط به مواجهه آنها با آفات و سموم را نشان می دهد. محققان در تلاشند تا از این دستگاه در فضای باز استفاده کنند و در آینده برداشت کنند.