• خانه
  • اخبار
  • ساخت پروژکتور آناتومیک برای معاینه بیماران در حین جراحی

ساخت پروژکتور آناتومیک برای معاینه بیماران در حین جراحی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ساخت پروژکتور آناتومیک برای معاینه بیماران در حین جراحی

پروژکتور آناتومی بدن که توسط محققان هلندی ساخته شده است می تواند به انجام عملیات های دقیق تری بر روی بدن بیماران کمک کند.

محققان دانشگاه رادبود در نایمگن یک پروژکتور آناتومیک از هلند ساخته اند که به کمک واقعیت افزوده دقت جراحان را در حین عمل جراحی به طرز چشمگیری افزایش می دهد. این دستگاه بر اساس واقعیت افزوده دقت وضعیت رگ های خونی را در حین جراحی افزایش می دهد که دقت بسیار بیشتری در عمل ایجاد می کند.

به عنوان مثال استفاده از این پروژکتور آناتومیک برای جراحی پلاستیک که باید در مقیاس میکروسکوپی و دقیق کار کند، می تواند بسیار موثر باشد. دکتر استفان هملینک که در دانشگاه رادبود تحصیل می کند و در حال تحصیل در رشته جراحی پلاستیک است، سعی کرد واقعیت افزوده را به پروژکتور آناتومیک خود اضافه کند. Hamlink که از سال 2012 روی آن تحقیق کرده است، گفت: “ایده استفاده از واقعیت افزوده بسیار نوآورانه بود و اکنون ما دستگاه را ثبت کرده ایم.” این دستگاه اکنون به صورت هفتگی در طول جراحی سینه استفاده می شود که می تواند دقت جراحی را افزایش دهد. در این عمل بازسازی سینه با برداشتن یک مقطع انجام می شود. پوست و چربی که توسط رگ خونی تغذیه می شود نیز باید دوباره به سینه وصل شود.

با کمک این پروژکتور می توانید محل دقیق رگ های خونی روی پوست را نشان دهید. همچنین داده ها با سی تی اسکن استخراج و به صورت سه بعدی ساخته خواهند شد. این اطلاعات به صورت برچسب روی پوست بیمار چسبانده می شود و همچنین در اختیار جراح پلاستیک و تیم اطراف قرار می گیرد. به این ترتیب جراحی پلاستیک با کمک تیم خود در اتاق عمل می تواند به طور موثرتر و بدون نیاز به عینک واقعیت افزوده بر عمل نظارت کند.