• خانه
  • اخبار
  • ساخت نوعی تراشه کامپیوتری شبیه به مغز انسان با کمک مس

ساخت نوعی تراشه کامپیوتری شبیه به مغز انسان با کمک مس

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ساخت نوعی تراشه کامپیوتری شبیه به مغز انسان با کمک مس

محققان با کمک عسل یک تراشه کامپیوتری ساخته اند که علاوه بر سازگاری با محیط زیست، مانند مغز انسان عمل می کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری اخبار تکنا، کمبود تراشه های جهانی باعث شده است تا محققان به فکر ساخت تراشه های کامپیوتری سازگار با محیط زیست باشند. محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن در یک مطالعه جدید از مس در طراحی کامپیوتری برای شبیه سازی عملکرد مغز و ذخیره سازی اطلاعات استفاده کردند. این ماده طبیعی برای ساخت قطعات ترانزیستور برای پردازش و ذخیره اطلاعات استفاده شده است.

فنگ ژائو، استادیار دانشگاه واشنگتن و محقق اصلی می گوید: «دستگاه بسیار کوچکی که از معماری ساده ساخته شده است. عملکرد آن شبیه به مغز انسان است. به این ترتیب با جمع آوری میلیون ها عدد از آنها می توان یک سیستم نورومورفیک مشابه مغز انسان ایجاد کرد.

در این تحقیق از مس جامد قرار گرفته بین دو الکترود فلزی استفاده شد. این سیناپس جدید، مانند سلول های عصبی انسان، اطلاعات را از یک عصب به عصب دیگر منتقل می کند. ممریستورهای مسی شبیه سیناپس های انسان هستند و به اندازه موی انسان هستند و می توانند اطلاعات را ذخیره کنند.

محققان در حال تلاش برای ایجاد یک سیستم عصبی در آینده با کوچک کردن قطعه و جمع آوری میلیون ها قطعه از آن هستند. بیش از 100 میلیارد یا حدود 1000 تریلیون سیناپس در مغز انسان وجود دارد. اکثر تراشه های نورومورفیک ساخته شده تا کنون دارای 100 میلیون عصب در هر تراشه هستند که هنوز با مغز انسان فاصله دارد.